Systém hlášení pobytu sportovců, který je od roku 2004 základem dopingových kontrol, neporušuje lidská práva, vyhlásil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku. Obrátila se na něho s žalobou na francouzský stát Jeannie Longová společně s dalšími sportovci z řad fotbalistů, basketbalistů a hráčů rugby. Mnohonásobná mistryně světa a olympijská vízězka z her v Atlantě Longová čelila podezření z porušení dopingových pravidel v roce 2011, kdy nenahlásila místo svého pobytu. Byla však obvinění zproštěna. V žalobě na Francii se opírala o článek 8 Evropské konvence pro lidská práva, který mj. obsahuje formulaci o „právu na respektování soukromého a rodinného života“.
Soud pro lidská práva ve Štasburku poměřoval práva sportovů na soukromí a všeobecný zájem o zdraví sportovců a čistý sport bez dopingu. Své rozhodnutí zdůvodnil takto: „Bereme na zřetel práva sportovců na jejich soukromí. Nicméně všeobecný a veřejný zájem o čistý a zdravý sport je tak významný, že ospravedlňuje částečné porušení soukromí podle článku 8″. Není to poprvé, kdy sportovci žalovali stát v souvislosti s článek 8 Evropské konvence pro lidská práva. V roce 2009 žalovala skupina 65 belgických sportovců regionální vládu Vlámska.
Proti systému hlášení pobytu se vehementně zasazoval i někdejší šéf mezinárodního fotbalu Sepp Blatter, když celý systém dopingových kontrol označil za „hon na čarodějnice.“ V této souvislosti je dobré si připomenout kauzu „Operacion Puerto“ z roku 2006, kdy byly u známého lékaře dr. Fuentese nalezeny kromě jiných zakázaných látek i desítky krevních konzerv sportovců. V první fázi vyšetřování byly uveřejněny informace, že tyto krevní konzervy patří předním cyklistům, fotbalistům a tenistům. „Operace Puerto“ ukončila kariéru Jana Ullricha i dalších cyklistů. Veřejnost se však nikdy nedozvěděla jméno jediného (!) fotbalisty či tenisty, kteří také byli klienty dr. Eufemiana Fuentese… V souvislosti s žalobou Jeannie Longové-Ciprelliové stojí za zmínnku, že její manžel Patrice Ciprelli byl po více než pětiletém vyšetřování odsouzen loni v březnu na jeden rok podmíněně za pašování a převážení zakázaných látek. Našlo se u něho například 33 krabic EPO zakoupených v letech 2008 až 2011.
-MS- Foto: archív