Polský cyklista Maciej Paterski (Wibatech Merx 7r) vyhrál první závod českého poháru Kalas Cup – klasiku Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš. Paterski se o vítězství utkal se třemi závodníky českého týmu Elkov – Author. Druhý dojel Matěj Zahálka, třetí Jakub Otruba a čtvrtý Josef Černý. Ke 161 kilometrům závodu vyrazili přesně v poledne 134 cyklisté. V chladném a větrném počasí unikla pelotonu osmičlenná skupina  ve složení: Jakub Otruba (Elkov – Author), Mykyta Zubenko (Pardus Tufo Prostějov), Rostislav Krotký (AC Sparta Praha), Matěj Štibingr (Dukla Praha), Kryštof Solař (Favorit Brno), Przemyslaw Sobieraj (Voster Uniwheels), Kamil Zielinski (Hurom) a Barrtek Warchol (Wibatech Merx 7r). 

Tato skupina si vytvořila velký náskok, který vystoupal až k sedmi minutám. Až v poslední hodině závodu začali být aktivní jezdci z pelotonu. Především celek Elkov – Author, obhajující poslední tři vítězství, se v silném větru snažil změnit vývoj závodu a podařilo se jim to. Z hlavního pole unikla druhá skupina ve složení: Josef Černý, Piotr Konwa a Matěj Zahálka z Elkov – Author a také Adrian Honkisz (Wibatech Merx 7r) a Maciej Paterski (Wibatech Merx 7r). 

Honkisz ve skupině dlouho nevydržel a odpadl. Čtyři závodníci tedy dojeli vedoucí sedmičku. Ale ani toto složení netrvalo dlouho. Josef Černý, Matěj Zahálka, Jakub Otruba, Mykyta Zubenko, Maciej Paterski a Bartek Warchol vytvořili novou šestičlennou vedoucí skupinu. V posledním okruhu se v první skupině neudrželi Zubenko a Warchol a Polák Paterski zůstal na čele sám proti třem jezdcům Elkov – Author. 

Všichni tři čeští cyklisté postupně utočili na Paterského, jenže ten byl mimořádně silný a na každý útok dokázal zareagovat. Následně to zkusil sám a dokázal svým soupeřům uniknout. Do cíle dorazil sám, za ním postupně dorazili Matěj Zahálka, Jakub Otruba a Josef Černý. Jakub Otruba zvítězil v kategorii U23. 

Text: Press Course    Foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz

Výsledky Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš:

1. Maciej Paterski (Wibatech Merx 7r), 2. Matěj Zahálka (Elkov – Author), 3. Jakub Otruba (Elkov – Author)  oba – 23, 4. Josef Černý (Elkov – Author) – 29, 5. Bartek Warc, hol (Wibatech Merx 7r), 6. Mykyta Zubenko (Pardus Tufo Prostějov) oba – 2:01, 7. Mateusz Komar (Voster Uniwheels), 8. Jiří Petruš (Topforex – Lapierre), 9. Sylwester Janiszewski (Wibatech Merx 7r), 10. Vitalij Buts (Hurom) všichni – 2:56.

    .