Na start posledního dějství Světového poháru v cyklokrosu šel Martin Bína s ambicí poskočit z 11. průběžného pořadí do elitní desítky celkově. Dnešní závod ve francouzském Nommay ovšem absolvoval z plné přípravy. Jedenadvacáté místo proto nebere tragicky. Celkové prvenství v seriálu SP si čtvrtým místem zajistil Van der Haar z Nizozemska. Na promáčených loukách zvítězil Belgičan Meeusen. Ve finiši přesturtoval domácího Moureyho a Němce Walslebena. Radomír Šimůnek pátým místem předvedl nejlepší výkon sezony.

Martine, nedávno jsi v rozhovoru pro pelotonsport.cz vyjádřil ambici proniknout do první desítky celkového hodnocení Světového poháru. Proč to nevyšlo?

V týdnu jsem na Mallorce absolvoval několik dlouhých tréninků pod vedením Vojty Červínka. Pět, šest a jednou dokonce sedm hodin, když do toho započítám všeobecnou přípravu. Dnešní závod v Nommay zapadl do celkové koncepce tréninku, ale startoval jsem bez většího vyladění. Když mám popsat svoje pocity, připadal jsem si jako v nějakém vytrvalostním závodě (směje se).

Dobrá nálada tě zjevně neopouští.

Nejdůležitější start sezony se koná až příští týden. Mistrovství světa je speciální závod a těším se na něj! To bude úplně jiné než dnes v Nommay.

Dá se tedy čekat výrazně odlišné pořadí od toho dnešního? Komu to v Nommay lítalo, bude za týden litovat?

Takhle to nechci říkat. Nevím, jak se kdo konkrétně připravoval. Každý má svůj recept na závěrečnou přípravu před vrcholem sezony. Třeba Nijs v Nommay vůbec nejel a v klidu potrénoval. Nedá se samozřejmě vyloučit, že někteří ze špičky dnešního závodu zajedou dobře i za týden.

Podařilo se ti na Mallorce natrénovat plánované objemy a intenzitu? Jsi spokojený s přípravou?

Spokojený jsem i když na ten nejtěžší trénink – téměř pět hodin v kopcích nad Sollerem – mi celou dobu pršelo. Bylo to nepříjemné, ale naštěstí bez zdravotních následků.

Jezdil jsi hodně za autem?

Kombinovaně. Část sám, část za autem. Tréninky do rychla ještě přijdou na řadu v týdnu před mistrovstvím světa.

Kde absolvuješ závěrečnou přípravu?

Doma v Belgii. V pondělí za mnou přijede Vojta Červínek. Pojedu kratší intenzívní tréninky, abych do nohou chytil závodní šmrnc!

Nedávno jsi prozradil své ambice, se kterými se v Hoogerheide postaviš na start. Změnily poslední tréninky a závod v Nommay tvé představy o úspěchu na světovém šampionátu?

Ne, ne. Nic se nemění. Do pátého místa to bude supr.

Držíme palce!

Text: Manfred Strnad   Foto: Pavel Myška