Slova z titulku nedávno pronesl fyzioterapeut čtyřnásobného mistra světa v cyklokrosu David Bombeke. Fenomenální nizozemský cyklista se musel kvůli vleklým bolestem zad smířit s předčasným koncem sezony v terénu. Mnoho roků příliš náročného závodního programu si vybralo smutnou, ale nejspíš i zákonitou, daň. Van der Poel nejenže oznámil, že nebude obhajovat titul mistra světa v cyklokrosu na konci ledna v americkém Fayetteville, ale z jeho pohledu je nejisté i datum zahájení klasikářské sezony.

V tuto chvíli Mathie van der Poel ještě stačil tempu Wouta van Aerta v závodě SP v Dendermonde.

Mathie van der Poel vstoupil do krosové sezony 27. prosince závodem SP v Dendermonde, ve kterém obsadil 2. místo za svým největším rivalem Woutem van Aertem, jehož tempu ve druhé polovině závodu nestačil. Hned následujícího dne odstartoval do závodu série Superprestige v Husden-Zolderu. Ten kvůli silným bolestem zad nedokončil. Vyjádření týmu Alpecin-Fenix ohledně nezbytné závodní přestávky lídra týmu v té době nevylučovalo jeho start na MS, nicméně otoky několika páteřních obratlů a s nimi spojené bolesti zad si zřejmě vyžádají delší závodní i tréninkovou přestávku.

Mathie van der Poel dokáže na silnici zaskočit i spurtérskou špičku.

„V tuto chvíli je bezpředmětné vyhlašovat nějaký konkrétní termín návratu Mathie, ani nechceme spekulovat, jestli se jedná o pauzu v řádech týdnů, nebo měsíců,“ objasnil pro web CyclingNews šéf týmu Christoph Roodhooft a dodal: „Bolesti zad sužují Mathie van der Poela už delší dobu. Jeho pád na olympiádě v Tokiu na ně neměl vliv, i když určitě ničemu nepomohl. Nemáme však obavy o sportovní budoucnost našeho závodníka. Vyskytl se problém, ale ten vyřešíme.“

Stojí za bolestmi zad van der Poela otřesy v terénu?

„Bolesti zad Mathie nejsou naštěstí chronického rázu, zcela jistě však souvisejí s jeho závodní činností, ve které dlouho kombinuje řadu cyklistických disciplín,“ vysvětluje fyzioterapeut Bombeke. „Současný stav jeho zad je výsledkem v minulosti spáchaných útoků na organismus a kombinace horských kol se silniční cyklistickou a cyklokrosem a dříve ještě BMX,“ vypočítává příčiny dlohodobých zdravotních problémů fyzioterapeut jezdce.

„Náprava si vyžádá delší přestávku, na tom se všichni shodujeme,“ říká smířeně sám Mathieu van der Poel. „Na mistrovství světa v cyklokrosu jsem startoval desetkrát v řadě a mrzí mě, že nemůžu obhajovat loňský titul. O svou další kariéru se však nebojím, i když mě frustruje, že nevím, kdy se do cyklistiky naplno vrátím. Zatím budu dělat to, co mi současný stav zad dovolí,“ říká jeden z nejtalentovanějších cyklistů své generace.

-MS- Foto: Alpecin-Fenix Cycling Team