Osmkrát stál Raymond Poulidor na stupních vítězů na Champs Elysées po závěrečné etapě Tour de France. Byť nejslavnější závod světa nikdy nevyhrál, patří k největším legendám celé jeho historie. Když o někom řekne, že je lepší, než byl kdy on, je to obrovská pocta a uznání cyklistického mistrovství. Na mysli má svého vnuka Mathieu van der Poela.

Mladší ze synů velkého Šimůnkova soupeře z terénu Adrie van der Poela, je ve svých čtyřiadvaceti letech zřejmě největším talentem současné světové cyklistiky. Po únorovém titulu mistra světa v cyklokrosu vtrhl jako uragán do sezony silničářů, kterým letos na jaře uzmul šest klasikářských prvenství – včetně mimořádně prestižního Amstel Gold Race. A potom se znovu pustil do terénu, aby zahájil tažení, na jehož konci má být triumf v závodě MTB na olympiádě v Tokiu příští rok. Tak jako si v zimě poradil na cyklokrosovém kole s trojnásobným mistrem světa Woutem van Aertem, tak se stejnou převahou zvládl při Světové poháru v Novém Městě na Moravě souboj s „neporazitelným Ninem“ i na mohutnějším „terénním nářadí“. Názorně tím ukázal, že cíl získat olympijské zlato v závodě MTB je naprosto reálný. 

Ještě předtím však předvedl na silnici kousek, který historie cyklistiky zřejmě ještě nepoznala. Video ze závěrečného spurtu Mathieu van der Poela při letošním Amstel Gold Race si cyklisté budou nejspíš „promítat“ ještě za padesát let. V závěrečných stovkách metrů závodu předvedl v cílové rovince tak obrovský „wattový zátah“, že komentátor britské verze Eurosportu křičel v údivu do mikrofonu: „Je to neuvěřitelné, něco takového jsem ještě nikdy, nikdy neviděl…“ A v duchu s ním nejspíš musely souhlasit tisíce pamětníků cyklistické historie. Mathieu v cílové rovince Amstelu sám zlikvidoval téměř padesátimetrový náskok čelní trojice Kwiatkowski – Alaphilippe – Fuglsang a z „první figury“ k ní dotáhl celou skupinu jezdců a ještě dokázal s přesvědčivým náskokem všechny přespurtovat… 

Jeho děda, třiaosmdesátiletý Raymond Poulidor, svěřil webu NOL.nl: „Má v sobě geny táty a dědečka a když se podíváte na jeho palmares, už teď je lepší než jsme byli my.“ Mathieu van der Poel zřejmě ke splnění olympijského snu zvolí jako prostředek horské kolo. Jeho jarní silničářská představení však nahrávají myšlence, že by byla škoda nevyzvat v olympijském Tokiu také silničáře. S klasikářskou špičkou si letos poradil při šesti příležitostech – včetně prestižních akcí Dwars door Vlaanderen, Brabanský šíp a především Amstel Gold Race. O možnost bojovat o prvenství v ještě prestižnějším Ronde ho připravil pád, i tak dojel při svém debutu čtvrtý. „Pokud by neměl na trati tolik problémů, byl by nejlepší. Je morálním vítězem Ronde,“ řekl po závodě Raymond Poulidor.

Matrieu van der Poel vítězí v Amstel Gold Race a sám svému neuvěřitelnému finiši nemůže uvěřit.

Ještě loni se zdálo, že si Mathieu van der Poel neumí mezi cyklistickými disciplínami vybrat tu správnou a „sezení na třech židlích“ současně se mu asi vymstí. Vždyť na mistrovství světa v cyklokrosu ho jako největšího favorita třikrát za sebou „vyškolil“ Wout van Aert. Jenže Mathieu letos cyklokros, silnici i MTB zvládá na nejvyšší možné úrovni a svými výkony přesvědčuje o správnosti teze, že cyklistika je jen jedna. Přesto: Nebylo by moudřejší vypustit v olympijském roce sezonu cyklokrosu? „V žádném případě! Nemůže být řeč o tom, že by Mathieu opustil cyklokros. Ten je pro něho svatý,“ prohlašuje dědeček Poulidor. Přestože Pou Pou, jak se mu přezdívalo, nikdy nevyhrál Tour de France, označil ho web CyclingRanking.com za sedmého nejúspěšnějšího cyklistického profesionála historie. I když se v roce 1964 dočkal prvenství v třítýdenním závodě Grand Tour (Vuelta), ke stoprocentní spokojeností s kariérou mu vždy „něco“ chybělo. Poulidor měl smůlu, že závodil v éře Anquetila a Merckxe. Nabízí se otázka: Vymaže rodinný „deficit“ jeho vnuk? Mathieu van der Poel a Tour de France? „Ve svém mladém věku dokázal, že se umí adaptovat na každou cyklistickou disciplínu. Nemohu za něho mluvit, ale myslím si, že by se jednou měl do Tour de France pustit,“ říká Poulidor.

Děda a jeho vnuk…

Podle Adrie van der Poela, který sám ve své kariéře získal titul mistra světa v cyklokrosu a vyhrál mimo jiných klasik i Ronde, zdědil po něm jeho syn Mathieu silný charakter. „Je stejně tvrdohlavý, jako jsem býval já. Ví, co chce a taky ví, co už nedokáže,“ říká čerstvý šedesátník Adrie van der Poel. Jeho slova potvrzuje i Raymond Poulidor: „Kariéru si Mathieu plánuje sám. Nikoho si do toho nenechá mluvit. Nenávidí porážky. Dokonce ani při různých hrách. Když prohraje se svým bratrem Davidem, vstane od stolu,“ prozrazuje na mladšího ze svých vnuků Poulidor. Tahle urputnost, typická i pro jeho otce, se může jevit nejen jako výhoda, ale v některých situacích se naopak může proměnit v brzdu úspěchu. „Ale ne,“ upozorňuje Poulidor. „Mathieu je velmi uvolněný. Z ničeho si nic nedělá. Jezdí na kole s velkým potěšením a to je právě jeho nejsilnější stránka.“ 

-MS-      Foto: IN