Na Giru se na kluzkém asfaltu zase padalo a tentokrát ve velkém! Všichni favorité na celkové prvenství lehli, kromě Evanse,“ postěžoval si za cílem potlučený Rigoberto Uran. Mezi favority evidentně nepočítá v růžovém stále jedoucího Michaela Matthewse. Australský spurtér stáje Orica-GreenEdge se totiž také vyhnul pádu 10 km před cílem a společně s Evansem a dalšími čtyřmi jezdci získal v závěrečném stoupání na Montecassino (8 km – sklon 5 %) téměř minutový náskok. Hromadný „atak vozovky“ postihl nejhůře jezdce týmu Kaťuša. Joaquim Rodriguez pokračuje v „padavém jaru“, když se otřesený došoural do cíle se ztrátou přes sedm minut a klesl na 60. pozici průběžného pořadí.

Ráz průběhy etapy tvořil únik čtyřčlenné skupinky – po 60 km získala až 14 minut náskoku. Peloton si ho však s přehledem pohlídal a dojel uprchlíky Sanchez, Evans a Matthews.včas – 12 km před cílem. Skoro se chce říci: včas, aby pak mohli společně lehnout. Nepříjemný incident s vozovkou odnesl nejhůře Caruso ze stáje Kaťuša, kterého po dlouhých minutách nehybného ležení na asfaltu nakonec odvezla sanitka. Kdo se však pohyboval na špici, pádu se vyhnul. Tak jako růžový Michael Matthews a také Cadel Evans.

Ze spurtéra Matthewse se stává poloviční vrchař. Osmikilometrový kopec s 5% sklonem sice není Stelvio, nicméně málokdo mu dával šanci udržet se v docela dlouhém stoupání s odhodlaným Evansem. Ten si evidentně jel pro deset bonifikačních vteřin a když z nich zbyly pouze čtyři za třetí místo, naštvaně zakroutil hlavou. Matthewsovi stačilo padesát metrů před cílem několikrát rychleji šlápnout a etapu „zastrčil do kapsy“. Evanse nakonec o galusku porazil i Tim Wellens. Přestože sedmatřicetiletý lídr týmu BMC dnes etapu nevyhrál, je jejím jednoznačným vítězem. K převléknutí do „Maglia Rosa“ mu sice chybí 21 sekund, ale na největší soupeře získal velmi příjemný náskok přes padesát vteřin. Navzdory pádu se na třetí příčku posunul Rigoberto Uran kvůli „výpadku“ Weeeninga. Na Evanse však ztrácí už téměř minutu. Ještě hůře je na tom Nairo Quintana s další minutou „záseku“.

Cíl 6. etapy. Pádů je letos na Giru přes únosnou míru, ale na druhou stranu je nyní rozehrané směrem k mimořádně zajímavé koncovce posledního týdne. A to ještě nevíme, co na cyklisty čeká v tom prostředním… Ukazuje se, že italský asfalt je za mokra naprosto nezpůsobilý pro cyklistiku. Dnešní pád se udál na rovině a najednou „to“ leželo. Zdánlivě bezdůvodně. Vzápětí následovala druhá a ještě ničivější vlna pádů, která nese alespoň částečně stopu logiky. Peloton se vyhýbal „ostrůvku“ uprostřed silnice. Rozhodně však nešlo o ostrou zatáčku.

Zítřejší 7. etapa z Frosinone do Foligna měří 211 km. Naději na závěrečný spurt mají tentokrát Profil 7. etapy. „rychlíci“. Ben Swift:Na tuhle etapu se těším. Mohlo by to vyjít někomu rychlému i když nečekám, že se prosadí vyložení spurtéři. Očekávám spíš nějaký útok menší skupiny a z ní vzejde jako vítěz ten nejrychlejší. Přál bych si, aby se podařilo ujet pěti šesti závodníkům v počátečním tvrdém 30 km dlouhém stoupání. Potom by peloton musel nasadit ostré tempo na jejich dostižení.  Z vrcholu posledního kopce zbývá do cíle celkem dlouhých 40 kilometrů. Finálové klesání je asi šest až osm kilometrů dlouhé. Není to moc, přesto může ostré tempo některé závodníky oddělit.“

Výsledky 6. etapy (Sassano – Montecassino 257 km): 1. Michael Matthews (Aus/Orica) 6:37:01, 2. Tim Wellens (Bel/Lotto), 3. Cadel Evans (Aus/BMC Racing), 4. Matteo Rabottini (Ita/Neri Sottoli) všichni stejný čas, 5. Ivan Santaromita (Ita/Orica) +13, 6. Steve Morabito (Švýc/BMC Racing) +23, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +49, 8. Mauro Finetto (Ita/Neri Sottoli), 9. Diego Ulissi (Ita/Lampre), 10. Fabio Duarte (Kol/Colombia), 11. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin-Sharp), … 15. Rigoberto Uran (Kol/OPQS), 19. Nairo Quintana (Kol/Movistar), 25. Rafal Majka (Pol/Tinkoff), 28. Ivan Basso (Ita/Cannondale) všichni +49, 35. Damiano Cunego (Ita/Lampre-Merida) +1:29, 39. Michele Scarponi (Ita/Astana) +1:37, 74. Pieter Weening (Niz/Orica GreenEdge) +4:31, 89. Joaquim Rodriguez (Špa/Kaťuša) +7:43.

Průběžné pořadí: 1. Michael Matthews (Aus/Orica) 24:18:14, 2. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +21, 3. Rigoberto Uran (Col/Omega Pharma – Quick-Step) +1:18, 4. Rafal Majka (Pol/Tinkoff) 5. Steve Morabito (Sui/ BMC Racing), 6. Matteo Rabottini (Ita / Neri Sottoli) všichni +1:25, 7. Ivan Santaromita (Ita / Orica) +1:47, 8. Fabio Aru (Ita/ Astana) +1:51, 9. Tim Wellens (Bel/ Lotto) +1:52, 10. Ivan Basso (Ita/ Cannondale) +2:06, 11. Nairo Quintana (Col/ Movistar) +2:08, … 17. Michele Scarponi (Ita/Astana) +2:28, 18. Samuel Sanchez (Špa/BMC) +2:34, 25. Wout Poels (Niz/OPQS) +3:10, 26. Damiano Cunego (Ita/Lampre-Merida) +3:13, 39. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin-Sharp) +4:39, 40. Pieter Weening (Niz/Orica GreenEdge) +4:55, 60. Joaquim Rodriguez (Špa/Kaťuša) +9:40.

-Red-  Foto: Orica-GreenEdge, TDW Sport a BBC Sport