Veřejnost vnímá Michala Starka už více než čtvrt století jako výraznou postavu české cyklistiky a sportu hendikepovaných obecně. Je mistrem světa i Evropy. Ve sbírce má (zatím!) 23 velkých medailí. Tu nejcennější – bronzovou z paralympiády – vybojoval ve stíhačce v Sydney v roce 2000. Se sportem ovšem začínal jako lyžař. K intenzívní přípravě a závodění na kole se dostal po dvacítce. Letos oslaví padesátiny, což se zdá neuvěřitelné! Jakou může mít závodník jeho úspěchů ještě motivaci? O tom jsme si s Michalem povídali v průběhu úterního tréninku skupiny „Giant Křivoklátské výjížďky s Michalem Starkem“ a později také v sídle společnosti Progress Cycle, která mu vytváří zázemí.

Michale, evidentně ti to pořád jezdí, ale nemůžu se nezeptat – Kde pořád bereš motivaci prát se už tolik sezon se stále Michal Stark při tréninkumladšími závodníky? Ve sportu hendikepovaných přece neexistují věkové kategorie, nebo se dá očekávat změna?

Změna se čekat nedá a to mě právě baví! Pokud by se změnila pravidla a v soutěžích hendikepovaných cyklistů zavedly věkové kategorie, asi bych se něčeho takového nezúčastnil. Přináší mi uspokojení, že ještě zvládnu trénovat a závodit s mladou generací. A taky s relativně méně postiženými. Protože podle pravidel s námi „jednonožci“ závodí i dvounozí cyklisté. A to mě taky baví – držet s nimi krok.

Tohle pravidlo mi přijde nespravedlivé, i když nejsem lékař a pochopitelně nemůžu odborně posoudit stupeň postižení dvounohých závodníků. Z laického pohledu mají prostě výhodu, anebo ne?

Jsou to většinou spastici, ale nerad bych se pouštěl do kritiky pravidel. Kam kdo patří, určuje lékařská klasifikační komise. Před časem závodili spastici a tělesně postižení odděleně, ale UCI rozhodla obě kategorie spojit. Na startu se potom objeví dvě třetiny dvounohých závodníků. Občas někdo podá protest, ale to je tak všechno. Z mého pohledu to fér moc není, ale taková jsou prostě pravidla. Musím se s nimi vyrovnat. Například víc v závodě přemýšlet a předvídat. Když se nastupuje, trvá mi tři šlápnutí, než se dostanu do stejné rychlosti, jako dvounozí cyklisté. V kopci nemůžu jít ze sedla. S tím vším je třeba počítat, číst profil tratě víc dopředu a podle toho si připravit taktiku.

Jaké máš letos před sebou cíle?

Michal Stark na loňském světovém šampionátu v Greenville. Původně jsem měl v plánu koncem března mistrovství světa na dráze v Nizozemí, ale zdravotní peripetie mi změnily plány. Vloni na podzim jsem po zlomenině pánve zahájil pořádný trénink až koncem roku. Když jsem se začínal dostávat do slušné formy, dvakrát jsem v průběhu zimy onemocněl, bral antibiotika a pochopitelně to ovlivnilo přípravu. S trenérem Viktorem Zapletalem jsme se domluvili, že by bylo riskantní urychleně dohánět trénink během několika týdnů a dráhu proto letos vypustím. Zaměřím se na silnici, na seriál Evropského a především Světového poháru. Série závodů začíná v květnu v Itálii. Dobře připravit se chci i na Evropský pohár na domácích silnicích v Praze a vrcholem je mistrovství světa ve švýcarském Notwill v červenci. Pokud vím, jsou tam všude kolem samé kopce a podle toho se musím zařídit. Kromě těchto vrcholů sezony plánuju zhruba dalších 30 až 40 přípravných závodů. Většinou v rámci UAC, nebo „Lopatárny“ – tedy Giant ligy v Plzni. Kvůli rozvoji rychlosti pojedu i pár dalších kriťáků.

Motivace tě neopouští, což je obdivuhodné. Ale přece jenom – jak dlouho ještě?

Už několik roků plánuju vždycky jen ten nejbližší. Pokaždé se radím s manželkou Janou a dcerami Johankou a Beátou. Zeptají se mně: Na trénink s Michalem Starkem se v rámci Giant Křivoklátských vyjížděk pravidelně schází početný "balík". Zima nezima...Myslíš si, že na to ještě máš? Zatím jsem jim vždycky odpověděl, že jo. Tak prý: Jdi do toho! Je mi však jasné, že věčně to tak dál nepůjde. Bylo by hezké zakončit kariéru příští rok v Riu. Pokud bych se nominoval, byla by to moje sedmá paralympiáda. Myslím, že na startu z mých soupeřů z Barcelony roku 1992 už nikoho nepotkám…

Kombinuješ dráhu a silnici. Co tě víc baví? Terén tě neláká?

Začnu tím terénem, který naprosto neovládám a pouze se třikrát do roka znemožním na exhibici v rámci závodů Kola pro život Rád se svezu rychle! Dráhu mám rád, ale jedničkou je pro mě silnice, i když paralympijskou medaili jsem získal ve stíhačce. Vyhovuje mi časovka, ale kvůli atmosféře mám ještě radši „hromaďák“.

V jakém období jsi pociťoval nejvyšší výkonnost?

...na dráze v Motole...Moje výkonnost probíhala v průběhu let v několika vlnách. Namlsal jsem se hned zkraje, když jsem po dvou letech na kole získal titul vicemistra Evropy. Na počátku devadesátých let jsem pak vyhrál mistrovství světa i Evropy. Takové výsledky se těžce potvrzují. Považuju za úspěch držet se dlouhodobě v užší špičce. To znamená na olympijských bodech. Dřív to bylo do šestého, dnes do osmého místa.

Mnoho sezon jsme tě vídali v dresu Dukly Praha, v současnosti však jezdíš v barvách týmu GIANT Cycling Team.

S Duklou mám pořád dobré vztahy a bude vždy mojí srdeční záležitostí, ale v poslední době jsem našel výtečné zázemí v Progress Cycle. Jsem ambasadorem skoro všech jejich značek a materiálně jsem od nich zabezpečený.

Kde nejraději trénuješ?

Na Křivoklátsku. Už několik let bydlím v Jenči a odtud samozřejmě směřuju GKVpřípravu do kopců nad Berounkou. Organizuju Giant Křivoklátské vyjížďky. Dokonce jsme s některými skalními jezdci z vyjížděk, vytvořili amatérský cyklistický spolek Stark Cycling Team. V zimě nás jezdí kupodivu nejvíc, když je nejhorší počasí. Asi se lidem nechtělo na tu slotu koukat z okna a raději vyjeli na kole! Ale teď s nastupujícím jarním sluníčkem je to už paráda. Pokud by ses zeptal na nejoblíbenější trasu, tak je to přes Zbečno a odtud doprava nahoru přes „5kopec“. Ten je hodně na sílu i morálku. A nejoblíbenější amatérský závod? Možná „První a na podzim Poslední šlápnutí“, na okruhu kolem Hřebče a Lidic. Tzv. otevírák a zavírák amatérské silniční sezóny ve středních Čechách.

Přemýšlíš o tom, co budeš dělat, až jednou skončíš s intenzívní přípravou a závoděním?

Dřív mi stačilo jezdit dobře na kole, ale v poslední době potřebuju dělat i jiné věci. To asi přichází s věkem. Rád bych se věnoval manažerské práci a marketingové propagaci, určitě v souvislosti se sportem. Chci rozvíjet i náš tým. V Jenči jsme založili cyklistickou akademii pro děti a loni jsem se nechal přesvědčit, abych šel do komunálních voleb. Dostal jsem nejvíc hlasů a je ze mě místostarosta, což je dobrovolná funkce, ale stejně zabere dost času. Ten si musím organizovat čím dál pečlivěji. A v neposlední řadě se snažím angažovat, resp. pomáhat dětem z dětských domovů v rámci o.s. Ano, Ano. 

Michal Stark.Top Ten výsledků sportovní kariéry Michala Starka:

Mistr světa v časovce jednotlivců – Belgie 1994

Bronzový medailista ze stíhačky – Paralymiáda v Sydney 2000

Mistr Evropy v silničním závodě – Francie 1993

Mistr Evropy v časovce jednotlivců – Německo 1995

Vícemistr světa v omniu – Belgie 1994

Vícemistr světa v časovce jednotlivců – Švýcarsko 2006

Bronzový medailista v časovce jednotlivců – Kanada 2010

Bronzový medailista ze stíhačky – Velká Británie 2009

Bronzový medailista ze stíhačky – Itálie 2011

Vítězství v celkovém hodnocení seriálu EP – 1998, 2006, 2009, 2010

…a nejaktuálnější: český rekord ve stíhačce na 3 km (7.místo) – MS Mexiko 2014

Manfred Strnad        Foto: Pavel Myška, K. Rendlová, ČATHS