Někdejší trojnásobný mistr světa Oscar Freire považuje za největšího favorita nedělního „monumentu“  Petera Sagana. „Pohybuje se na čele a vyhýbá se tím pádům. Pokud závod rozhodne únik, dá se předpokládat, že Sagan bude u toho. Umí zasprintovat. Mým dalším favoritem je John Degenkolb. Je velkým spurtérem a také u něho se můžete spolehnout, že si nenechá uniknout důležité okamžiky závodu,“ vyjadřuje názor Freire, který nejslavnější italské klasice dominoval v letech 2004, 2007 a 2010.  Freire moc nevěří Cavendishovi, vítězi z roku 2009. Ten však nedávno prokázal rostoucí formu na Tirreno-Adriatico. Za Omegu nastoupí i Zdeněk Štybar, který se už oklepal ze smolného závěru Paris-Nice. Potrénoval na Mallorce a hlásí „plnou připravenost“.

V loňském dojezdu Milan-San Remo zvítězil Gerald Ciolek o pár centimetrů před Peterem Saganem, jenž se v cíli netajil zklamáním. Cavendish v roce 2009.Německému spurtéru stáje MTN-Qhubeka se navzdory loňskému prvenství opět příliš nevěří. Zato Sagana tipuje na první místo kde kdo. Sám závodník přiznává, že jedině vítězství může pro něho znamenat plné uspokojení. „Loňská zkušenost je pro mě velkým poučením. Ukázala mi, jak neuvěřitelný a těžký závod je Milan – San Remo. Letos je ve startovní listině spousta reálných uchazečů o prvenství. Pro zlepšení své kondice jsem udělal všechno, co jsem mohl. A výsledky, kterých jsem dosáhl, mi dávají sebedůvěru. Milan-San Remo pro mě znamená jeden z vrcholů sezony, ale pak následující další důležité klasiky v Belgii, kde chci rovněž uspět. Trasa bez Pompeiany závod velmi mění, ale nemám obavy. Změna ovlivní každého. Vyhrát San Remo se dá jedině s vynikající kondicí a kompaktním týmem,“ říká vítěz etapy na Tour of Oman a Tirreno-Adriatico.

Paolo Bettini.Vypuštění těžkého stoupání na Pompeianu nepochybně rozšiřuje počet možných adeptů na úspěch v závěrečného spurtu. Jedině z tohoto důvodu se dodatečně přihlásil například Mark Cavendish. „Je vždy čest startovat na Milan-San Remo. Startuji proto, že cítím šanci na prvenství,“ přiznává vítěz z roku 2009. „Tohle je specifický závod s velkým množstvím variant, jak se může odehrávat. Na startu je dvě stě závodníků a v podstatě mohou všichni vyhrát. Proto je ten závod krásný. Zvítězit v této klasice je to nejtěžší, co si můžete v rámci jednorázových závodů představit, ale současně je to klasika, kterou není zase tak těžké dokončit,“ charakterizuje nedělní 294 km dlouhý závod Cavendish. Jiným typem cyklisty, který však jde na start rovněž s vysokými ambicemi, je Zdeněk Štybar. Právě na tyto dva jezdce spoléhá OmegaPharma-QuickStep nejvíce. Z rodinných důvodů nestartuje původně přihlášený Tom Boonen.

„Jsem připravený a moje kondice je dobrá. Po mistrovství světa v cyklokrosu jsem hodně trénoval. Objel jsem Tour of Oman, kde jsem se necítil Štybar na Omloop 2014.úplně dobře. Pak jsem téměř zmrzl na Omloop Het Nieuwsblad. Potom jsem šel na start Paris-Nice a moc nevěděl, jak na tom budu s kondicí. Celý týden se mi tam jezdilo dobře, i když jsem ve finálové etapě zaplatil za své přechozí velké úsilí na trati. Mám teď za sebou pozitivní trénink na Mallorce a cítím se dobře. Nikdy však nevíte, co s vámi udělá tři sta kilometrů! Konec závodu bude nervózní, proto je důležité šetřit silami v první části. Zejména pokud bude pršet. Moc se těším. Před pouhými dvěma roky bych si vůbec nedovedl představit tento závod absolvovat,“ přiznává Štybar, jehož klasikářská výkonnost je stále na vzestupu.

Favoritů na trase se dvěma tradičními stoupáními v závěr – na Cipressu a Poggio – je mnoho. Oscar Freire preferuje dva z nich, ale současně upozorňuje, že závod je stavěný pro zásadní týmovou podporu. Tahle kvalita může rozhodnout. „Vyhnout se pádu. To je základ. A posledních více než sto kilometrů z vrcholu Turchina opanovat čelo závodu v co největším počtu. Když se vám to podaří, automaticky to neznamená, že vyhrajete Milan – San Remo, ale určitě ho neprohrajete,“ upozorňuje na vhodné taktické počínání Freire. Takže Peter Sagan? Nebo obhájece Ciolek? André Greipel – Matt Goss – Sacha Modolo – Heinrich Haussler – Alexander Kristoff – Edvald Boasson Hagen? Nebo se zdaří únik někomu takovému jako jsou Fabian Cancellara, Simon Gerrans či Phillipe Gilbert? Prosadit se pochopitelně může také někdo úplně jiný. Milan – San Remo dává  šanci  většímu počtu závodníků než belgické klasiky. Kdo by loni vsadil na Ciolka?!

 Milan-SanRemo 2013 – Nejzajímavější okamžiky:

www.youtube.com/watch?v=wneD-kh97Sw

-Red – Foto: archív a Patrick Verhoest