První Monument sezony – 106. ročník silničního závodu z Milána do San Rema – vyhrál v hromadném spurtu John Degenkolb před Alexanderem Kristoffem a Michaelem Matthewsem. Převážnou většinu trasy absolvoval peloton ve studeném dešti, který přispěl k četným pádům zejména v závěrečných sjezdech. Doplatil na to hlavně tým Etixx-QuickStep, když při klesání z Poggia havaroval Michal Kwiatkowski a také Zdeněk Štybar. Český mistr přesvědčil o své kvalitní formě ve výjezdu na Cipressu, ale druhý pád dne tři a půl kilometru před cílem zhatil naděje na cílový úspěch. Ve stejném místě se poroučel k zemi také Gerald Ciolek. Nezraněný vítěz Primavery z roku 2013 vstal z hromady těl a vzteky mrštil přilbou o asfalt…

Přes dvě stě kilometrů domimoval klasice Milano – San Remo únik 11 jezdců s Janem Bártou, který letos závodí za „druhodivizní“ Team Bora John Degenkolb předvedl ve spurtu na via Roma kombinaci rychlosti s brutální silou. – stáj navazující na uskupení NetApp-Endura. Rozhodovalo se tradičně ve výjezdu na Poggio a následném sjezdu na via Roma. Tempu čelní skupiny v posledním stoupání podlehli například Mark Cavendish a André Greipel. Cíl se po několika letech vrátil na původní „stanoviště“ –  oproti loňsku se cílová rovinka o kilometr zkrátila, což ovlivnilo charakter závěru závodu. Po všech peripetiích se na cílové via Roma nakonec spurtovalo z téměř třicetičlenné skupiny. Do dlouhého finiše se pustil obhájce prvenství Alexander Kristoff, ale přílišná důvěra ve vlastní sily se nevyplatila. Několik metrů před cílem ho o půl délky kola překonal „brutalista“ John Degenkolb. „Asi jsem začal se spurtem příliš brzy. Těch posledních padesát metrů bylo nekonečných,“ přiznal Kristoff. Tradičních pár decimetrů k velkému úspěchu chybělo čtvrtému v cíli Peteru Saganovi.

„Byl to skutečně těžký den a krásné vítězství. Primavera je závod, který mi vyloženě sedí. Tým pro mě perfektně pracoval až na Poggio. Při sjezdu jsem se pořád držel blízko čela skupiny,“ popsal recept na úspěch a odvrácení pádu pozdější vítěz.

Stupně vítězů 106. ročníku Milano - San Remo. „Když jsem se dozvěděl, že jsme utrhli Marka, vzali jsme se Zdeňkem úspěch našeho týmu na sebe,“ řekl v cíli potlučený Michal Kwiatkowski. „Oba jsme se cítili velmi dobře a mohli jsme se závodem něco udělat. Je to smůla, ale pád mohl skončit s horšími následky. Uvidím, jak se zítra probudím, ale snad to bude dobré,“ věří v další nenarušené pokračování sezony polský mistr světa.

„Dnes byl fakticky nešťastný den,“ zhodnotil téměř sedm hodin v sedle Zdeněk Štybar. „Poprvé jsem upadl ve sjezdu z Capo Berta. Nestačil jsem se vyhnout hromadě závodníků na zemi přede mnou. Naštěstí jsem se mohl hned zvednout a pokračovat dál. Když jsme potom sjížděli z Poggia, někdo upadl těsně před Kwiatem a předem mnou… V té chvíli bylo po závodě. Měl jsem dobré nohy a je škoda, že jsme nemohli rozehrát naše karty na via Roma. Taková je ale cyklistika. Mám nějaké škrábnutí na kolenou, ale není to nic vážného. Po dnešku musíme otočit stránku a soustředit se na další závody,“ konstatoval Zdeněk Štybar smířeně.

Výsledky Milano – San Remo: 1. John Degenkolb (Ger) Team Giant – Alpecin 6:46:16, 2. Alexander Kristoff (Nor) Team Katusha, 3. Michael Matthews (Aus) Orica Greenedge, 4. Peter Sagan (Svk) Tinkoff Saxo, 5. Niccolo‘ Bonifazio (Ita) Lampre – Merida, 6. Nacer Bouhanni (Fra) Cofidis, Solutions Credits, 7. Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing, 8. Davide Cimolai (Ita) Lampre – Merida, 9. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal, 10. Edvald Boasson Hagen (Nor) MTN – Qhubeka, … 26. Fabio Felline (Ita) Trek Factory Racingvšichni stejný čas, 29. Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Saxo+09, 45. Vincenzo Nibali (Ita) Astana Pro Team, 46. Mark Cavendish (GBr) Etixx – Quick-Step, 47. André Greipel (Ger) Lotto Soudal, 55. Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team, 56. Zdeněk Stybar (Cze) Etixx – Quick-Step oba +3:00, 59. Gerald Ciolek (Ger) MTN – Qhubeka +3:38, 63. Adam Hansen (Aus) Lotto Soudal +4:38, 67. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step +4:56.

-Red-   Foto: Giant-Alpecin Team