Zdá se, že od severních sousedů z Polska se máme co učit v řadě oblastí života čím dále tím více. Nejen že dokáží lépe než my rozpoznat nebezpečí a směr, odkud přichází do civilizovaných zemí zlo, ale daří se jim prokazovat kvalitu i na sportovním poli. V sobotním třetím díle Českého poháru v silniční cyklistice  – Kalas cupu v Rokycanech to názorně předvedl Pawel Bernas, když si sólově dojel pro vítězství s náskokem dvou a půl minuty. Také druhé místo uzmul domácím závodníkům polský jezdec. Adam Stachowiak si ve spurtu poradil s Františkem Sisrem z Dukly Praha.

Kvalitu na Český pohár silničářů opět přivezli zahraniční jezdci a podobně jako v minulém závodě v Kyjově znovu dominovali Poláci z týmu BDC Marcpol. Milanu Kadlecovi se tentokrát nepodařilo Poláky převálcovat, ale k dispozici měl oslabený tým. Jádro Dukly Praha momentálně závodí ve fracouzské Bretagni. I tak si šestým místem v cíli udržel průběžné vedení v poháru, František Sisr je zatím druhý a vede pořadí soutěže do 23 let.  

V Rokycanech připravili zajímavou trať s úvodními 55 kilometry mezi startovním městem a Žebrákem. Následovalo 15 šestikilometrových Pawel Bernas.okruhů spojujících Těškov a Holoubkov. I cizinci měli tedy možnost rozhodující pasáže závodní trati dokonale zmapovat. Aktivně se tentokrát projevili jezdci týmu Bauknecht-Author, když se snažili opanovat čelo závodu. Na výkonnostní převahu polských jezdců z BDC to však neplatilo. V rozhodujích chvíli se vytvořila skupinka, ve které měli zastoupení pouze Jiřím Polnickým. Poláci Bernas se Stachowiakem využili početní převahy a opakovanými nástupy české soupeře oslabili natolik, že Pawel Bernas odjel a získal v cíli překvapivých dvě a půl minuty k dobru. O další místa na stupních vítězů si to měli rozdat Sisr, Polnický a Stachowiak, ale reprezentant Bauknecht-Authoru tempu nestačil a přenechal spurt o druhé místo Stachowiakovi se Sisrem. Podařilo se mu však udržet čtvrtou pozici před pelotonem, ve kterém nejrychleji spurtoval Votěch Nipl před Milanem Kadlecem.

Výsledky 3. závodu ČP – Kalas cupu v Rokycanech:

1. Bernas 3:23:08, 2. Stachoviak (oba Pol.), 3. Sisr (Dukla Praha) oba  +2:33, 4. J. Polnický (Bauknecht-Author) +2:47, 5. Nipl (Stevens Znojmo), 6. Kadlec (Dukla Praha), 7. Komar (Pol.), 8. Dvorský (Bauknecht-Author), 9. Hampl (Favorit Brno), 10. Cieslik (Pol./Bauknecht-Author) všichni +3:11.

-red-   foto: archív