V 6. etapě Criteria du Dauphiné Libéré zvítězil Jan Bakelants z týmu Omega Pharma-QuickStep, když ve finiši v cílovém Poysi těsně přespurtoval Lieuwe Westru z Astany. Záda mu kryl Zdeněk Štybar, jenž dojel o chvíli později na čele uniknuvší skupinky, ze které Bakelants a Westra několik kilometrů před cílem odjeli vstříc naději na cenné etapové prvenství. Lídr závodu Chris Froome se v závěru „přimotal“ k pádu části pelotonu, ze kterého vyšel podrápaný na celé levé polovině těla. Než nasedl na náhradní kolo, ztratil stovky metrů! Soupeři – včetně nejvážnějšího konkurenta Alberto Contadora – na Brita počkali a ten jim v cíli poděkoval za sportovní přístup k závodění. Před zítřejší rozhodující etapou s cílem v nadmořské výšce 1929 metrů vede tedy stále Froome o 12 vteřin před Contadorem a Keldermanem, jenž krátce po přetěžkém Giru opět předvádí skvělý výkon.

„Už ráno jsem se cítil velmi dobře, ale po dvou dnech v úniku jsem neměl v plánu se pouštět do dalšího. Jenže v průběhu etapy jsem si řekl – Bakelants.proč ne!“ řekl v cíli vítězný osmadvacetiletý Belgičan. „Věděl jsem, že je to poslední příležitost k úniku před dvěma závěrečnými těžkými etapami. Vyrazil jsem a Westra se ke mně přidal. Jeli jsme pak společně se skupinou velmi dobrých závodníků, ve které byl i Štyby. Pro náš tým se rozehrála perfektní situace. Byli tam rychlí jezdci, vypadlo to tedy na finálový spurt pro Štybyho. Já jsem měl kontrolovat útok Westry s Ligthartem, kteří zaútočili 20 kilometrů před cílem. Jenže, jak jsme jeli vpředu ve třech, po jednom stoupání jsme byli najedou sami dva s Westrou a náš náskok narostl až na 38 vteřin. Plán se změnil, bylo jasné, že musím jet za tým až do konce. Z Ligthartovy rychlosti jsem měl obavy, jenže ve finiši už byl naštěstí mimo hru. Měl jsem dnes dobré nohy a podařilo se mi proklouznout kolem Westry těsně u mantinelu. Každý den se tady na Dauphiné cítím lépe a lépe,“ popsal Bakelants svou cestu za vítězstvím. Pro tým OPQS je to letos už 37 prvenství.

V dnešní poměrně nenápadné etapě mohl Chris Froome přijít o žlutý dres lídra, jenže soupeři se po jeho pádu zachovali fairově. „V konci to tam najednou spadlo. Jsem potlučený a docela to bolí, ale etapu jsem mohl dokončit,“ řekl Froome. „Odnesl to loket, rameno i kyčel, ale do zítřejší etapy nastoupím. Děkuji ostatním závodníkům, že konec etapy zneutralizovali. Je to od nich velký čin a děkuji jim za sportovní přístup,“ dodal Froome.

-MS-   Foto: OPQS/Tim de Waele