Převážně rovinatou 7. etapu rozhodl v závěrečném spurtu Nacer Bouhanni a získal tak už své druhé etapové prvenství. V nájezdu do posledního kilometru opanovala čelo pelotonu sestava týmu Giant-Shimano, ale spurtérské hrátky zahájili předčasně. Bouhanni se za nimi šikovně vyvezl a s Lukou Mezgecem si snadno poradil. Těsně před cílovou čárou se přehnal i přes Giacomo Nizzola z týmu Trek. Na start 7. etapy nenastoupil Joaquim Rodriguez, který sice včerejší etapu po pádu v jejím závěru dokončil, ale zranění se ukázala vážnější, než se předpokládalo – se zlomeným žebrem a palcem ruky se špatně závodí…

O největší vzrušení dne se postatala pětice Björn Thurau (Europcar) – Nathan Haas (Garmin-Sharp) – Robinsou Chalapud (Colombia) – Nicola Boem (Bardiani) a Winner Gomez (Lampre-Merida), když svým dlouhým únikem donutili peloton ke zběsilé stíhací jízdě, která skončila až tři kilometry před cílem.

Ružový trikot lídra udržel Michael Matthews, který si v cíli ulevil: „Dnes to byla vážně fuška. Chlapci vpředu nás napínali až do konce. Profil 8. etapy. Stíhací jízda stála všechny hodně sil.“ Po sérii dlouhých etap čeká peloton Gira víkendový nájezd do hor. V sobotu je na programu 179 km dlouhá trasa na počest Marka Pantaniho s cílovým dojezdem na jeho oblíbené stoupání Montecopiolo v nadmořské výšce 1235 metrů. 

Swift. Ben Swift: „První dojezd na skutečně velkou horu. Uchazeči o celkové pořadí musí odkrýt karty, zejména ve finálovém stoupání na Montecopiollo. Neměli by se však úplně vyčerpat, protože nedělní etapa také bude díky finálovému kopci pěkně výživná. V posledních 50-ti kilometrech sobotního dne nás čekají tři vrcholy. Do prvního kopce se startuje z nadmořské výšky 300 metrů a vrchol je 1350 metrů nad mořem. Převýšení cílového výjezdu na Montecopiollo není sice tak veliké, ale po téměř 180 kilometrech se dají očekávat značné časové rozdíly.

Výsledky 7. etapy (Frosinone – Foligno 211 km): 1. Nacer Bouhanni (Fr/FDJ) 5:16:05, 2.Giacomo Nizzolo (Ita/Trek), 3. Luka Mezgec (Slo/Giant), 4. Michael Matthews (Aus/Orica) ST, 5. Roberto Ferrari (Ita/Lampre), 6. Tyler Farrar (USA/Garmin), 7. Enrico Battaglin (Ita/Bardiani Valvole), 8. Boy van Poppel (Ndl/Trek), 9. Ivan Rovnyi (Russia/Tinkoff), 10. Elia Viviani (Ita/Cannondale)

Průběžné pořadí: 1. Michael Matthews (Aus/Orica) 29:34:19, 2. Cadel Evans (Aus/BMC) +21, 3. Rigoberto Uran (Kol/ Omega) +1:18, 4. Rafal Majka (Pol/Tinkoff) +1:25, 5. Steve Morabito (Švýc/BMC), 6. Matteo Rabottini (Ita/Neri Sottoli) všichni stejný čas, 7. Ivan Santaromita (Ita/Orica) +1: 47, 8. Fabio Aru (Ita/Astana) +1:51, 9. Tim Wellens (Bel/Lotto) +1:52, 10. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +2:06, 11. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +2:08, 17. Michelle Scarponi (Ita/Astana) +2:28,  18. Samuel Sanchez (Špa/BMC) +2:34, 25. Wout Poels (Niz/OPQS) +3:10, 26. Damiano Cunego (Ita/Lampre-Merida) +3:13.

-Red- Foto: BBC Sport