Obdivuhodný výkon podal v závěrečném výjezdu do 20kilometrového stoupání 15. etapy mladičký lídr Astany – Fabio Aru. Postavou i tváří podobný svému „učiteli“ Vincenzo Nibalimu odhodlal se Aru k podobnému nástupu, jaký jsme zvyklí vídat právě od Nibaliho. Favorité na stupně vítězů se v průběhu dlouhého kopce vzájemně hlídali, třiadvacetiletý Aru se s ničím nepáral a na Montecampione si dojel pro své první etapové vítězství v závodě Grand Tours. „Jsem nesmírně šťastný, že se mi to podařilo. Vím však, že se musím v cyklistice ještě hodně učit. Zítra nastane další obyčejný den a já budu stejný, jaký jsem byl před tímto vítězstvím,“ připomenul Aru v cíli těm, kteří by si třeba o něm mysleli, že zpychne. V každém případě se posunul ze sedmého na čtvrté místo průběžného pořadí. O jedno místo si polepšil Nairo Quintana, naopak Domenico Pozzovivo zjevně „odskákal“ výdej sil z předchozí etapy a klesl na šesté místo. Dosavadní lídr závodu Rigoberto Uran překvapuje ledovým klidem, s nímž nechává Naira Quintanu ukrajovat časovou ztrátu. Na druhého v pořadí Evanse však dnes Uran získal 15 vteřin a vede před ním už o více než minutu.

V neděli se obvykle nepracuje!“ zahájil Uran svůj komentář k průběhu 15. etapy. „Jenže pracovat v růžovém dresu lídra je pro mě radost. V Uran na Montecampione. neděli se mi jelo o dost lépe než předtím v sobotu,“ ujistil Uran a současně na sebe prozradil, že jeho sobotní nadhled nad situací bylo trochu „divadlo“ pro soupeře i média. De Facto přiznal, že sobotní ztráty určitě nebyly v plánu. „Je radost pracovat společně s takovým týmem, jakým je OmegaPhrama-QuickStep. Jen se podívejte, jaký výkon dnes podal Gianluca Brambilla! Jsem šťastný, že mám k dispozici tak kvalitní podporu. Jsem také hrdý na to, že reprezentuji Kolumbii a lidé se díky cyklistům dozvědí více o naší zemi. Máme teď skvělou generaci závodníků. Ve všech disciplínách! Co se týká dnešní etapy – musím vzdát hold Aruovi. Už loni ukázal, že mu patří budoucnost. Je velmi silný vrchař. V kopcích, jaký jsme dnes jeli na závěr etapy, potřebujete držet pravidelné tempo. Vaše nohy jsou prostě vaše nohy a s tím nic nenaděláte! Ať jedete jak chcete, v takových etapách nic neušetříte!“ upozorňuje Uran na obtížnost dlouhých etap s těžkým cílovým stoupáním.

Fabio Aru.Výjezd na Montecampione se proměnil v taktickou bitvu čistokrevných vrchařů se závodníky, kteří „jen“ umějí kvalitně přejet kopce. „Přiznám se, že nemám rád tahle stoupání, ve kterých musíte po 220 kilometrech odvádět práci 8 wattů na kilogram váhy. Už dříve jsem na podobných kopcích dostal těžké lekce,“ přiznal Evans po 15. etapě. „Neměl jsem dobrý den. Ztratil jsem 15 vteřin na Urana, což ale není zase tak mnoho, když uvážím, jak se mi dnes jelo,“ komentoval sedmatřicetiletý Australan protrápený výjezd do nadmořské výšky 1665 m nad mořem. „Všechny další etapy budou velmi důležité. Kdo zná například Zoncolan, dobře ví, že tam vůbec nic nevymyslíte ani neuděláte, pokud vám odejde forma,“ předpověděl (?) Evans. Na otázku, zda si myslí, jestli se Uranovi podaří udržet růžový trikot lídra Gira až do Terstu, Evans odpověděl: „Kdybych to věděl, šel bych vsadit nějaké peníze do sázkové kanceláře.“

V pondělí je na Giru volný den. V úterý se peloton vydá na 139 km dlouhou královskou etapu z  Ponte di Legna (1350 m n.m.) přes Passo Profil 16. etapy. Gavia (2618 m n.m.) a Passo dello Stelvio (2758 m n.m.), přičemž časové zisky a ztráty se budou závodníkům počítat na Val Martellu (2059 m n.m.).

Výsledky 15. etapy (Valdengo – Montecampione 225 km): 1. Fabio Aru (Ita/Astana) 5:33:05, 2. Fabio Duarte (Kol/Colombia) +21, 3. Nairo Quintana (Col/Movistar) +23, 4. Pierre Rolland (Fra/Europcar), 5. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) +42, 6. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +57, 7. Franco Pellizotti (Ita/Androni Giocattoli) +1:08, 8. Daniel Moreno (Špa/Katusha), 9. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin) +1:13, 10. Cadel Evans (Aus/BMC Racing), 11. Wilco Kelderman (Niz/Belkin Pro Cycling Team), 12. Domenico Pozzovivo (Ita)/AG2R La Mondiale), 13. Robert Kiserlovski (Chor/Trek Factory Racing), 14. Philip Deignan (Irl/Team Sky), všuchni +1:13, 15. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +2:17, 16. Steve Morabito (Švýc/BMC Racing Team) +2:17, 17. Wout Poels (Niz/Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team +3:13.

Průběžné pořadí po 15. etapě: 1. Rigoberto Uran (Kol/ mega Pharma – Quick-Step) 63:26:39, 2. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +1:03, 3. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +1:50, 4. Fabio Aru (Ita/Astana) +2:24, 5. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +2:40, 6. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +2:42, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +3:04, 8. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +4:47, 9. Robert Kiserlovski (Cro/Trek) +5:44, 10. Wout Poels (Niz/Omega Pharma – Quick-Step) +6:32, 11. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin Sharp) +6:44, 12. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +7:42, 13. Steve Morabito (Švýc/BMC Racing Team) +8:48, 14. Alexis Vuillermoz (Fra/AG2R La Mondiale) +10:45, 15. Franco Pellizotti (Ita/Androni Giocattoli) +11:02.

Vrchaři: 1. Julian David Arredondo Moreno (Kol/Trek Factory Racing) 75 b., 2. Tim Wellens (Bel/Lotto Belisol) 57, 3. Diego Ulissi (Ita/Lampre-Merida) 39, 4. Jonathan Monsalve (Ven/Neri Sottoli – Yellow Fluo) 39, 5. Fabio Aru (Ita/Astana Pro Team) 33, 6. Enrico Battaglin (Ita/Bardiani-CSF) 32.

-MS- Foto: OPQS/Tim de Waele a BBC Sport