První úspěšný únik letošního Gira dotažený do vítězného finále realizoval Pieter Weening v dnešní 9. etapě s cílem na 1538 metrů vysoké Sestole.  V závěrečném 17 km dlouhém stoupání mu až těsně před cílovou čáru sekundoval Davide Malacarne. Peloton s největšími favority ztrácel pod závěrečným kopcem na Weeninga přes tři minuty a přes velkou snahu dvojici nedojel. Nejvíce získal Domenico Pozzovivo, když se v nejprudších pasážích Sestoly odpoutal od čela pelotonu a v cíli na největší favority závodu najel cenných 26 vteřin. Pozzovivo se tím posunul na 4. příčku průběžného pořadí za trio Evans – Uran – Majka a rozšířil okruh vážných adeptů na celkové prvenství.

Škoda, že se nám nepodařilo vyhrát etapu, což byl náš dnešní cíl. Tým přesto dokázal realizovat taktiku, na které jsme se ráno před startem etapy Pozzovivo.domluvili,“ pochválil kolegy z týmu AG2R drobný Pozzovivo. „V závěrečném stoupání jsem požádal Alexise Vuillermoze, aby vyjel dopředu a zjistil, co se před námi děje. Věděl jsem, že v kopci se vyskytuje poměrně rovinatá pasáž, na které měla dvojice Weening – Malacarne výhodu oproti mně jako jednotlivci. Zkusil jsem alespoň najet co nejvíce času na své největší soupeře v celkové klasifikaci a z tohoto pohledu se mi únik velmi vyplatil. S prvním týdnem Gira jsem supr spokojený. Všechno šlo dobře. Neztrácel jsem nikde mnoho času a upadl jen jednou. Doufám, že po dni odpočinku bude pokračovat pěkné počasí, protože nejlépe se cítím na slunci,“ přiznal dvaatřicetiletý Ital, který musí své maličké kolo dovažovat na požadovaný limit. 

Spokojený se svým výkonem byl pochopitelně i vítězný Pieter Weening. „Byl skutečně velmi silný,“ řekl nizozemský jezdec na adresu Davida Malacarneho – souputníka v závěrečné fázi úniku. „Před cílem jsem slyšel, že máme náskok a mohl jsem si v posledních stovkách metrů trochu se soupeřem hrát. V úplném závěru jsem měl v prudké pasáži více síly,“ popsal téměř dráhové hrátky na vrcholu Sestoly třiatřicetiletý závodník australského týmu Orica-GreenEdge.

Evans.Letošní Giro se zatím odehrává ke spokojenosti Cadela Evanse. Nepodařilo se mu sice společně s Uranem, Majkou, Quintanou a dalšími spolufavority dostihnout Pozzoviva, který se mu v průběžném pořadí přiblížil na 1:20 minuty, ale do druhého týdne vyjede v růžovém dresu lídra s nadějným náskokem 57 vteřin na zatím druhého Urana, přičemž Majka ztrácí na třetím místě 1:10 minuty. „S naší prací musíme být spokojení. Jsem velmi, velmi šťastný. Zítra si v klidu odpočineme,“ usmíval se sedmatřicetiletý lídr závodu.

Nairo Quintana je zatím až devátý se ztrátou 1:45 minuty, ale v kopcích se pohybuje s naprostým přehledem a klidem, jakoby si byl jistý „pekelnou smrští“, kterou rozpoutá ve velehorách třetího týdne.

 Po druhém dni odpočinku pokračuje Giro v úterý rovinatou etapou mezi Modenou a Salsomaggiore o délce 173 km.

Výsledky 9. etapy (Lugo – Sestola 172 km): 1. Pieter Weening (Niz/Orica) 4:25:51, 2. Davide Malacarne (Ita/Europcar) stejný čas, 3. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +42, 4. Diego Ulissi (Ita/Lampre) +1:08, 5. Rigoberto Uran (Kol/Omega), 6. Wilco Kelderman (Niz/Belkin), 7. Cadel Evans (Aus/BMC), 8. Dario Cataldo (Ita/Sky), 9. Rafal Majka (Pol/Tinkoff), 10. Fabio Duarte (Kol/Col), 11. Robert Kiserlovski (Chor/Trek), 12. Fabio Aru (Ita/Astana), 13. Nairo Quintana (Kol/Movistar), 14. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin-Sharp), 15. Wout Poels (Niz/OPQS), … 20. Ivan Basso (Ita/Cannondale), všichni stejný čas, … 33. Damiano Cunego (Ita/Lampre – Merida) +1:41. 

Průběžné pořadí: 1. Cadel Evans (Aus/BMC) 38:45:34, 2. Rigoberto Uran (Kol/Omega) +57, 3. Rafal Majka (Pol/Tinkoff) +1:10, 4. Domenico Pozzovivo(Ita/AG2R) +1:20, 5. Steve Morabito (Švýc/BMC) +1:31, 6. Fabio Aru (Ita/Astana) +1:39, 7. Diego Ulissi (Ita/Lampre) +1:43, 8. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +1:44, 9. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +1:45, 10. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) +1:49, 11. Ivan Basso (Ita/Cannondale) +2:01, 12. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +2:56, 13. Wout Poels (Niz/OPQS) +3:03, 14. Maxime Montfort (Bel/Lotto – Belisol) +3:41, 15. Gianluca Brrambilla (Ita/OPQS) +3:45, … 17. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin – Sharp) +4:30, 22. Damiano Cunego (Ita/Lampre – Merida) +6:35.

-Red-  Foto: BBC Sport a AG2R