Dvacátou etapu s cílem na neobyčejně prudkém Monte Zoncolanu ovládl únik početné skupiny, z níž nejvíce sil v závěrečném stoupání na obávaný 10kilometrový kopec s  místy až 22% sklonem osvědčil australský časovkářský šampion minulosti Michael Rogers. „Je to jedno z mých největších prvenství sportovní kariéry,“ usmíval se na vrcholu Zoncolanu čtyřiatřicetiletý mistr světa z let 2003 – 2005. Favorité na celkové pořadí 97. ročníku Giro d´Italia nechali únik v klidu odjet a do bitvy o konečný výsledek závodu se pustili až ve finálovém stoupání. Rigoberto Uran s přehledem uhájil druhé místo celkově, když na Zoncolan vyjel ve společnosti růžového Naira Quintany, přičemž jim dlouho udával tempo Uranův týmový kolega Wouter Poels.

Fabio Aru neměl tentokrát dost sil zútočit a dál vylepšit svou pozici, spokojil se s uhájením třetího místa na stupních vítězů. Rafal Majka vystoupal Rogers.na Monte Zoncolan sice o deset vteřin rychleji než Aru, ale na ohrožení jeho pozice to nestačilo. Na předposlední horské prémii – Sella Razzo (1811 m n.m. – nejvyšší bod etapy) zkusil odjet Pierre Rolland, ale jeho pokus o útok na stupně vítězů se mu nevydařil. Na Zoncolanu nakonec ještě několik vteřin na Arua ztratil podobně jako další vrchař elitní desítky Domenici Pozzovivo. O jedno místo si dnešní značnou časovou ztrátou celkově pohoršil Cadel Evans, který ze závodníků první desítky porazil pouze Rydera Hesjedala. Kanaďan však svou devátou příčku uhájil, byť vyjel na Zoncolan o minutu a půl pomaleji než jeho nejbližší soupeř v celkovém pořadí – Robert Kiserlovski. Zítra dojede Giro závěrečnou etapou do Terstu, kde si to o prvenství rozdají velehorami zmučení spurtéři. V celkové klasifikaci se nedají očekávat podstatné změny oproti průběžnému pořadí po dnešní – 20. etapě.

Monte Zoncolan – 10kilometrové stoupání s převýšením 1200 metrů (průměr 12 %!) bylo objeveno pro Giro poprvé v roce 2003, kdy na jeho vrchol vyjel nejrychleji Gilberto Simoni. Prvenství zopakoval v roce 2007. O tři roky později zvítězil v etapě s cílem na Zoncolanu Ivan Basso, v roce 2011 pak Igor Anton. Australan Michael Rogers je tedy teprve pátým členem mimořádně exkluzivního „Klubu Monte Zoncolan“.

Michael Rogers: „V průběhu stoupání na Zoncolan jsem mnohokrát bojoval sám se sebou. Když jsme pak už jeli pouze dva, věřil jsem, že to můžu dokázat a Bongiorna utrhnout. Pak jsem jel najednou úplně sám. Musel jsem jet až do konce stále naplno, ono to ani jinak v tak prudkém kopci nejde. Je pro mě velká čest zapsat se do historie tohoto stoupání.“

Zoncolan.Nairo Quintana: „Giro je na 99 % procent rozhodnuté! Dosáhl jsem jednoho ze svách životních cílů. Teď se zaměřím na Tour de France 2015. Dnse jsem ani moc netrpěl. Možná proto, že jsem lepší než ostatní. Myslím, že jsme to viděli včera při časovce. Neznamená to, že necítím bolest. Nohy mě bolí jako každého jiného cyklistu. Zvlášť když jse toto Giro neabsolvoval stoprocentně zdravý.“ Na tiskové konferenci dostal Quintana otázku, jestli by Giro vyhrál o hodinu, pokud by byl stoprocentně zdravý. „Ne, to není možné. Nejsem člověk z jiné planety a nevím, co tím myslíte,“ reagoval Quintana na provokativní dotaz.

Rigoberto Uran: „Dnes pro mě udělali chlapci opět skvělou práci. Poslali jsme Serryho do úniku, abychom měli někoho vpředu v cílovém stoupání. Ten kopec je příliš prudký nato, aby se tam nadělaly větší rozdíly. Wout mi velmi pomohl, pak jsme dostihli Serryho a ten pro mě jel tempo ještě více než kilometr. Musím říct, že bylo krásné vyjíždět nahoru mezi tolika diváky. Jsem velmi šťastný, že jsem uhájil druhé místo. Naše sestava OPQS prožila krásné Giro. Jsem rád, že jsem mohl dosáhnout prvního pódiového umístění na Grand Tour pro tento tým. Jsem přesvědčený, že je to první z dlouhé řady dalších úspěchů na největších závodech.“

Fabio Aru: „Na Zoncolanu jsem bojoval s kopcem nejvíc v jeho dolní pasáži. Pak jsem se dostal do svého tempa a podařilo se mi vyjet nahoru se svými největšími soupeři. Pozdravuji Jani Brajkoviče a Michele Scarponiho, kteří měli být lídry našeho týmu, ale Jani si zlomil ruku a Michele se naneštěstí nezotavil z těžkého pádu. Přeju jim, ať se co nejrycheji uzdraví a vrátí k týmu. Všichni moji kolegové mi velmi pomohli v roli, na kterou jsem původně nebyl připravený.“

Výsledky 20. etapy (Maniago – Monte Zoncolan 167 km): 1. Michael Rogers (Aus/Tinkoff – Saxo) 4:41:55, 2. Franco Pellizotti (Ita/Androni Giocattoli) +37, 3. Francesco Bongiorno (Ita/Bardiani Valvole) +48, 4. Nicolas Roche (Irl/Tinkoff – Saxo) +1:34, 5. Brent Bookwalter (USA/BMC Racing) +1:36, 6. Robinson Chalapud (Kol/Colombia) +1:46, 7. Georg Preidler (Aus/Giant) +1:54, 8. Maxime Monfort (Bel/Lotto) +2:13, 9. Dario Cataldo (Ita/Team Sky) +2:23, 10. Simon Geschke (Ger/Giant) +2:38, … 17. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +4:45, 18. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) +4:45, 19. Tim Wellens (Bel/Lotto-Belisol) +4:51, 20. Wout Poels (Niz/OPQS) +4:59, 21. Rafal Majka (Pol/Tinkoff-Saxo) +4:51, 22. Fabio Aru (Ita/Astana) +5:01, 23. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +5:05, 24. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +5:10, 25. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +6:25, 26. Robert Kiserlovski (Chor/Belkin) +6:35, … 33. Cadel Evans (Aus/BMC) +7:10, 38. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin) +8:09.

Průběžně: 1. Nairo Quintana (Kol/Movistar) 83:50:25, 2. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) +3:07, 3. Fabio Aru (Ita/Astana) +4:04, 4. Pierre Rolland (Fra/Europcar) +5:46, 5. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +6:41, 6. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +7:13, 7. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +11:09, 8. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +12:00, 9. Ryder Hesjedal (Kan/Garmin) +13:35, 10. Robert Kiserlovski (Cro/Trek) +15:49.

-MS-  Foto: BBC Sport, OPQS/Tim de Waele