Kolumbijský lídr týmu Movistar si včera v dojezdu královské etapy Tirreno Adriatika pohrál s největšími vrchařskými esy současnosti se suverenitou připomínající časy Lance Armstronga. Nemá tím být řečeno, že Nairo Quintana ke své dominanci nad soupeři používá stejné prostředky. Nabízí se ovšem otázka, jestli se letos najde závodník, který maličkému Indiánovi dokáže v etapových závodech vzdorovat a jestli nás nečeká nudná sezona ve stylu – jeden závodník nastupuje a ostatní ho v horách doprovázejí bezmocným pohledem.

Nairo Quintana ukázal ve výjezdu na Terminillo (1675 m n.m.) záda Alberto Contadorovi, který se marně snažil na ujetého Kolumbijce dotáhnout. Rigoberto Uran se ani nepokoušel Nairo Quintana. vzdorovat a soustředil se na realističtější boj s Contadorem, Rodriguezem, Pinotem a dalšími. Jen Bauke Mollemovi se podařilo skupince elitních vrchařů poodjet a chvílemi se dokonce zdálo, že Naira Quintamu dotahuje, ale v cíli zaostal o 41 vteřin.

Quintana přitom nemá důvod být v této fázi sezony v úplně špičkové formě. Již dříve avizoval, že se soustředí na červencovou Tour de France. Vincenzo Nibali má podobný cíl. Včera si v polovině stoupání na Terminillo „vystoupil“ a v cíli pak ztratil 2:16 min. Žádná tragédie, vždyť je teprve polovina března. Nicméně Quintana řádí už nyní. Jakou dominanci od něho můžeme očekávat ve vrcholné formě léta?

Contador s Uranem by se měli objevit za několik týdnů na italském Giru. Jejich forma by tedy měla pomalu gradovat. Včera v závěrečném kopci ztratili 55 vteřin. Dosud vedoucí jezdec průběžného pořadí Wouter Poels 1:37, Roman Kreuziger 1:12  a Leopold König 7:15 min. Ta čísla nemusí v této fázi sezony znamenat nic zásadního, přesto mohou předznamenat výraznou převahu jednoho muže –  Letošní sezona etapových závodů  se zřejmě odehraje podle rovnice: Quintana na startu = Vítěz dopředu známý. Jak dlouho to bude diváky bavit?

TAlberto Contador.irreno Adriatico není sice světový šampionát v etapovém závodě, nicméně konkurence vrchařů se v Itálii sešla velmi reprezentativní. Ze světové špičky startuje početná sestava velkých jmen. Chybí sice Chris Froome a také ve Francii souběžně startující Richie Porte, ale je otázka, zda by lídři týmu Sky uspěli v souboji s Quintanou lépe než Contador s Uranem. Je také otázka, jaký podíl na neúčasti Frooma na Tirrenu má nemoc a jak velkou roli v ní sehrála nechuť utkat se s Quintanou. Z drobného jihoamerického cyklisty jde strach, to je jisté. Soupeři si s ním zatím nevědí v kopcích rady. Už loňské Giro vyhrál suverénně a letos se zdá být ještě lepší. V únoru mu bylo teprve pětadvacet. Při Tour de France bude ještě soutěžit o bílý trikot! V úvodu sezony řekl: „Konečně jsem se naučil dirigovat tým. Dřív jsem dělal to, co mi řekli. Letos jsem už připravený na roli lídra!“ Zdá se, že Nairo Quintana může ovládnout velké etapové závody po dobu několika příštích sezon. Nuda? Určitě hrozí, pokud zrovna nejsme zarytými fanoušky N.Q. Ještě, že existují klasiky!

Manfred Strnad    Foto: Movistar, TDW Sport, Tinkoff Sport