Na tiskové konferenci před zítřejším startem Giro d´Italia označil Simon Yates sám sebe za nejvážnějšího uchazeče o celkové prvenství a dodal: „Být v kůži svých soupeřů, opravdu bych se bál!“ Svá slova mínil vítěz loňské Vuelty napůl v žertu, ale současně velmi vážně.

Simon Yates ztratil loni Giro zbytečným plýtváním silami v prvních dvou týdnech závodu a v tom závěrečném mu „došlo“. „Přemýšlel jsem o tom téměř celých dvanáct měsíců. Letos jsem na závod velmi soustředěný. Přípravě jsem se věnoval

Simon Yates dominoval loňskému Giru více než dva týdny, ale nestačilo to…

svědomitě,“ řekl šestadvacetiletý lídr týmu Michelton-Scott. Úvodní časovku v Bologni má provázet nepřízeň počasí. Případnou bouřku Simon Yates lakonicky komentuje slovy jednoho z písňových textů Boba Dylana: „Nepotřebujete předpověď počasí, abyste poznali, ze které strany fouká vítr…“

Letošní – 102. ročník – Giro d´Italia prověří v prvních deseti dnech odolnost cyklistů zejména vůči monotónní zátěži. Na programu jsou převážně rovinaté a velmi dlouhé etapy. „Půjde o to co nejvíc šetřit energií,“ dobře si uvědomuje Simon Yates. Rozhodně nehodlá zopakovat loňskou „mladickou nerozvážnost“ a v závěru zkolabovat (loni v 18. etapě). „Letošní Giro začne konzervativně. Nejtěžší pasáže přijdou ve třetím týdnu. Máme nějaký plán, jak se s tímto itinerářem vypořádat,“ říká o loňskou zkušenost bohatší rodák z anglického Bury, kde vyrůstal společně se svým dvojčetem Adamem. Již dříve odtajnil své plány na další období: 2019 – Giro d´Italia, 2020 – olympijské Tokio, 2021 – Tour de France.

Zkušenosti zúročil při Vueltě, kterou vyhrál.

Navzdory solidní časovce, ve které se systematicky zlepšuje, není Simon Yates v rámci této disciplíny na letošním Giru hlavním favoritem. „Je pravda, že v tomto ohledu má Roglič určitou výhodu. Jenže poslední časovku, kterou jsem jel, jsem vyhrál. Tvrdě jsem na tom pracoval,“ upozorňuje Yates na své prvenství v časovce v březnovém etapáku Paris–Nice. „Máme podobný plán jako loni na Vueltě. Budeme se ho držet,“ uzavírá 172 cm vysoký a obvykle 58 kg vážící vrchař se stále kompletnější cyklistickou „výbavou“. K ruce bude mít týmového kolegu Estebana Chavese, který už v roce 2016 vystoupal při Giru na pódium jezdců celkového pořadí. Loni si však při pádu zlomil klíční kost. „Myslím si, že se mi jednoho dne podaří dostat na stejnou úroveň, jakou jsem měl v roce 2016. Teď je však mým jediným cílem pomáhat Simonovi,“ tvrdí kolumbijský vrchař.

-MS-          Foto: Michelton-Scott Cycling Team