Devatenáctá etapa Giro d´Italia zatřásla téměř vším, co se v uplynulých osmnácti závodních dnech odehrálo. Dosavadní lídr Simon Yates, který včera ztratil polovinu z náskoku na Toma Dumoulina a před královskou etapou prohlašoval, že právě dnešní profil mu bude vyhovovat strmými pasážemi dlouhých stoupání, ztratil více než deset minut a je zcela ze hry o „Maglia Rosa“. Dosud průběžně druhý Tom Dumoulin ztrácel před startem ve Venaria Reale na Yatese 28 vteřin. Den s více než pěti tisíci nastoupanými metry zakončil ztrátou 40 vteřin na Chrise Frooma! Brit se přitom před etapou nacházel na 4. místě průběžné klasifikace se ztrátou 2:54 na Domoulina. Během Gira se převážně trápil.

Zřejmě jen členové týmu Sky si dokázali představit, že Froome ztrátu na čelo Gira smaže a ještě dokáže získat čtyři desítky vteřin k dobru. Zaútočil 80 (!) kilometrů před cílem na šotolině Colle delle Finestre (2 178 m n.m.) a svůj náskok dalších 70 kilometrů neustále navyšoval! Pětičlenná „stíhací“ skupina s Dumoulinem a Pinotem se marně snažila Frooma dostihnout. Lopez (Astana) s Carapazem (Movistar) jim sice vůbec nepomáhali, ale značný díl práce odmakal Pinotův týmový kolega Reichenbach (Groupama-FDJ), přesto ani tato trojice na Frooma nestačila. Dumoulin s Pinotem přitom podali výtečný výkon! Svědčí o tom mimo jiné i mnohaminutový odstup, se kterým dojeli do cíle na Bardonecchii před dosud průběžně třetím Pozzovivem (Bahrain-Merida) – jedním z nejlepších vrchařů světa. Froomova dominance dala vzpomenout na „staré zlaté časy“ cyklistiky. Při pohledu na jeho kmitající nohy nebylo příliš obtížné vybavit si frekvenční styl Lance Armstronga či „památnou“ etapu Tour de France roku 2006 s cílem v Morzine a podobné příběhy profesionální silniční cyklistiky. 

101. ročník Giro d´Italia ještě nekončí. Do cíle zbývá ještě jedna horská etapa, která by měla o vítězi rozhodnout. Spekuluje se o množství sil, které Froome dnes vydal a nakolik jejich úbytek ovlivní jeho zítřejší výkon ve 214 km dlouhé etapě se třemi horskými prémiemi 1. kategorie a závěrem ve stoupání na Cervinii (29 km, 2001 m n.m.). Z tábora týmu Sunweb zaznívá: „Pokud Froome podá stejný výkon jako dnes, nikdo proti němu nemá šanci.“ Nejsou to poraženecká slova – jen realistické zhodnocení situace.

-ms-   Foto: CN

Průběžné pořadí po 19. etapě:

1. Chris Froome (GBr.) Team Sky 80:21:59
2. Tom Dumoulin (Niz.) Team Sunweb 0:00:40
3. Thibaut Pinot (Fra.) Groupama-FDJ 0:04:17
4. Miguel Angel Lopez (Kol.) Astana Pro Team 0:04:57
5. Richard Carapaz (Ecu.) Movistar Team 0:05:44
6. Domenico Pozzovivo (Ita.) Bahrain-Merida 0:08:03
7. Pello Bilbao (Špa.) Astana Pro Team 0:11:08
8. Patrick Konrad (Rak.) Bora-hansgrohe 0:12:19
9. George Bennett (NZ) LottoNL-Jumbo 0:12:35
10. Sam Oomen (Niz.) Team Sunweb 0:14:18