Jen šest cyklistů v historii dokázalo vyhrát všechny tři prestižní závody Grand Tours. Vincenzo Nibali se mezi elitní společnost dostal díky letošnímu prvenství v Tour de France. Italské Giro vyhrál o rok dříve a Vueltu v roce 2010. Na domácí silnice se podobně jako letos nevrátí ani v příštím roce. Po mítinku vedení stáje Astana se svými lídry je jasné, že karty jsou rozdány takto: Giro – Aru, Tour – Nibali. Pořadatelé i „tifosi“ by přitom třicetiletého Sicilana na Giru rádi uvítali. „Už jsem se rozhodl. Velmi důležitou okolnost v tom hraje trasa příští Tour. Nemohu si přát lepší profil a rozvržení etap,“ řekl Nibali v rozhovoru pro web CyclingNews.

Ještě před měsícem Vincenzo Nibali prohlašoval, že se na Giro velmi těší. Na otázku, jakou roli sehrál v jeho rozhodování Alexander Vinokurov coby manažer týmu Astana, odpověděl Níbali: „Ano, jistě má důležité slovo, ale to mají i jeho nadřízení – sponzoři z Kazachstánu. Vino je týmový manažer a  podobně jako Dave Brailsford ve Sky nebo Roberto Amadio v Cannondalu a předtím v Liquigasu manažer rozhoduje po poradě se sponzory a majiteli týmu. Cyklistika se změnila. Dříve rozhodovali závodníci. Ty dny jsou pryč. Je to stejné jako pro každého jiného zaměstnance, kterého platí firma za určitou roli a práci. Sponzoři chtějí vidět velké jezdce na velkých závodech a chtějí po nás, abychom se pokusili je vyhrát. Z tohoto pohledu by bylo mé účinkování na Giru problematické. Chtěl bych ho vyhrát a to by nejspíš snížilo mé šance na obhajobu prvenství v Tour,“ vysvětlil Nibali důvody svého rozhodnutí.

Jakou roli v něm sehrála ctižádost mladého Fabia Aru, který se po letošním třetím místě cítí v případě Gira na vítězství? Existuje mezi oběma Italy ve službách Astany rivalita? „Ne, má vždy možnost požádat mě o radu. Pravda však je, že jsme spolu v této sezoně moc často nezávodili. Nikdy jsem s ním však neměl vážný problém a ani on se mnou. Závodění je samozřejmě závodění a bude to pokračovat, pokud zůstaneme součástí stejného týmu,“ vysvětluje Nibali.

Jak se mu zamlouvá trasa Tour ve srovnání s Girem? „Na Giru se pojede 60kilometrová časovka. Myslím, že je to bláznivé rozhodnutí. Záleží ale na tom, jak bude těžká. Pokud by byla tak obtížná jako ta v roce 2013, vyhovovalo by mi to. Pokud bude ale rovinatá jako na Tour v roce 2012, mohou časovkářští specialisté získat tři minuty. A to je dostatek na to, aby v současnosti rozhodli celou Grand Tour. Líbí se mi trať Tour 2015, protože je podobná té letošní. Dokonce s kratší časovkou. Nemohl jsem žádat více! To je také jeden z nejdůležitějších důvodů, proč jsem se rozhodl pro Tour de France,“ říká letošní vítěz tohoto závodu.

-Red-    Foto: Patrick Verhoest