Vypadalo to jako hotová věc – Vincenzo Nibali ustoupil mladšímu kolegovi Fabio Aru i přání šéfa týmu Alexandera Vinokurova a upustil od ambicí vyhrát Giro d´Italia 2015. Jenže z rozhovoru, který Nibali poskytl italské Gazzettě dello Sport vyplývá, že mnohé je jinak a k definitivnímu rozdání karet pro sezonu 2015 teprve dojde. Jezdci Astany se sešli na úvodním kempu v toskánských lázních Montecatini, kde se Nibali opětovně rozhořčil nad počínáním některých kolegů z Astany. Přes rostoucí počet pozitivních dopingových kauz v tomto týmu i „bratrském“ kontinentálním uskupení stejného jména Nibali popřel možnost, že by kazašskou stáj v brzké době vyměnil za jinou.

Vítěz letošní Tour de France potvrdil, že jeho hlavním cílem příští sezony je obhajoba prvenství ve francouzské Grand Tour, ale současněNibali vyhrál Giro v roce 2013- řekl, že touží ještě někdy vyhrát Giro d´Italia. Nevyloučil přitom možnost pracovat letos pro mladšího kolegu Aru. Svou úvahu však zakončil slovy: „Když jsou dva lídři, může to být pro tým přínosné, ale je to současně i riziko. O tom, kdo je nejsilnější, vždycky rozhoduje výkon na silnici!

Přestoupit jinam? Na tuto otázku Nibali prohlásil: „Kam bych měl jít? V tuto chvíli by to bylo bláznivé. Společně se mnou by muselo odejít dalších šest cyklistů. Astana do nás investovala. Pracujeme tvrdě a pracujeme dobře. V posledních dvou letech jsem v Astaně dosáhl svých největších úspěchů (pozn. 2013 – Giro, 2014 – Tour). Součástí týmu je několik mých krajanů. Lidé jako například můj kouč Slongo a také závodníci, kteří patří do mé skupiny.“

Nibali by se mohl vyvázat ze své 4milionové (v eurech) smlouvy s Astanou v případě, že by kazašský tým nedostal kvůli četným dopingovým případům World Tour licenci na sezonu 2015. Nibali však věří, že se takový scénář euskuteční. „Nestane se to. Myslím si, že se to nestane,“ řekl Nibali v rozhovoru. „Poslední události se netýkají World Tour týmu Astana. My nejsme Astana 2. Rozumím tomu, že Astana 2 bude suspendována a v týmu nastanou změny. Jedinou spojitost našeho týmu s kontinentální Astanou tvořil týmový manažer Astany 2 a náš sportovní ředitel Dmitrij Sedoun – ten byl ale už odvolán. Ani nevím, jak ti tři chlapci z kontinentálního celku vypadají. Nevím, proč to udělali. Měli šanci postoupit do World Tour týmu a tu promarnili,“ uvedl Nibali.

Nibali a Cancellara.Vincenzo Nibali oslavil 14. listopadu třicetiny. Je v nejlepších letech z pohledu celkového pořadí třítýdenních závodů. Nedávno se společně s trenérem Paolo Slongem a sportovním ředitelem Giseppem Martinellim sešli k dokončení plánu startů v sezoně 2015. Téměř jisté je, že Nibaliho první velký cíl sezony představuje etapák Tirreno-Adriatico. Následují ardenské klasiky a pak (možná) Giro d´Italia. „Rozhodli jsme se, že sezonu otevřu na Dubai Tour a potom budu závodit v Ománu, nebo zvolíme tréninkový kemp na Mont Teide (pozn. sopka na Kanárském souostroví – vrchol 3718 m n.m.). Pak přijde na řadu Tirreno Adriatico, Milán-San Remo a klasiky v Ardenách,“ odhalil Nibali plány pro úvodní jarní měsíce roku 2015. „Můj závodní program je však flexibilní a závisí na aktuální formě,“ upozorňuje Nibali.

„Giro je Giro! Je to pro mě i mé fanoušky speciální závod. Jednou jsem ho vyhrál a ještě někdy vyhrát chci. Logičtější připadá sezona 2016,“ uznal Nibali na úvod k tématu Giro d´Italia. „Mým cílem je Tour, ale pořád existuje šance, že pojedu i Giro. Jestli na celkové pořadí? To by se vidělo. Kvůli Tour budu muset na jaře tvrdě trénovat,“ je Nibalimu jasné. O double Giro-Tour nechce slyšet kouč Slongo. „Giro má na programu dva dojezdy na vrchol už v prvním týdnu. Nemůžete tam přijet s 80procentní formou a čekat, že vám v průběhu závodu forma dorazí. Musíte být stoprocentně připravení už na začátku. To by znamenalo mít vrcholnou formu tři měsíce a to je nemožné,“ prohlašuje Slongo.

Jenže Nibaliho myšlenky se k Giru stále vracejí. Současně opakovaně popírá možnost, že by rivalita s Aru překročila únosné meze. Přitom jasně naznačuje, kdo je v týmu „mazákem“ (a měl by mít právo první volby závodního programu): „Aru nevyhrál Giro a já mám větší zkušenosti,“ upozorňuje vítěz Vuelty 2010, Gira 2013 a Tour 2014. „Je chytrý a proto jsme schopní spolu mluvit a vycházet. Víme, že musíme případné problémy řešit společnou diskusí. Vycházíme spolu dobře a hodně jsme se i nasmáli a máme kolem sebe dobré lidi,“ připomíná Nibali.

„Pokud vyjedeme na Giro se dvěma lídry, něco by se mohlo přihodit, ale zatím se to nestalo,“ naznačuje rodák ze Sicílie. „Nevím, jak bychom se zachovali, ale je jasné, že rozhoduje silnice! On ví, že když pojedu Giro, tak s úmyslem zajet dobře. Museli bychom udělat to nejlepší pro tým a nikoli věci mařit. O tom, kdo je nejsilnější, vždy rozhoduje silnice,“ zakončuje Vincenzo Nibali více než jasně.

-MS-   Foto: Patrick Verhoest a archiv