Nepříliš povedená první polovina sezony přiměla Vincenza Nibaliho otestovat si ve 2. etapě Tour de France svoji výkonnost. V závěru 201 km dlouhé trasy mezi Yorkem a Sheffieldem zaútočil a získal žlutý trikot lídra závodu. „Je to pro mě velký den! Přemýšel jsem především o vítězství – mým cílem bylo odjet skupině a to se podařilo. Žlutý trikot je příjemným bonusem,“ řekl Nibali v cíli dlouhé kopcovité etapy s klasikářským profilem. Ostatní spolufavorité na celkové prvenství pojali den stylem – přežít a nic neztratit! Velký favorit na prvenství v etapě s devíti stoupáními Peter Sagan dospurtoval ve skupině za Nibalim se ztrátou dvou vteřin až na třetím místě, když se před něho dostali Greg van Avermaet a Michael Kwiatkowski. „Nesnažil jsem se Vincenza dojet, protože je mým přítelem,“ vysvětlil mistr Slovenska svým typickým humorem své počínání v závěru etapy.

Vincenzo Nibali získal na ostatní konkurenty v průběžném pořadí dvě vteřiny. „Mým cílem je držet žlutý trikot tak dlouho, jak to bude nezbytně nutné,“ vysvětlil Nibali taktiku nejbližších dní a současně naznačil, že pro celkové vítězství by zřejmě nebylo dobré za každou cenu držet vedení v závodě po dlouhé týdny. „Od počátku sezony jsem věřil,  že se v době Tour dostanu do potřebné formy. Můj cíl je pořád stejný – vyhrát Tour de France,“  vysvětluje letošní mistr Itálie.

Těžká a mimořádně rychlá etapa vzala závodníkům spoustu sil. Ve žlutém dresu jedoucí vítěz úvodní etapy Marcel Kittel v kopcích nestačil a Nibali.ztratil bez deseti vteřin dvacet minut! Třetí v cíli Michael Kwiatkowski: „Strašně mě bolí nohy! Doufám, že také ostatní dnes trpěli stejně jako já.“ Nejspíš ano, protože do cíle dojížděli závodníci po malých skupinkách a průběžné pořadí se hned ve druhé etapě Tour mimořádně zajímavě „nadělilo“. Chris Froome: „Byla to komplikovaná etapa ve skvělé divácké kulise. Od začátku jsme se snažili jet vpředu a vyhnout se problémům. Jsem unavený a myslím si, že unavení musít být úplně všichni!“ 

V první skupince hned za vítězným Nibalim přijelo jen 21 závodníků. Nechyběli mezi nimi například Alberto Contador, Andrew Talansky a Bauke Mollema.  „Tour je teprve na začátku. Dnes bylo důležité vyhnout se pádům a dojet bez ztráty v popředí,“ glosoval Nibaliho vítězství Contador. O náročnosti druhé etapy Tour na anglickém území svědčí skutečnost, že klasikářský mistr Fabian Cancellara ztratil 35 vteřin. O 16 vteřin později než vítěz přijel do cíle ambiciozní Leopold König společně například s Chrisem Hornerem, Pierrem Rollandem a Nicolasem Rochem. V první polovině startovního pole dojel Jan Bárta ve skupince společně s Tony Martinem a také například Adamem Hansenem i Rojasem Gilem (-10,5 minuty).

-MS-  Foto: BBC Sport