Po alpských etapách a úvodu těch pyrenejských si lze jen stěží představit jiného vítěze 101. ročníku Tour de France než Vincenza Nibaliho. Přesto se devětadvacetiletý Sicilan po každé etapě vyjadřuje diplomaticky opatrně ve smyslu – dokud nedojedu ve žlutém dresu do Paříže, nic není jisté.  Nibali si po loňském překvapivě prohraném souboji s Hornerem na Vueltě uvědomuje, že si nemůže dovolit podcenit žádného z vážnějších soupeřů. Jeho jistota však den po dni narůstá a v cíli první pyrenejské etapy včera vyjádřil velkou důvěru ve svůj tým, na který se spoléhá při odrážení útoků Movistaru (Valverde – průběžně druhý) i stále silnější francouzské formace FDJ.fr (Pinot – průběžně již třetí a zjevně při veliké chuti…).

Ve včerejší 16. etapě – 237,5 km dlouhé pouti přes Pyreneje (Port de Balés – vrchařská prémie HC – 10 km před finišem) s cílem v Bagnéres de Nibalil.Luchon si Nibali znovu ověřil svou sílu, když odolal nástupu soupeřů. Na vrcholu Port de Balés mu mírně odskočil pouze Thibaut Pinot mířící na pařížské podium, ale tímto útokem se Sicilan nemusel příliš vzrušovat vzhledem k dlouhému sjezdu do cíle, kterého skvěle využil například Leopold König, když se probil o další místo vzhůru v průběžném pořadí – je už sedmý a na včera krizí zmučeného Van Garderena ztrácí pouhých sedm vteřin…

Nibali dojel na vrchol Port de Balés bez svých domestiků, což zavdalo příčinu ke spekulacím, zda tým Astana je dostatečně silný, aby v posledním týdnu dokázal odolávat útokům Movistaru a FDJ.fr. „Na Port se Balés nasadil Movistar ostré tempo a věděl jsem, že si musím Valverdeho pečlivě hlídat. Dal se očekávat jeho útok ve sjezdu do cíle. Moji lidé tam nahoře na posledním kopci se mnou sice nebyli, ale po celou etapu a zejména v prvních 70ti kilometrech odvedli důležitou a  skvělou práci. Navíc jen málo z mých soupeřů mělo na Port de Balés k dispozici podporu některého ze závodníků svých týmů,“ objasnil Nibali v cílovém prostoru.

Nibali si po včerejší etapě udržel náskok 4:37 minuty na druhého Valverdeho. Třetí Pinot už ztrácí 5:06 minuty. „Zásadně nikoho nepodceňuji. Loňská Vuelta mě poučila. Když pod vrcholem Port de Balés zaútočil Pinot, byl jsem první, kdo na jeho zrychlení odpověděl a dojel ho. A v posledním kilometru, když přede mnou udělal mezeru, byl jsem to zase já, kdo tu díru zalepil a Pinota dojel,“ vysvětlil Nibali, který si zjevně dokáže v rozhodujících chvílích poradit sám, když je to nutné.

Peloton ve včerejší etapě míjel prostor, ve kterém v roce 2005 tragicky ve sjezdu z Col de Portet-d´ Aspet havaroval olympijský vítěz Fabio Casartelli (Barcelona 1992). „Byl jsem tehdy ještě malý kluk, ale vzpomínám si na televizní přenos z té nešťastné etapy. Vzpomněl jsem si dnes na Casartelliho a jsem rád, že jsem mohl věnovat sobotní vítězství v etapě jeho památce a rodině,“ řekl Nibali.

-MS-  Foto: Patrick Verhoest