Adriano Malori z týmu Movistar zvítězil v úvodní etapě velkými jmény nabitého závodu Tirreno Adriatico. Krátkou časovku na 5,4 km prolétl rychlostním průměrem 53, 406 km/h. O vteřinku více času potřeboval k projetí trati druhý Fabian Cancellara. Z favoritů celého závodu dopadl nejlépe Vincenzo Nibali – na 28. místě ztratil 11 vteřin na vítěze. Alberto Contador ztratil 19 vteřin. Nairo Quintana ještě o dvě více. Chris Froome nestartuje kvůli onemocnění plic. Ze tří českých zástupců zajel nejrychleji Zdeněk Štybar (43. místo), ale jen o setiny vteřiny předčil Romana Kreuzigera, přičemž Leo König zaostal za vítězem nedávné semi-klasiky Strade Bianche o pouhou vteřinku. 

„Jsem obrovsky šťastný. Porazil jsem takového mistra časovky, jakým je Fabian Cancellara. Je to vítězství, o kterém jsem nemohl dopředu Adrian Malori. ani snít,“ přiznal sedmadvacetiletý Ital ve chvíli, kdy trať projeli všichni favorité. „Na časovku se chci v budoucnu zaměřit ještě víc než nyní. Dobře vím, že jezdci jako jsou Tony Martin, Bradley Wiggins, Fabian Cancellara a Tom Dumoulin jsou zatím lepší než já. Věřím však, že v příštích letech mohu vyhrát časovku na světovém šampionátu,“ nastínil svou vizi dvojnásobný mistr světa v této disciplíně kategorie do 23 let (2008, 2009).

Z favoritů na celkové prvenství 50. ročníku „závodu dvou moří“ se podle očekávání nejméně dařilo Nairo Quintanovi. Jeho 81. místo však Fabian Cancellara.není takovým překvapením jako až 67. nejrychlejší čas Alberta Contadora. „Nejsem spokojený, ale od začátku do konce této krátké trasy jsem nenašel svůj rytmus. Ztratil jsem několik vteřin na Rigoberto Urana i Vincenza Nibaliho, ale ještě je před námi celý závod. Věřím, že ty vteřiny někde doženu. Na druhou stranu je vidět, v jaké formě přijel Vincezo,“ vysekl poklonu soupeři lídr stáje Tinkoff-Saxo.

Po dvou rovinatých etapách ve čtvrtek a pátek se trasa Tirrena Adriatika přesune v sobotu do nadmořských výšek přes 1200 m. Nedělní 194 km dlouhá královská etapa končí 15kilometrovým výjezdem na Terminillo (1675 m n.m.). Jedinečná příležitost pro vrchaře včetně Leo Königa, na něhož nenápadně spadla role lídra stáje Sky, poté co Chris Froome kvůli nemoci závod neabsolvuje. Tirenno Adriatico končí rovinatou etapou v úterý.

Výsledky časovky na 5,4 km: 1. MALORI (It., MOVISTAR) 6:04, 2. CANCELLARA (Švýc., TREK FACTORY RACING) + 1, 3. VAN AVERMAET (Bel., BMC RACING) + 2, 4. BODNAR (Pol., TINKOFF – SAXO), 5. BRÄNDLE (Rak., IAM CYCLING) všichni +2, 6. OSS (It., BMC) + 4, 7. NAVARDAUSKAS (Ltu., CANNONDALE – GARMIN) + 5, 8. CUMMINGS (GB., MTN – QHUBEKA) + 6, 9. SAGAN (Svk., TINKOFF – SAXO), +6, 10. LE BON (Fr., FDJ) + 8, 11. GASTROVIEJO (Špa., MOVISTAR) + 8, 12. BOASSON HAGEN (Nor., MTN – QHUBEKA) + 8, 13. TERPSTRA (Niz., ETIXX – QUICK STEP) + 8, 14. GRIVKO (Ukr., ASTANA) + 9, 15. GAUDIN (Fra., AG2R LA MONDIALE) + 9, … 19. URAN (Kol. ETIXX-QUICKSTEP) +10, 28. NIBALI (It., ASTANA) + 11, 30. CAVENDISH (GB., ETIXX-QUICKSTEP) + 12, 34. VANMARCKE (LOTTO JUMBO) + 13, 43. ŠTYBAR (Cze., ETIXX-QUICKSTEP) +14, 45. KREUZIGER (TINKOFF-SAXO) +14, 46. KÖNIG (SKY) +15, 50. MOLLEMA (Niz., TREK) +15, 67. CONTADOR (Špa., TINKOFF-SAXO) + 19, 81. QUINTANA (Kol., MOVISTAR) + 21.

-Red- Foto: Tirreno Adriatico/Steephill