Bitva o světový rekord v hodinovce nabírá na obrátkách. Příští adept o jeho překonání musí ujet více než 52 491 metrů. Přesně takovou vzdálenost urazil dnes Rohan Dennis za šedesát minut na velodromu ve švýcarském Grenchenu. Logická volba. Výrobce jeho „pracovního nástroje“ – speciálu BMC – sídlí ve stejné ulici přímo naproti dráze, kterou už v září zvolil k tehdy úvodnímu rekordnímu zápisu nové éry hodinovky Jens Voigt. Před necelým půlrokem mu stačilo dosáhnout výkonu 51 115 m. O několik týdnů později se do listiny rekordmanů zapsal pětadvacetiletý Matthias Brändle – 51 852 m. Ten kroužil po krátké dráze v Aigle – sídle UCI. Poslední tři světové rekordy tedy vidělo naživo vesměs švýcarské publiku. Po Treku a Scottu se zviditelnil další z předních světových výrobců kol. 

Rohan Dennís je dokonce ještě mladší než předchozí rakouský rekordman. Australanovi je čtyřiadvacet a jeho schopnosti dokládá Rohan Dennis. světový titul ve stíhačce z roku 2011. O hodnotě současného světového rekordu svědčí i skutečnost, že jiný Australan – Jack Bobridge –  se letos v lednu o rekord neúspěšně pokoušel na domácí půdě. Na pár dnů se stal alespoň australským rekormanem, když za hodinu ujel 51,3 km. Překonal Voigta, ale Brändleho nikoli. V cíli pak vyjádřil své pocity jako vyčerpání „chvilku před smrtí“.

Rohan Dennis se během hodiny také vydal ze všech svých sil, ale zásoba jeho výkonnosti je přece jenom větší než krajana Bobridge. „Možná působil můj výkon lehce, ale snadné to určitě nebylo,“ přesvědčoval v rozhovoru krátce po dojezdu Dennis. O jeho současné skvělé formě svědčí i nedávné prvenství v celkovém pořadí etapového závodu Tour Down Under, který vyhrál o dvě vteřiny v ambiciózním souboji s Richie Portem. V Grenchenu dnes slavila úspěch dráhařská specializace s celkovou výkonností silničáře. I proto je zřejmé, že současná hodnota světového rekordu – 52 491 metrů – už pro příští adepty jeho překonání „visí“ pořádně vysoko! „Jsem rád, že můj rekord vydržel alespoň tři měsíce,“ připojil komentář Matthias Brändle ke gratulaci svému dnešnímu přemožiteli. „Světový rekord mi pomůže získat celosvětovou publicitu a získá mi respekt v pelotonu,“ dobře ví Rohan Dennis. Jak dlouho vydrží jeho rekord? Kdo další se pokusí urvat ho pro sebe dřív, než se do něho v létě pustí Bradley Wiggins? Na řadě je údajně Thomas Dekker a pomoci mu má nadmořská výška Mexico City.

-MS-    Foto: BMC