Jak si poradit s explozivní silou Petera Sagana? Týmově ho utahat! Přesně touto taktikou zdolala pětice jezdců stáje OmegaPharma-QuickStep slovenského mistra v posledních desítkách kilometrů dnešní italské semi-klasiky Strade Bianche (197 km). V koncovce se rozhodovalo mezi Saganem a Kwiatkowskim. „Sagan mě překvapil, že nečekal na závěrečný spurt, ale nastoupil už v posledním kopci. Jenže začal zpomalovat a všiml jsem si, jak trpí. Dal jsem do toho všechno – prostě „full gas“ až na cílovou čáru,“ popsal polský šampion Michal Kwiatkowski rozuzlení hvězdami nabitého závodu s cílem v Sieně. Úspěšnému finále předcházela perfektní spolupráce pětice Matteo Trentin – Rigoberto Uran – Wout Poels – Michal Golas a pozdější vítěz Michal Kwiatkowski. Rostoucí formu prokázal Roman Kreuziger pátým místem.

Do cíle zbývaly ještě desítky kilometrů, když Peter Sagan hýřil aktivitou a pelotonu dával najevo, jak moc chce dnes vyhrát. Jenže v Stupně vítězů na Strade Bianche.posledních 50 kilometrech mu chyběla týmová podpora. Tu si naopak po závodě velmi pochvaloval Michal Kwiatkowski. Osmdesát kilometrů před cílem však prožil drama, které mohlo úspěšné tažení za vítězstvím zhatit. „Na jednom z nejdelších šotolinových úseků – asi osmdesát kilometrů před cílem – jsem píchl. Petacchi mi dal svoje kolo a Mark mi pak pomohl dotáhnout se. Bylo to nebezpečné, protože jsem se dostal znovu do čela na poslední chvílí – sotva tři kilometry před další deset kilometrů dlouhou „terénní sekcí“. V silném bočním větru bych měl osamocený velké starosti. Tam jsem mohl ztratit celý závod, ale díky svým týmovým kolegům jsem dál mohl bojovat o vítězství,“ pochvaloval si Kwiatkowski.

Michal Kwiatkowski.„Padesát kilometrů před cílem jsme jeli v přední skupině 22 jezdců v pětici. Kontrolovali jsme závod. Matteo zaútočil a my ostatní jsme mohli vzadu šetřit síly. Pracovat museli jezdci jiných týmů. Jen jsem čekal, co udělají Cancellara se Saganem. Na jednom kopečku jsme dostihli Mattea. Pak zaútočil Sagan. Zrovna jsem jel za Cancellarou a čekal, že se vydá za Peterem. Musel jsem ho objet, abych Sagana dostihl. Spolupracovali jsme do posledního kilometru a jemu v 16procentním stoupání došly síly. Děkuji celému týmu za perfektní podporu! Mám za sebou vydařenou zimní přípravu a před Tirreno-Adriatico cítím dobrou kondici. Loni jsem skončil čtvrtý. Budeme tam mít silnou sestavu s Cavendishem, Uranem a Martinem (pozn. Velitsem). Tajemství našeho týmu je, že jsme vždy motivovaní! Letos bych se rád prosazoval v celkovém pořadí. Tirreno-Adriatico ukáže, nakolik je moje představa reálná,“ těší se ve vyladěné formě připravený Michal Kwiatkowski.

Do závodu nenastoupil původně přihlášený Bradley Wiggins, který napodobil kolegu Chrise Frooma, jenž už dopředu avizuje, že kvůli bolestem zad vzdává účast na Tirreno-Adriatico (12. – 18. 3.). V překvapivě silné kondici se předvedl Damiano Cunego – dojel na čtvrtém místě ve stejném čase s Romanem Kreuzigerem. Jako obvykle se podařilo „proklouznout“ na stupně vítězů Alejandro Valverdemu, který měl nejvíce sil ze „zbytku“ startovního pole. Podstatná část sestavy OPQS, která se představila na Strade Bianche, vyrazí na Tirreno-Adriatico. Zdeněk Štybar je společně s Tomem Boonenem členem formace, která od zítřka závodí na Paris-Nice.

Výsledky: 1. Kwiatkowski (Pol., OPQS), 5:20:33, 2. Sagan (Slov., Cannondale) – 19, 3. Valverde (Šp., Movistar) – 36, 4. Cunego (It., Lampre-Merida), 5. Kreuziger (Cz., Tinkoff-Saxo) oba -40, 6. Cancellara (Švýc., Trek) – 59, 7. Evans (Aus., BMC) – 1:44, 8. Barguil (Fr., Giant-Shimano) -2:02, 9. Poels (Niz., OPQS) – 2:11, 10. Geschke (Něm., Giant-Shimano) -2:51, 16. Stannard (Brit., Sky) -3:16, 44. Moser (It., Cannondale – obhájce prvenství) – 9:15.

-Red-     Foto: OPQS/Tim de Waele