Cyklistický svět se nejen těší na nedělní klasiku Paris – Roubaix, ale také prožívá zajímavý etapový závod Kolem Baskicka (World Tour). Po čtyřech ze šesti etap jede ve žlutém dresu lídra závodu Alberto Contador, který se vedení ujal díky úniku v závěrečném stoupání první etapy. Ve druhé a v dnešní čtvrté však triumfovali jezdci týmu OmegaPharma-QuickStep. Nejprve Tony Martin připomněl sólíčkem sílu svých nohou, dnes se prosadil mladý nadějný vrchař Wout Poels z Nizozemska.

V dnešní královské etapě čekala na peloton řada horských prémií a závěrečné stoupání na vrchol Eibar, kam překvapivě dorazil jako první Kwiatkowski.nizozemský jezdec Wout Poels. Během krátkého sjezdu do cíle už ho nikdo nedostihl. V průběžném pořadí stále vede Alberto Contador o 12 vteřin před Alejandrem Valverdem. Lídr stáje Tinkoff se ve finálovém kopci pokusil několikrát nastoupit, ale Valverde se ho vždy udržel. Když je zezadu dostihla skupinka, vzal za to Poels, využil chvilky váhání ostatních a proměnil etapu ve svůj dosud největší úspěch.

„Byla to dlouhá těžká etapa. Tempo bylo od začátku až do konce ostré. Ale náš tým pracoval dobře a kontroloval závod. Dnešním cílem bylo posunout se doptředu v celkové klasifikaci a pokud by se naskytla šance, tak vyhrát etapu. V závěru jsme byli s Kwiatkowskim pořád ve hře. Pak zaútočil Contador, chytil se h Valverde, ale pak jejich tempo polevilo. Všichni se po sobě začali dívat, využil jsem té situace a odjel. Znal jsem závěr z minulého roku. Věděl jsem, že je možné udržet náskok z vrcholu stoupání až do cíle. Když jste v dobré kondici, rozhodujete se rychle a správně. Z vítězství jsem supr šťastný. Je to zatím absolutně moje největší prvenství kariéry. Mám radost, že po těžkých pádech na Tour před několika lety jsem se dokázal vrátit. Teď jsem tady s tak báječným týmem! Zítra uvidíme, čeká nás další těžká etapa. Doufám, že se po dnešku zregeneruju. Cílem je udžet mojí pozici a pracovat společně s Kwiatkowskim,“ řekl v cíli šestadvacetiletý nizozemský cyklista, který drží průběžně devátou pozici se ztrátkou 55 vteřin na vedoucího Contadora. Michal Kwiatkowski je zatím sedmý s mankem 41 vteřin.

Wout Poels.Výsledky 4. etapy (Vitoria – Arrate-Eibar, 151 km): 1. Wout Poels (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 3:39:29, 2. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team, 3. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team oba +1, 4. Tom Jelte Slagter (Ned) Garmin Sharp, 5. Bauke Mollema (Ned) Belkin-Pro Cycling Team, 6. Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha, 7. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team, 8. Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team, 9. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida, 10. Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo všichni +3.

Průběžně po 4 etapách: 1. Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff-Saxo, 2. Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team +12, 3. Damiano Cunego (Ita) Lampre-Merida +36, 4. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team, 5. Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale, 6. Iurii Trofimov (Rus) Team Katusha všichni +36, 7. Michal Kwiatkowski (Pol) Omega Pharma – Quick-Step +41, 8. Mikel Landa Meana (Spa) Astana Pro Team +54, 9. Wout Poels (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team + 55, 10. Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team +56.

-Red- Foto: OPQS/Tim de Waele