Dokonale zastoupil Jaroslava Kulhavého! Na nedávném mistrovství světa v Andoře vybojoval  Ondřej Cink bronzovou medailí v závodě cross country kategorie Elite a zajistil si nominaci do Ria. Právě dnes absolvuje v Brazílli test na olympijské trati. V nadcházející mimořádné sezoně patří Ondřej Cink společně s Jaroslavem Kulhavým k velkým medailovým nadějím. Nejde jen o olympijskou výzvu. Světový šampionát se koná na domácí půdě – na důvěrně známé trati v Novém městě na Moravě! Přitom ještě počátkem letošního léta nevypadaly výsledky Ondry příliš růžově. Po nevydařeném loňské sezoně naplněné zdravotními problémy se mistru světa i Evropy do 23 let z roku 2013 nedařilo ani v úvodu letošního roku. Rodák z Rokycan však v červnu zahájil spolupráci s novým trenérem – Christophem Weissem a během několika týdnů vylétla jeho výkonnost raketově vzhůru. Vzájemná spolupráce vyvrcholila medailí na světovém šampionátu. Ondřeje Cinka jsem zastihl před odletem do Ria v Benešově nad Ploučnicí, kde v současnosti žije a s oblibou v okolních severočeských terénech trénuje.

Světový šampionát v Andoře se konal v nadmořské výšce  dvou tisíc metrů. Ta vám evidentně svědčí.

Poznal jsem to už před dvěma roky, kdy jsem v Andoře dojel druhý v závodě Světového poháru. Na šampionát jsme se s trenérem Ondřej Cink v reprezentačním dresu.Weissem speciálně připravovali. Jezdil jsem intervaly až do nadmořské výšky dva a půl tisíce metrů. Například v Rakousku na Grossglockneru. Na soustředění v Kitzbühelu jsme vyjížděli i do dalších kopců, nejvíc jsme ale trénovali na Hornu přímo nad Kitzbühelem. Tam je to nahoře bez pár metrů dva tisíce. Vysokohorská příprava mě výkonnostně hodně posunula.

Letos jste změnil trenéra. V průběhu sezony to ale není příliš obvyklé.

Situace zrála už loni, kdy jsem prodělal tři nemoci během roku. Ztratil jsem spoustu UCI bodů. Na počátku této sezony jsem stával na startu v zadních pozicích. Nebylo úplně jednoduché se prodírat dopředu, ale myslel jsem si, že výkonnost ve mně je. Většinou se mi ale nepovedl start, což se odrazilo na mém sebevědomí. Horší výkony z kraje roku určitě taky zapříčinila psychika. Nějak jsem tušil, že potřebuju změnu. Tým mi nabídl možnost připravovat se s trenérem Christophem Weissem.

Jak jste trénoval do té doby?

Ondřej Cink v Lenzerheide.V české Meridě jsem se po celou dobu připravoval pod Milanem Spěšným a naše spolupráce pokračovala i potom, kdy  jsem v roce 2013 získal angažmá v Multivan Merida Biking Teamu.

Tlačilo vás vedení týmu do změny trenéra?

Vůbec ne! Netlačili na mě, ale nabídka přišla z jejich strany. Jestli bych to chtěl zkusit. Nešlo o nějaký nahoru zdvižený prst, že je něco špatně (usmívá se). Vzniklo to tak, že Christoph Weiss byl k týmu povolaný nejprve jako konzultant závodníků. Naše tréninky jen sledoval. Sledoval i moji přípravu a viděl v ní nějaké (chvíli přemýšlí) … Viděl, že mám obrovský motor a viděl i nějaké chyby. Myslel si, že kdybych přípravu změnil, že bych se ještě mohl posunout výkonnostně nahoru. Sešli jsme se. Hned při první schůzce mě zaujal. Domluvili jsme se, že za ním přijedu do Mnichova. Strávil jsem u něho dva dny konzultacemi o tréninku a právě tam jsem se rozhodl, že to s ním zkusím. S dosavadním trenérem  Milanem Spěšným to byla v polovině sezony hodně těžká situace. Souhlasím, že změna trenéra v půlce sezony nebývá obvyklá.

Jak Milan Spěšný přijal váš přestup k jinému trenérovi? Seznámil jste ho s tréninkovými metodami vašeho současného německého kouče?

Nebylo úplně jednoduché mu to vůbec říct a on vlastně žádnou změnu nečekal. Ve finále  vzal moje rozhodnutí v klidu. Věděl, že Ondřej Cink na trati v Andoře.na mě nemá potřebný čas a prostor pro zdokonalování. Je hodně vytížený. Milan Spěšný si vytvořil svůj vlastní tým a do toho provozuje akademii – bikovou školku. Na mě neměl úplně stoprocentní čas. Popřál mi hodně štěstí a rozešli jsme se úplně v klidu a jsme pořád kamarádi. Jen jsme se ještě nestačili pobavit o mé nové přípravě, ale domlouvali jsme se, že se určitě sejdeme a někde u pivka si pokecáme (směje se.)

V čem se váš trénink nejvíc změnil?

Ondřej Cink s přítelkyní Zuzanou.Změnilo se toho hodně. Dřív jsem trénoval…hm… byl to takový ten staromódní trénink. Naše disciplína se pořád vyvíjí. V minulosti jsem trénoval strašně dlouhé jízdy na silničním kole. Dá se říct rychlou vytrvalost. V přípravě jsem téměř neabsolvoval intervaly v úplně červené zóně – maximální intenzitu a  silové tréninky. Cross country je závod na hodinu a půl. Je hodně rychlý! Na náročných tratích, kde je potřeba výbušnost a síla. Jede se vlastně pořád jen v červené zóně (směje se). Od poloviny letošní sezony se moje příprava změnila o sto procent! Hned první soustředění pro mě nebylo úplně jednoduché, protože mě trenér testoval, čeho jsem schopnej a co dokážu taky po psychické stránce, kdy to hrozně bolí. Musím říct, že první tréninky byly tak náročné, že jsem se tak vyčerpaně necítil před tím ani při závodě! Dokázal ze mě dostat absolutně všechno! A tak to bylo vlastně každý trénink (usmívá se). Tahle změna v přípravě se pak projevila v závodech. Už za dva týdny jsem dojel třetí v závodě Světového poháru ve švýcarském Lenzerheide. Moc jsem takový výsledek potřeboval! Pomohl mi psychicky a utvrdil mě v tom, že změna trenéra byla správná. Do té doby jsem pořád váhal, jestli jsem udělal správné rozhodnutí. Výsledek na SP mě nakopl do další přípravy a směrem k největšímu cíli sezony – mistrovství světa v Andoře, na které jsem soustředil celou další přípravu.

Celý rozhovor s Ondřejem Cinkem si můžete přečíst v říjnovém vydání magazínu Mountain Bike Action. Titulka MBADozvíte se v něm mimo jiné, co je pro Ondru důležitější – olympijský závod v Riu, nebo světový šampionát na domácí půdě?

Moutain Bike Action také představí kolo mistra světa v cross country – fenomenálního technika Nino Schurtera.

Magazín o horských kolech přinese i zajímavý Duel 27,5″ versus 29″ v podání strojů Scott Scale 700 RC a Cannondale F-Si Carbon 2.

V článku „Výkon důležitější než technika?“ se američtí kolegové zamýšlejí nad podstatou  nejdůležitějších složek výkonu v cross country i jiných bikových disciplínách.

S lyžařským mistrem světa Martinem Koukalem se redaktor Jakub Svoboda vydal na Trail v oblasti hřebene Ještědu, kde na vás čekají skvělé terény nejen ve slunném létě. 

Jak strávit zimní měsíce na kole prozradí Jan Kopka – vítěz aljašského závodu Iditarod.

Moutain Bike Action přinese jako vždy i řadu původních testů.

Text: Manfred Strnad     Foto: Multivan Merida Biking Team a autor