Australská formace Orica-GreenEdge prolétla 17,6 km dlouhou trať úvodní časovky 98. ročníku Giro d´Italia za 19 minut a 26 vteřin a zajistila si tím prvenství. Sestava týmu Tinkoff-Saxo zaostala na druhém místě o sedm vteřin, třetí Astana ztratila o dalších šest více. Do růžového trikotu se zítra oblékne Simon Gerrans, který proťal cílovou linii jako první člen své stáje. „Měli jsme to v plánu. Je pro mě neuvěřitelná čest obléknout Maglia Rosa,“ svěřil se za cílem šťastný Australan, kterého letos pronásledovaly zranění a výpadky v tréninku. Nejprve si v prosinci zlomil klíční kost a nemohl kvůli tomu startovat na domácím podniku Tour Down Under a v časném jaru pro změnu utrpěl zlomeninu lokte při Strade Bianche. „Prožil jsem těžké časy a doufám, že dnes se všechno obrátilo k lepšímu a sezona pro mě opravdu začíná,“ řekl Gerrans, který 16. května oslaví jednatřicáté narozeniny.

Vítězství Australanů v časovce se vcelku hodí všem týmům usilujícím o celkové prvenství svých lídrů. „Simon Gerrans si může vedení klidně Orica GreenEdge.udržet celý příští týden a nikomu to nebude moc vadit,“ myslí si například Bobby Julich, kouč stáje Tinkoff-Saxo. Z hlavních spolufavoritů je na tom nejlépe Alberto Contador. Fabio Aru na něho po týmové časovce ztrácí šest vteřin, Gigoberto Uran dvanáct. Nejhůře je na tom Richie Porte, který za Contadorem zaostává citelných dvacet vteřin. „V průběhu Gira mohou sehrát důležitou roli,“ je přesvědčený Bobby Julich.

Výsledky časovky na 17,6 km: 1. Orica-GreenEdge 19:26, 2. Tinkoff-Saxo +7, 3. Astana +13, 4. Etixx-QuickStep +19, 5. Movistar +21, 6. BMC +25, 7. IAM Cycling +25, 8. FDJ, 9. Sky +27, 10. Kaťuša +27, 11. Trek +29, 12. Lotto Soudal +29.

-Red-    Foto: Tim de Waele