Marco Pantani dokázal jako zatím poslední cyklista vyhrát prestižní double Giro-Tour v roce 1998. O rok později ho ze závodu Okolo Itálie odvolali dvě etapy před cílem kvůli zvýšenému hematokritu. V té době vedl Giro o téměř šest minut před Savoldellim. Den, kdy  Pantanimu nedovolili pokračovat v již téměř vyhraném závodě, znamenal osudový obrat jeho dalšího života. V roce 2000 ještě dokázal ztrpčovat Armstrongovi cestu za druhým prvenstvím v Tour de France, ale ani tento závod nedokončil. Trpěl pak silnými depresemi a zemřel na předávkování kokainem – podle konspirační teorie byl zavražděn – 14. února 2004. Velkou část kariéry – sedm let – spojil s týmem Mercatone Uno. Právě šéf řetězce supermarketů Romano Cenni se nyní zasazuje o to, aby byl Pantani jmenován vítězem Gira 1999 in memoriam.

Jeho snaha se může zdát nesmyslná v době, kdy z výsledkových listin závodníci spojení s dopingem spíše mizí, než aby jim byly odebraná prvenství a ceny vraceny. Jenže Cenni argumentuje tím, že testy byly v Pantaniho době nespolehlivé a v jeho případu existuje mnoho nesrovnalostí. Pantaniho krev vykazovala po 20. etapě Gira 1999 hematokrit 52 %. V důsledku toho mu byla podle tehdejších pravidel udělena dvoutýdenní „zdravotní“ dovolená. Do konce závodu zbývaly dvě etapy a Pantani tehdy vedl o 5:48 min. před Paolo Savoldellim a Ivan Gotti na třetím místě ztrácel 6:12 min. Oběma Italům se otevřela cesta k celkovému vítězství, o které se  utkali ve 21. etapě. Ve stoupání na Mortirolo se příležitosti lépe chopil Gotti, když Savoldellimu nastoupil a ten nedokázal zareagovat. Gotti vyhrál Giro už v roce 1997 a předání prvenství z ročníku 1999 Pantanimu se nebrání. „Necítil bych to jako újmu. Přepsat historii závodu je nic ve srovnám s tím, co se stalo nebohému Markovi,“ říká Gotti, který moc dobře ví, jak je Marco Pantani v Itálii (a nejen tam) stále populární.

Problém je v tom, že Pantani závod nedokončil a tedy ho ani nemohl vyhrát, byť držel krátce před koncem závodu luxusní náskok. Cenni ovšem navrhuje, aby platily výsledky po 20. etapě s cílem v Madonna di Campiglio. V takovém případě by Savoldellimu zůstalo druhé místo a Gotti by klesl na třetí.

„Nemohu tvrdit, že šlo o konspiraci vůči Markovi, chybu nebo něco jiného. Ale objevují se nové skutečnosti, které ukazují na to, že Marco Pantani i Mercatone Uno byli poškozeni. Žádáme opětovné prošetření případu jeho diskvalifikace,“ řekl Marco Boroncini, právník společnosti Mercatone Uno webu CyclingNews. Nic konkrétnějšího však neuvedl.

V souvislosti s aktivitou společnosti Mercatone Uno jistě není nezajímavá informace, že francouzský senát předložil zprávu týkající se Marco Pantani.retroaktivních testů z Tour de France ročníku 1998. Podle nových testů mělo ve své krvi EPO nejméně 20 závodníků včetně Marka Pantaniho. Testy dalších 12 jezdců řadí zpráva do kategorie – silně podezřelé. Podle pravidel UCI však platí osmiletá lhůta pro uplatnění případných sankcí.

Tak zvané „zdravotní testy“ byly zavedené v roce 1997. V té době bylo EPO ještě nezjistitelné. Kdo udržel hematokrit pod 50, mohl syntetický hormon erythropoetin užívat do „alelujá“. Situaci té doby výstižně  popisuje Tyler Hamilton v knize Tajný závod. „Problémem éry EPO je, že si všichni myslí, že jsou šampioni,“ komentoval tehdejší stav Toni Rominger.

-Red-    Foto: Pavel Myška a archiv

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

.