V loňském roce svedl Greg Van Avermaet ostrý a těsný souboj o vítězství v „Pekle severu“ se Zdeňkem Štybarem. Ke svým nadějím na obhajobu prvenství v závodě Paříž – Roubaix se v nástupu klasikářské sezony vyjádřil pro server CN. Za rozhodující faktor vedoucí k úspěchu na kostkách  považuje zkušenosti a potvrzuje tak Štybarův názor z nedávného rozhovoru pro PelotonSport. „Roubaix jsem nemohl vyhrát, když mi bylo čtyřiadvacet. Když se podíváte na věk vítězů tohoto závodu, většině bylo přes třicet,“ říká lídr týmu BMC, který loni slavil vítězství na velodromu v Roubaix těsně před svými dvaatřicátými narozeninami.

Přípravu na letošní klasikářskou sezonu zahájil Van Avermaet později než obvykle kvůli zraněnému kotníku. „S tréninkem jsem začal až 11. prosince, ale od té doby jde Van Avermaet v háku za Štybarem. všechno podle plánu. Na kole se cítim lépe než v loňském roce touhle dobou,“ pochvaluje si Belgičan. Svou výkonnost si ověřil v Ománu, kde vyhrál 3. etapu. Výsledky své i soupeřů v této přípravné fázi sezony ovšem nepřeceňuje. „Každý ze soupeřů se na klasiky připravuje podle svého osvědčeného plánu. Je jasné, že reálné naděje na prvenství má nejméně deset až patnáct cyklistů. Mezi hlavní soupeře samozřejmě patří Peter Sagan a také Philippe Gilbert,“ říká Van Avermaet. „Mezi klasikáři jsou někteří výteční sprinteři a ti na sebe výrazněji upozorňují od začátku sezony. Neznamená to však, že méně nápadní závodníci nemohou v klasikách uspět. Takovým je třeba Sep Vanmarcke, který před hlavními závody nikdy nevyčnívá a potom patří k nejlepším,“ upozorňuje Van Avermaet.

Greg Van Avermaet se také vyjadřuje k nadějím svého někdejšího týmového kolegy Philippa Gilberta k jeho plánu vyhrát všech 5 Monumentů. Gilbertovi chybí do „sbírky“ Milán – San Remo a také Paříž – Roubaix. Pětatřicetiletý Gilbert se na trati „Pekla severu“ objevil poprvé v roce 2007 a dojel na 52. místě. „Myslím si, že se mu jeho plán může podařit splnit. Na kostkové klasiky je trochu lehčí než ostatní favorité, ale jeho výhodou je dobrá technika. Musí se však vypořádat s těmi kostkami a to není jednoduché,“ uvažuje Van Avermaet o letošních nadějích Gilberta. „Paříž – Roubaix je mimořádně obtížná klasika pro nejodolnější cyklisty. Zabíjí vás pomalu. Většina jiných závodů je dynamičtější. Při Roubaix se jede stálejším tempem. A vy si s ním musíte poradit a vydržet až do konce,“ uzavírá Greg Van Avermaet.

-MS-      Foto: Quick-Step a BMC