Loni třetí Niki Terpstra se na prahu životní třicítky dočkal vítězství v Monumentu – vyhrál dnes  „Královnu klasik“ – 112. ročník závodu se startem v Compiégne nedaleko Paříže a cílem na historickém velodromu v Roubaix. Mistr Nizozemska zaútočil osm kilometrů před cílem a na skupinku dalších favoritů najel 20 vteřin. Ve spurtu o druhé místo přesvědčil John Degenkolb, že je ve svých pětadvaceti letech mužem budoucnosti zejména rovinatých klasik. Třetí místo urval obhájce prvenství Fabian Cancellara, když podobně jako loni přespurtoval Sepa Vanmarcka. Zdeněk Štybar si oproti loňsku o jedno místo polepšil – ve finiši získal cenný skalp Petera Sagana. 

Na 199 jezdců čekalo během 257 kilometrů 28 sektorů po kostkách. Díky suchému počasí „pavé“ tentokrát prestižní klasiku neovlivnily tak Dvojce Omegy Terpstra a Boonen. jako mnohdy v minulosti. Padalo se, ale zdaleka ne tolik jako před týdnem při Ronde van Vlaanderen. Aktivitou hýřil čtyřnásobný vítěz Tom Boonen, když zaútočil 64,5 km před cílem a skupinka s ním na čele získala 30 kilometrů před cílem téměř padesátivteřinový náskok. Boonen většinu kilometrů odtáhl sám a v závěru, když se skupiny závodíků „přesypaly“, měl co dělat, aby se vrátil do té čelní. Podobně Niki Terpstra. Ještě 15 kilometrů před cílem měla OmegaPharma-QuickStep vpředu jen skvěle takticky i fyzicky disponovaného Zdeňka Štybara. V závěru však měl tým majtele Zdeňka Bakaly na čele jasnou přesilu tří mužů a tentokrát jí využil!

Niki Terpstra měl co dělat, aby na pódiu zdvihl nad hlavu vítěznou trofej – obrovitou dlažební kostku. Ještě v tom nemá takový cvik jako „Spartakus“ Cancellara, který ke svému třetímu místu realisticky poznamenal: „Chtěl jsem vyhrát, to je samozřejmé. Počítají se především vítězství, ale realisticky vzato mohu být spokojený,“ řekl v cíli Cancellara. Použil slova: „Mohl bych být spokojený.“ Nikoli jsem spokojený! Ale vzhledem k průběhu závod je jeho třetí místo v podstatě vítězstvím. Na trati Švýcara tentokrát mnoho vidět nebylo. Do čelní skupiny se dostal až v závěru a na útok Terpstry nezareagoval. Což ovšem vůbec nikdo. V posledních kilometrech Cancellara hodně pil, energii doplňoval nejen gely, ale také tyčinkou ještě pár kilometrů před cílem! To do finiše neznačilo nic dobrého. Ve spurtu na velodromu se musel tentokrát utkat s celou řadou rychlíků. O jeho mistrovství svědčí, že v nepříliš ideálním stavu ho „dostal“ jen Degenkolb, zatímco s Vanmarckem, Štybarem a také Saganem si poradil.

Niki Terpstra.Nejširší úsměv byl v cíli k vidění na tváři Johna Degenkolba. „Především jsem šťastný, že jsem tuhle klasiku dojel v čelní skupině. Je to moje první pódiové umístění v Monumentech. Je mi pětadvacet roků a moc se těším na další ročníky,“ radostí zářil spurtér týmu Giant-Shimano. „Jsem šťastný, ale strašně unavený,“ usmíval se vítězný Terpstra. Když jsme společně přijeli na poslední sekci kostek, sportovní ředitel Wilfried Peeters nám řekl, že pokud dojde na spurt, máme jet na Toma, ale když budeme mít dost sil, ať zkusíme zaútočit. Tak to bylo na mně a Zdeňkovi a všichni vědí, jak mám úniky rád! Za dvacet vteřin po tomhle rozhovoru ve vysílačce jsem nastoupil.

Po chvilce jsem se ohlédl a viděl, že je za mnou mezera. Pak už bylo nutné jet „full gas“ až do cíle. Neotáčel jsem se, protože to nepomáhá. Konečně jsem vyhrál velký závod! Celý náš tým vyhrál letos spoustu závodů, ale zatím žádný skutečně velký. Dnes jsme dokázali, že jsme kompaktní a velký tým. Předloni jsem skončil pátý, loni třetí. Když se v tomhle závodě dostanete výkonností mezi Top 10, je to pak hlavně otázka štěstí, jestli se vám podaří vyhrát. Paris-Roubaix je bláznivý a staromódní závod. Proto je tak speciální a proto ho tak miluju! Celý týden si budu vítězství užívat s rodinou,“ těší se šťastný Niki Terpstra.

Důvod ke spokojensti měl po závodě i Zdeněk Štybar, přestože se neprobojoval na stupně vítězů. „Je to zlepšení. Jsem samozřejmě rád, že Niki Terpstra.jsme zvítězili. Už před týdnem jsem říkal, že pokud vyhraje někdo z našeho týmu, budu stejně šťastný, jako kdybych sám vyhrál. Měl jsem dnes i dost smůlu. Když upadl Lars Boom, jel jsem zrovna za ním a musel dohánět stometrovou ztrátu. V závěru jsem se dostal dopředu včas. Jeli jsme v pěti nebo šesti lidech a říkal jsem si – fajn, tohle je dobrá situace. Na špici jsme se snažili jet společně s Gerraintem Thomasem, ale v naší skupině nebyli v silném protivětru ochotní všichni střídat. Dva, ti lidé se jen vezli,“ postěžoval si Zdeněk Štybar. 

Výsledky Paříž-Roubaix (257 km): 1. Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team 6:09:01, 2. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano +20, 3. Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing, 4. Sep Vanmarcke (Bel) Belkin-Pro Cycling Team, 5. Zdeněk Štybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 6. Peter Sagan (Svk) Cannondale, 7. Geraint Thomas (GBr) Team Sky, 8. Sebastian Langeveld (Ned) Garmin Sharp, 9. Bradley Wiggins (GBr) Team Sky, 10. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team všichni +20, 11. Bert De Backer (Bel) Team Giant-Shimano +26, 12. Arnaud Demare (Fra) FDJ.fr, 13. Bernhard Eisel (Aut) Team Sky, 14. Sébastien Turgot (Fra) AG2R La Mondiale, 15. Björn Leukemans (Bel) Wanty – Groupe Gobert, 16. Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 17. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team, 18. Jos van Emden (Ned) Belkin-Pro Cycling Team vš. +47, 19. Thor Hushovd (Nor) BMC Racing Team, 20. Jean-Pierre Drucker (Lux) Wanty – Groupe Gobert, 21. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky, 22. Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team, 23. Sébastien Minard (Fra) AG2R La Mondiale, 24. Yannick Martinez (Fra) Team Europcar, 25. Jens Keukeleire (Bel) Orica GreenEdge vš. + 1:05.

-MS-   Foto: OPQS/Tim de Waele