Trojnásobný mistr světa Peter Sagan nedostojí slovům z autobiografie, která vyšla v roce 2018 krátce po jeho triumfu v klasice Paříž – Roubaix, a svou silničářskou kariéru nezakončí v týmu Bora-Hansgrohe. Změna je život a pět roků v jedné sestavě se ukázalo jako až až. „Jsem pořád ještě mladý a v cyklistice chci ještě něco předvést,“ vyhlašuje Sagan, který koncem ledna oslaví dvaatřicetiny. V sezoně 2022 ho uvidíme závodit za francouzskou pro-kontinentální formaci TotalEnergies.

Může se zdát, že Saganova kariéra ztrácela v posledních dvou letech někdejší lesk. Poslední prvenství v bodovací soutěži Tour de France zaznamenal v sezoně 2019. Loni však na Giru vybojoval „Maglia Ciclamino“ a také celkové vítězství na Okolo

Slovenska i čtvrté místo v Milán-SanRemo svědčí o skutečnosti, že Sagan si vysokou výkonnost stále udržuje. „V cyklistice jsem pořád dobrý. A na některé věci mám ještě čas. Až se rozhodnu skončit, skončím a nikdy se nebudu vracet. Jenže pořád jezdím a jsem ještě mladý, že?“ řekl Peter Sagan v nedávném rozhovoru pro web Cyclingnews.

Přestup z týmu kategorie World Tour do pro-kontinentální formace se může zdát jako ústup ze slávy, jisté ovšem je, že sportovní ředitel Saganovy nové stáje Benoit Genauzeau si kvalit slovenského univerzála náležitě považuje. „Pro sezonu 2022 máme vyrovnanou sestavu pro všechny typy závodů. Naše klasikářská divize bude velmi úderná v čele s Petrem Saganem a Anthony Turgisem. Naši lídři se mohou spolehnout na vysoce kvalitní podporu dalších jezdců,“ vyslovil se Genauzeau koncem listopadu pro server VeloNews. Tým TotalEnergies současně oznámil, že prodloužil kontrakt s Niki Terpstrou. Již v létě bylo zřejmé, že si Peter Sagan bere s sebou do francouzského týmu tradiční pomocníky Daniela Osse a Macieje Bodnara. Nedávno byl potvrzen i Juraj Sagan coby součást soupisky celkem 26 závodníků.

Samozřejmě že mám novou a silnou motivaci,“ říká rodák ze Žiliny. „Těším se na nové lidi, zřejmě i odlišnou týmovou mentalitu, všechno se uvidí po trvním tréninkovém kempu. Čeká mě nové dobrodružství. Ve francouzském týmu je pochopitelně středem zájmu Tour de France, kvalitně připravit se chci na klasiky, sezonu nejspíš zahájím v Argentině v závodě Vuelta a San Juan,“ upřesňuje Sagan, který se může spolehnout na tradiční materiál – kola, tretry i oblečení, s nímž má dlouholeté zkušenosti. Tenhle bonus, jenž slovenský cyklista do týmu přináší, si údajně pochvalují i stávající členové týmu TotalEnergies.

-MS- Foto: Team TotalEnergies, VeloNews.