Dva roky pro přiznání dopingových praktik v průběhu závodní kariéry se Lance Armstrong v rozhovoru pro BBC vyjadřuje nejen k nedávné minulosti cyklistiky, ale také otevřeně kritizuje současného presidenta UCI. Podle „sesazeného krále“ Tour de France se Brian Cookson chová podobně jako jeho předchůdce Pat McQuaid. Rozdíl je prý jen v tom, že to co Cooksonovi prochází, za to by byl McQuaid lynčován. Armstrong konkrétně zmiňuje případ udělení World Tour licence kazašské Astaně a výjimku, kterou dostal Chris Froome během Tour de Romandie 2014 na užívání syntetického kortikosteroidu Prednisolonu.

Lance Armstrong tvrdí, že Brian Cookson nedodržel sliby, se kterými šel do kampaně za své zvolení presidentem UCI. Podle Armstronga seStupně vítězů Tour de France 2005. pod Cooksonem žádná radikální změna v boji proti dopingu nekoná. V rozhovoru pro BBC řekl také, že každý si o Astaně myslí, že licenci dostat neměla, ale Cookson se schovává za pravidla UCI, podle kterých nic jiného nemohl udělat. Armstrong je přesvědčený, že také ostatní bývalí dopingoví „praktikanti“ by měli vypovídat před komisí CIRC (Cycling Independent Reform Commission – Cyklistická nezávislá reformní komise), pokud chtějí zůstat v cyklistickém prostředí. Konkrétně zmiňuje Riise a Vinokurova. „Kdybych bych byl ve funkci Cooksona, vyžadoval bych od Riise a Vinokurova slyšení u CIRC. Pokud by odmítli, měli by nést následky,“ myslí si Armstrong.

Sedminásobný (ne)vítěz Tour de France usiluje o zmírnění doživotního zákazu působení v organizovaném sportu. Slyšení před komisí CIRC je prvním krokem za tímto cílem, ale nikoli jistou pojistkou, že se tak stane. CIRC může navrhnout zmírnění trestu, ale definitivní rozhodnutí je na americké antidopingové organizaci USADA. Té ovšem šéfuje jeden z Armstrongových „úhlavních přátel“ Travis Tygart… Slyšení u CIRC nedávno také absolvoval Ricardo Ricco, který v roce 2012 dostal 12letý zákaz činnosti, ale Italský národní olympijský výbor snížení jeho trestu zamítl.

-MS-    Foto: archiv