Momentální formu světových vrchařů odhalila třetí etapa 95. ročníku Volta a Catalunya. Stačil k tomu „kopeček“ s nadmořskou výškou 480 metrů. V etapě se startem a cílem v Gironě přejížděl peloton stoupání Alt des Angels dvakrát. Naposledy v závěrečných kilometrech. Chris Froome v rozhodující chvíli nestačil tempu svého týmového kolegy Richie Porteho. Vítěz nedávného závodu Paris-Nice se sice cíleně nesnažil parťáka utrhnout, ale musel reagovat na nástupy Alberto Contadora. Úspěšně je odrážel, aby sám později útočil. Ve stoupání Alp des Angels se před dnešní královskou etapou (188 km) s cílem na Molině (1750 m n.m.) představili v kvalitní vrchařské formě také Fabio Aru, Rigoberto Uran a pozdější vítěz dne Domenico Pozzovivo.

Jezdci s ambícemi na úspěch v celkovém pořadí museli chtě nechtě útočit. Karty překvapivě rozdala už první etapa, ve které se také díky nepřesným informacím dostala k velkému náskoku v cíli trojice Maciej Paterski (CCC) – Pierre Roland (Europcar) – De Clerque (Lotto-Soudal). Na peloton najeli 2:40 minuty, přičemž před dnešní královskou etapou drží po třech dějstích průběžné vedení Roland s náskokem stále více než dvouminutovým na všechny hlavní favority. Na vítězného Pozzoviva včera ztratil 22 vteřin společně s Froomem, Valverdem a další početnou skupinou jezdců. Vítěz první etapy Paterski dojel společně De Clerquem, Petrem Vakočem, Julienem Alaphillipem a dalšími s mankem 1:34 min.

Velmi dobře si v kopcích od počátku sezony vede Rigoberto Uran, z něhož se stává jeden z velkých favoritů blížícího se Gira. „Z pohledu boje o celkového pořadí jsem spokojený. Zvládl jsem všechny nástupy Contadora i Porteho a v celém průběhu jsem se cítil velmi dobře,“ pochvaloval si Kolumbijec. „Zkusil jsem etapu vyhrát, ale Pozzovivo nás všechny překvapil svým útokem dva kilometry před cílem,“ zhodnotil závěr dne lídr stáje Etixx-QuickStep. „Čeká nás nejtěžší etapa celého závodu s dojezdem na kopec. Těším se na ni také proto, že mám okolo sebe velmi dobrý tým,“ dodal Rigoberto Uran s výhledem ke královské etapě.

-Red-      Foto: Etixx-QuickStep