Francouz Nacer Bouhanni (FDJ.fr.) zvítězil ve spurtu úvodní etapy „závodu za sluncem“ před Johnem Degenkolbem (Giant-Shimano) a Gianni Meersmanem (OPQS). Závěrečný finiš si mohou v příštím týdnu ještě několikrát zopakovat, letošní ročník Paris-Nice postrádá nejen individuální časovku, ale také typicky horský dojezd ve dlouhém stoupání. Pořadatelská společnost ASO se brání „pomluvám“, že připravila nudný ročník. Ředitele Christiana Prudhomma pořádně naštvalo vedení týmu Sky, které ze závodu odvolalo obhájce prvenství Richie Porta. A přihlásilo ho na Tirreno-Adriatico (12. – 18. 3.) místo zraněného Chrise Frooma.

První etapu poznamenaly pády. Nevyhnul se mu ani pozdější vítěz Nacer Bouhanni, který se dokonce zabýval myšlenkou na vzdání kvůli bolesti naraženého kolena. „Ve finiši jsem pak už nic necítil. V euforii na bolest zapomenete,“ svěřil se spurtér stáje FDJ.fr., jehož zkrvavené koleno hovořilo samo za sebe. V důsledku pádu se peloton roztrhl na dvě poloviny. Vzadu zůstali a s více než minutovou ztátou dojeli například Edvald Boasson Hagen, oba bratři Schleckovi, Simon Gerrans a Thor Hushovd. Nerozlučná dvojice Zdeněk Štybar – Tom Boonen si počínala zkušeně a dojela společně na konci třetí desítky bez ztráty na vítěze.

Nacer Bouhanni.Odvolat ze startu obhájce prvenství nebývá častým zvykem, krok týmu Sky se zdá pochopitelný s ohledem na rozdíl charakteru tras Paris-Nice a Tirreno-Adriatico. Na italských silnicích čeká na Porta nejen individuální a týmová časovka, ale také dva cílové dojezdy na kopec. „Bylo nám řečeno, že pro Porta je trať Tirrena vhodnější v souvislosti se ziskem bodů do světového žebříčku. Přesto považujeme odvolání obhájce vítězství těsně před startem za velmi nevhodné,“ komentuje situaci Christian Prudhomme. „Časovka není v programu poprvé od roku 1955. Letos jsme se v přípravě trasy vyhnuli stereotypům a také dop budoucna hodláme jít tímto směrem. Věřím, že nás čeká skvělý závod. O jeho zajímavosti rozhodnou jezdci na trati. A ta je postavená tak, že rozhodovat se může na mnoha místech – na rovinách i v kopcovitých pasážích,“ vysvětluje Prudhomme.

Letos se pořádá již 72. ročník. Délka: 1 447 km v 8 etapách.

Výsledky 1. etapy (162,5 km – start i cíl v Mantes – la – Jolie): 1. Bouhanni (Fr., FDJ.fr.) 3:53:11, 2. Degenkolb (Něm., Giant-Shimano), 3. Meersman (Bel., OPQS), 4. Farrar (USA, Garmin-Sharp), 5. Coquard (Fr., Europecar), … 29. Štybar, 30. Boonen (oba OPQS) všichni stejný čas.

-Red –   Foto: Letour.fr