Královská etapa závodu Paris – Nice dlouhá 204 km s patnáctikilometrovým cílovým stoupáním na Croix de Chaubouret přinesla dvojitý triumf týmu Sky. S vítězným Richie Portem udržel tempo v posledních kilometrech pouze jeho stájový kolega Geraint Thomas. První dlouhý výjezd letošní sezony roztrhal peloton na „prvočinitele“. Mezi závodníky, kteří odpadli a nabrali velkou ztrátu patří překvapivě i Rafal Majka. Do žlutého dresu lídra závodu se zítra oblékne Michal Kwiatkowski, který v dnešní etapě sice ztratil osm vteřin na vítěznou dvojici, ale díky nejrychlejšímu času z prologu má nyní před jezdci týmu Sky drobný náskok.

„Dnes je skvělý den pro celý náš tým. Vzali jsme za to od počátku stoupání, které nebylo vůbec lehké. Obsadit první dvě místa v cíli je Richie Porte a Geraint Thomas. fantastické,“ pochvaloval si Richie Porte bezprostředně po dojedu na Croix de Chaubouret, kde v horních partiích ležel podél silnice sníh. „Čekají nás ještě dvě těžké etapy a nedělní horská časovka na Col d´Eze. Moc se na ní těším, protože to stoupání mám velmi rád. Ve dvou příštích dnech spoléhám na náš silný tým. Naším snem je získat žlutý trikot v neděli a je dobré, že jsme s Geraintem oba v popředí. Dvě karty ve hře jsou naší výhodou,“ připomněl Richie Porte, který by rád zopakoval své prvenství z roku 2013.

Dnešní etapu poznamenaly četné pády, některé dokonce ve stoupání. Podobně nápadně často jako v závodě Paris – Nice se poroučejí k zemi i závodníci pelotonu konkurenčního souběžně pořádaného etapáku Tirreno Adriatico. Při Tour de France se četné pády každoročně vysvětlují mimořádnou nervozitou super prestižního závodu. Jenže Paris – Nice a Tirreno Adriatico bere spousta jezdců jako kvalitní přípravu na klasiky. Mimořádná nervozita by se dala pochopit u nováčků pelotonu, ale v závodech kategorie World Tour se pohybují nejlepší silničáři světa. A padá se častěji než v Českému poháru! Zdá se, že jde o široce rozšířenou nepozornost. Ta se v rámci World Tour vyskytuje tak často, že by se dala nazvat epidemií.

Výsledky 4. etapy: 1. Richie Porte (Aus) Team Sky, 2. Geraint Thomas (GBr) Team Sky oba 5:18:39, 3. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step, 4. Jakob Fuglsang (Dán) Astana Pro Team – oba +08, 5. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team +17, 6. Rui Costa (Por) Lampre-Merida +24, 7. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal, 8. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team, 9. Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida, 10. Simon Spilak (Slo) Team Katusha – všichni +24.

Průběžné pořadí po 4 etapách: 1. Michal Kwiatkowski (Pol) Etixx – Quick-Step, 2. Richie Porte (Aus) Team Sky +01, 3. Geraint Thomas (GBr) Team Sky +03, 4. Tejay Van Garderen (USA) BMC Racing Team +27, 5. Jakob Fuglsang (Dán) Astana Pro Team +32, 6. Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal +38, 7. Rui Costa (Por) Lampre-Merida +41, 8. Gorka Izagirre (Spa) Movistar Team +44, 9. Tiago Machado (Por) Team Katusha +50, 10. Rafael Valls Ferri (Spa) Lampre-Merida +51.

-Red-      Foto: Team Sky