Slovinský cyklista Primož Roglič mění po svém vítězství v Tour de Romandie plány. Bývalý skokan na lyžích ještě nedávno ujišťoval, že prozatím jsou jeho cílem týdenní etapáky. Jenže s jídlem roste chuť. Roglič vyhrál už dříve na jaře Okolo Baskicka, kde porazil mimo jiných i Mikela Landu. Čerstvé prvenství ve Švýcarsku dodalo devětadvacetiletému cyklistovi stáje Lotto-NL Jumbo další dávku sebevědomí a zákonitě směřuje výš! Nejprve si chce od cyklistiky trochu odpočinout, poté zamíří na domácí silnice závodu Okolo Slovinska a pak už přijde na řadu Tour de France. Hodlá se tam nejen učit, jako tomu bylo v předcházejícím roce, kdy vyhrál etapu vedoucí přes Galibier. Tentokrát už pošilhává po úspěchu v celkovém pořadí.

Ve své kariéře silničáře má Primož Roglič za sebou dva třítýdenní závody. V roce 2016 absolvoval Giro d´Italia. Důvěru týmu splatil druhým místem v prologu a zejména pak vítězstvím v časovce. Loni se dostal do nominace na Tour de France, kde konkurenci překvapil sólem přes Col du Galibier a prvenstvím v jedné z nejtěžších etap. „Samozřejmě myslím na největší závody, ale úspěch v nich nepřichází ze dne na den. Všechno chce čas. Loni jsem sbíral zkušenosti, letos jsem už dokázal vyhrávat týdenní etapáky. Pořád se však učím. V pelotonu se pohybuju jen pět, šest sezon,“ říká muž, který začínal s cyklistikou ve třiadvaceti letech. Rovnou mezi elitou! Už jako skokan na lyžích tušil, že se v něm ukrývají cyklistické vlohy. V přípravném období exceloval na kole.

Jaké umístění ve 105. ročníku Tour de France by Primož Roglič považoval za úspěch? Odpověď na tuto otázku si zatím nechává pro sebe, ale o jeho ambicích napovídají umístění v Giru předloni (58.) a Tour loni (38.) „Samozřejmě se budu snažit podat svůj nejlepší možný výkon. Pořád ještě potřebuju zdokonalit pohyb v pelotonu. Musím se učit šetřit energií, v pozičních bitvách a strkanicích se občas stále cítím jako nováček. A během třítýdenního závodu se odehraje spousta situací, které musíte správně vyhodnotit, abyste uspěli,“ upozorňuje Primož Roglič, který v celkovém pořadí Romandie porazil o osm vteřin Egala Bernala z týmu Sky. Oba hlavní uchazeči o prvenství si to rozdali ve spurtu královské etapy v okolí Sionu o časový bonus za druhé místo. Slovinský cyklista dokázal i při této příležitosti svou extra třídu.

-red-    Foto: Lotto-NL Jumbo Cycling Team