Norský mladík Rasmus Fossun Tiller zvládl zajet nejrychleji dvoukilometrový prolog letošního ročníku Závodu míru U23 Grand Prix Piessnitz Spa a do první etapy obleče žlutý trikot pro vedoucího jezdce. Spolu s ním vystoupili na stupně vítězů v Krnově Ivo Oliveira z Portugalska a Nizozemec Nils Eekhoff, kteří byli o vteřinu resp. o dvě pomalejší.

Z domácích českých jezdců skončil nejlépe čtyřicátý Roman Lehký a hned za ním Jakub Otruba, oba se ztrátou osmi vteřin. „Věděli jsme, že je to píše disciplína pro specialisty. Kluci ale nezklamali, zaostali minimálně. Rozhodovat o celkovém úspěchu se bude v dalších dnech, takže to bylo spíše jen tak na seznámení,“ řekl český reprezentační kouč Tomáš Konečný.

Na startu se prezentovalo 128 jezdců z 22 zemí, prakticky to nejlepší z celého světa, kteří si přijeli pro body do hodnocení N´Cupu. Ještě před prvním startujícím ale vyrazil na trať jako předjezdec Dominik Hašek. Brankář zlatého hokejového týmu z olympijských her v Naganu nyní hodně na kole jezdí a v letošním roce se stal se svým nápojem ,,Smarty“ partnerem závodu. „Přepálil jsem začátek a trochu se zadýchal. Možná bych dokázal jet tak o deset vteřin rychleji,“ říkal po projetí cílem v čase, který byl srovnatelný s jezdci ze závěru výsledkového pořadí.

Na startu byl jeden závodník v duhovém trikotu úřadujícího mistra světa. V loňském roce v norském Bergenu ovládl časovku jezdců do 23 let Mikkel Bjerg z Dánska, ale dnes se mezi nejlepší neprosadil. Obsadil až 48. místo s odstupem osmi vteřin a jeho skalp dokázali získat tři čeští jezdci.

Text: Jesenická cyklistická    Foto: Josef Vaishar, Jan Brychta

Výsledky – Prolog na 2 km:

1. Tiller ( Nor.) 2:12, 2. I Oliveira (Port.) +1, 3. Eekhoff (Niz.) +2, 4. Hayter (Brit.) +2, 5. Zijlaard (Niz.) +2, 6. R. Oliveira (Port.) +3, …40. Lehký +8, 41. Otruba +8, 44. Rajchart +8, 82. Petruš +12, 93. Štibingr +14, 104. Gruber (všichni ČR) +15.

Program ZM U23 2018:

31. května: prolog v Krnově (2 km)
1. června: Jeseník – Rýmařov (133 km)
2. června: Krnov – Dlouhé stráně (148,9 km)
3. června: Jeseník – Jeseník (158 km).