Parádní a bezkonkurenční výstup předvedl Nairo Quitana v cílovém stoupání na Val Martello, ale jeho vítězství nese pečeť hořké pachuti unfair počínání. Na vrcholu předchozího stoupání Passo dello Stelvio dostala většina spolufavoritů informaci, že pod horou se závod tak zvaně zneutralizuje a odstartuje znovu. Důvod? Jasný! V krutých sněhových podmínkách mělo být závodníkům dopřáno se na Stelviu v klidu obléci do zimního a nebezpečný sjezd absolvovat nezávodním stylem. To učinil Uran, Evans, Majka, Aru, Pozzovivo a mnozí další. Jenže Quintana a s ním Rolland a Hesjedal závodili dál. Vyplatilo se jim to. Jury svou předchozí informaci přehodnotila a na „přestávku“ Urana a spol. nevzala ohled. Protichůdných informací létalo v průběhu rozhodujích okamžiků etapy a nejspíš i celého 97. ročníku závodu příliš mnoho. Jestliže Giro d ´Italia již několik let aspiruje na srovnatelnou úroveň s Tour de France, dnes se opět potvrdilo, že má k nejprestižnějšímu závodu světa stále daleko. S klidným svědomím můžeme závod Okolo Itálie překřtít na Giro d´Čurbes…

Informace o neutraliaci se prý nedostala včas do všech týmových vozidel. Některé týmy závodili dál, jiné nikoli. Kdyby se podobná chyba stala v rámci Stelvio.amatérského UACu, byla by to ostuda pořadatelů! Ale Giro d´Italia je (nebo není?) jeden z největších závodů cyklistického světa… Za nějakou dobu se podle BBC na oficiálním informačním kanálu Gira objevila zpráva: „Špatná komunikace: žádná neutralizace kvůli sjezdu z Passo dello Stelvio. Omlouváme se za mylnou informaci.“ Vyřešeno (?)! Sorry Rigoberto, právě jsi prohrál závod. Ale vždyť je to jenom Giro….

Jisté je, že Quintana předvedl skvělý vrchařský výkon. Pod finálovým kopcem držel náskok na skupinu s Uranem kolem minuty a během dvaceti kilometrů výjezdu k cíli získal na největšího soupeře k dobu další tři minuty! Ukázal, kdo je v tomto závodě nejlepších vrchařem a růžový trikot  jistě neobléká omylem. Jenže Uranovi, Evansovi, Majkovi a dalších závodníkům byla odepřena možnost férově soupeřit s Quintanou a diváci přišli možná o nejzajímavější podívanou dosavadního průběhu Gira. Mimořádný výkon podal Ryder Hesjedal, který svěřepě útočí na „bednu“ v Terstu. Je sice průběžně „až“ devátý, ale na třetího Evanse ztrácí jen 50 vteřin. Sedm závodníků je nyní „našlapáno“ v padesáti vteřinách!

Stelvio na sněhu.Quintana se při projetí cílové čary vůbec neradoval, ačkoli mu muselo být jasné, že se právě dostal do čela Gira. Emoce radosti projevil až na pódiu, kde si oblékal růžový dres lídra závodu. Že by nečisté svědomí? „Proč se kolem toho nadělá tolik povyku. Při sjezdu ze Stelvia jsme nezískali zdaleka tolik, jako potom při výjezdu do cíle,“ říká Quintana. „Poslední kopec jsem jel svým vlastním tempem a dal jsem do toho výkonu úplně všechno. Na tomto Giru jsem zaznamenal některé problémy, ale nikdy jsem neztratil naději. Tým mi pořád věřil a stál při mně,“ dodal Quintana v cíli 16. etapy na Val Martellu.

 Z „tábora“ Rigoberta Urana obvykle přicházejí spousty zpráv, tentokrát je tým OmegaPharma-QuickStep na informace skoupý. Není divu, nepochybně je třeba pečlivě zvážit stanovisko….

Bojem o přežití nazval 16. etapu Cadel Evans. „V posledním kopci mě chytly křeče. V podstatě jsem vyjel na Val Martello jednou nohou. Je to škoda. Obvykle se mi v takových podmínkách daří,“ konstatoval Evans a na adresu počasí v etapě řekl: „Když nevidím na cestu, špatně se mi jede ze sjezdu…“

Zítra je na programu Gira 208 km dlouhá rovina.

Výsledky 16. etapy (Ponte di Legno – Val Martello 139 km): 1. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol) Movistar Team 4:42:35, 2. Ryder Hesjedal Nairo Quintana.(Kan) Garmin Sharp +08, 3. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar +1:13, 4. Wilco Kelderman (Niz) Belkin Pro Cycling Team+3:32, 5. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale +3:37, 6. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team +3:40, 7. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo +4:08, 8. Sebastian Henao Gomez (Kol) Team Sky +4:11, 9. Rigoberto Uran Uran (Kol) Omega Pharma-Quick-Step Cycling Team +4:11, 10. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team +4:48, 11. Robert Kiserlovski (Chor) Trek Factory +4:48, … 19. Michael Rogers (Aus) Tinkoff-Saxo +11:15, 24. Ivan Basso (Ita) Cannondale +17:16, 25. Ben Swift (Brit) Sky +17:43.

Průběžně: 1. Nairo Alexander Quintana Rojas (Kol) Movistar Team 68:11:44, 2. Rigoberto Uran Uran (Kol) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team +1:41, 3. Cadel Evans (Aus) BMC Racing Team +3:21, 4. Pierre Rolland (Fra) Team Europcar +3:26, 5. Rafal Majka (Pol) Tinkoff-Saxo +3:28, 6. Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team +3:34, 7. Domenico Pozzovivo (Ita) AG2R La Mondiale +3:49, 8. Wilco Kelderman (Niz) Belkin Pro Cycling Team +4:06, 9. Ryder Hesjedal (Kan) Garmin Sharp +4:16, 10. Robert Kiserlovski (Chor) Trek Factory Racing +8:02, 11. Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R Mondiale +14:20, 12. Alexandre Geniez (Fra) FDJ.fr +17:40, 13. Ivan Basso (Ita) Cannondale +22:28, 14. Maxime Monfort (Bel) Lotto Belisol +22:35, 15. Matteo Rabottini (Ita) Neri Sottoli – Yellow Fluo +24:14.

Vrchaři: 1. Aredondo (Kol) Trek 95 b., 2. Eduardo (Kol) Colombia 69, 3. Cataldo (Ita) Sky 62, 4. Wellens (Bel) Belisol 57, 5. Quintana (Kol) Movistar 56.

-MS- Foto: BBC