Více než polovinu Gira má peloton za sebou, ale rozhodnuto není vůbec nic. Na stupně vítězů může stále reálně pomýšlet nejméně desítka závodníků. Patří mezi ně i Nairo Quintana, aktuálně šestý se ztrátou 3:29 minuty na „růžového“ Urana. Před startem Gira se největší naděje na celkové prvenství spojovaly právě se jménem čtyřiadvacetiletého Kolumbijce. Loni oslnil druhým místem na Tour de France a především suverénním pohybem v horách. Giro bude prudkými kopci sedět Quintanovi ještě více! Domnívali se šéfové Movistaru i většina odborníků. Maličký Kolumbijec se však na Giru trápí. Nesvědčí mu mokré silnice a časté pády. Ten, který ho postihl minulý čtvrtek, jeho drobnou konstitucí silně otřásl. O víkendu plánoval útočit v horách, ale nestíhal tempo Pozzoviva. S Evansem a Uranemem však krok udržel. Již zítra bude mít šanci stáhnout náskok největších soupeřů ve 14. etapě s cílovým 12kilometrovým stoupáním na Oropu (1142 m n.m.).

Nairo Quintana je nenápadný, o pozornost příliš nestojí. Proto se ani zprávy o jeho zdravotním stavu nestávají „hitem dne“. Zprvu se zdálo, Quintana. že jeho nevýrazný pohyb v pelotonu je záměrný, ale dlouhý dusivý kašel po časovce (13. místo)  prozradil, že Quitana skutečně není v takové pohodě jako loni ve Francii. Mokré úzké italské silnice a časté pády mu zjevně svědčí méně než červencové teploty a širší cesty ve Francii. Před startem Gira považoval za svého největšího rivala Joaquima Rodrigueze, jenže toho italské silnice „zahubily“ už dávno. Quintana správně odhadl, že silní budou také Uran s Evansem. „Pozor si budu muset dát rovněž na Pozzoviva,“ prorokoval Quintana v rozhovoru před startem Gira.

Nakolik se za současnou ztrátou na soupeře promítá jeho nezkušenost v roli lírda je otázka. Loni nastupoval do Tour uvolněně a ve svých třiadvaceti letech spokojený s úlohou pomáhat Valverdemu. Po ztrátě zkušeného Španěla ve větrné 13. etapě se Quintana zhostil role lídra mimořádně úspěšně. „Potřebujete k tomu především dobré nohy!“ poznamenal. Letos už vyjel do Gira jako dopředu avizovaný vůdce týmu a mnohými pasovaný do role největšího favorita. „Stát se skutečným lídrem není lehké. Musíte si na tu roli zvyknout a připravovat se denně na tréninku. Dříve jsem dostával pokyny – jeď tam a jeď sem. Teď musím sám dávat instrukce druhým. Zlepšil jsem se v této činnosti, ale každý den poznávám, že se musím učit věci, o kterých jsem si myslel, že je dávno znám“ přiznává Quintana.

Quintana v bílém.Tým Movistar vyřešil situaci dvou lídrů ve svém týmu – Valverdeho a Quintany – zřejmě nejlépe jak mohl. Místo, aby Valverdeho „degradoval“, nebo přidělil mladému Kolumbijci roli, kterou měl odehrát loni ve Francii ve prospěch zkušenějšího, učinil z něho lídra pro Giro. Italské etapy měly z Quintany sejmout tlak, který by ho zákonitě čekal na Tour. Jenže velká očekávání drobného mladého muže stejně dostihla! V Itálii namísto ve Francii. Tlak na Quintanu je velký a je otázka, nakolik ho navyšuje on sám. „Giro můžeme vyhrát!“ řekl Quintana před startem závodu. „Musíme však být realisty, přesto bychom prožili zklamání, kdyby se to nepodařilo,“ dodal na tiskové konferenci před Girem. „Pokud nedojedu mezi prvními třemi, bude to pro mě trochu frustrující, ale jsem pořád ještě mladý a čekají mě dlouhé roky každodenní práce za hlavním cílem a tím je vyhrát jednou Tour de France!“ svěřil se Quintana. Loni v euforii řekl, že mu nevadí porážka od Frooma, protože může v budoucnu vyhrát Tour mnohokrát. V tuto chvili se musí poprat s realitou šesté pozice na Giru, ztráty tří a půl minuty na lídra závodu a 1:37 minuty na nejnižší ze stupňů vítězů, přičemž jeho soupeři Uran, Majka, Pozzovivo a konec konců také Evans přesvědčují o velmi dobré kondici pro rozhodující fázi úvodního podniku Grand Tours sezony 2014.

Po dnešní rovině – začínají zítra rozhodující kopce – 14. etapa končí na Oropě s převýšením 750 metrů. Profil 14. etapy.

Ve 13. etapě se na deštěm zkrápěné rovinaté trase mezi Fossanem a  Rivarolo Cananese (157 km) podařilo dotáhnout únik trojice Marco Canola (Bardiani) – Jackson Rodriguez (Androni Giocattoli) – Angelo Tulik (Europcar) do úspěšného finále. Peloton dojel se ztrátou 13 vteřin.

Průběžné pořadí po 13 etapách: 1. Rigoberto Uran (Kol/Omega Pharma – Quick-Step) 53:15:06,  2. Cadel Evans (Aus/BMC Racing) +37, 3. Rafal Majka (Pol/Tinkoff – Saxo) +1:52, 4. Domenico Pozzovivo (Ita/AG2R) +2:32, 5. Wilco Kelderman (Niz/Belkin) +2:50, 6. Nairo Quintana (Kol/Movistar) +3:29, 7. Fabio Aru (Ita/Astana) +3:37, 8. Wout Poels (Niz/Omega Pharma – Quick-Step) +4:06, 9. Steve Morabito (Švýc/BMC Racing) +4:20, 10. Robert Kiserlovski (Chor/Trek) +4:41.

-MS-   Foto: Tim de Waele a archív