Sparťanský rutinér Rostislav Krotký odjel v jarní klasice Velká Bíteš – Brno – Velká Bíteš plných 130 kilometrů v úniku a v závodě dlouhém 161 kilometrů zvítězil v soutěži aktivity. Vyhrál dvě prémie ve Velké Bíteši a jednou sprintoval na druhém místě. Krotký se ve sparťanském dresu objevuje po pěti letech. Předtím v něm strávil řadu sezon, ale v roce 2013 se začal věnovat vlastnímu projektu Vysočina Cycling, v jehož rámci vychovává mladé závodníky. Jinak se na plný úvazek věnuje profesi programátora. Nestihl ani úvodní sparťanské soustředění v Itálii. Kolik asi může naplno zaměstnaný cyklista najet v nové sezoně kilometrů? „Od ledna zhruba dva tisíce!“ Tohle číslo je docela šokující. Zejména ve srovnání s přípravou současné generace hobíků.

Rosťa Krotký je ročník 1976. Téměř s jistotou nejstarší účastník letošní Bíteše. „Nemůžu to tvrdit stoprocentně, ale nikdo starší se v závodě asi neobjevil. Tomáš Bucháček je ročník 1977, pokud vím,“ prozrazuje PelotonSportu zkušený cyklista. „Letos zima tréninkům moc nenahrávala. V lednu jsem se zúčastnil sparťanského soustředění v Chodové Plané, ale od té doby jsem se připravoval převážně sám a s mladými kluky z Vysočiny. Mimochodem Vojtovi Řepovi, který je ještě junior, se podařilo Bíteš dokončit, což považuju za nadějný výkon a úspěch tohoto mladého cyklisty,“ pokračuje Krotký. V samotném závodě se pustil do prvního úniku určitou shodou okolností, ale ten druhý už sám aktivně vyprovokoval. „Byla zima, řekl jsem si, že se musím pořádně zahřát,“ směje se. Jak dlouho se cíleně připravoval na proslulou českou jarní klasiku? „Trénovat už moc nepotřebuju. Za ty roky už to mám najetý a před závodem mi stačí kratší intezívnjěší období. Během týdne si dám pár těžších tréninků a je to tam zpátky i když současná výkonnost není samozřejmě tak vysoká jako dřív,“ přiznává a současně šokuje Krotký.

V zimě se ovšem cíleně věnoval core trainingu. „U nás v Třebíči máme na tenhle typ přípravy supr odborníka. Dvakrát týdně jsem chodil do posilovny a zpevňování vnitřních stabilizačních svalů mi dalo strašně moc. Ono se to nemusí zdát až tak důležité, ale když odejdou vnitřní svaly, chátrají pak i ty velké. Proto je core training v přípravě cyklisty velmi významný,“ prozrazuje recept na udržení kondice a předcházení zranění Rosťa Krotký, který se Spartou znovu spojuje své cyklistické osudy. Na jak dlouho? „Ještě je brzy plánovat dál, domluvili jsme se na ročním angažmá s tím, že absolvuju Český pohár a k němu několik dalších závodů. Celý program Sparty bych ve svém věku už asi plnohodnotně nezvládl,“ uvědomuje si cyklista z Vysočiny.

Text: Manfred Strnad Foto: Jan Brychta/svetcyklistiky.cz