V loňském roce získal Martin Bína svůj první titul mistra republiky v cyklokrosu. Světový šampionát 2014 ho už nezastihl v optimální formě, ale o to víc se těšil na další přípravu. V jedenatřiceti letech se pod vedením kouče Vojtěcha Červínka dopracoval ke své dosud nejvyšší výkonnosti. Měl za sebou nejnáročnější tréninky sportovní kariéry (viz. rozhovor PelotonSportu s Martinem Bínou ze 17. ledna 2014). Plán do další přípravy zněl: 6hodinové tréninky se změní na 7hodinové! Místo toho však přišly zdravotní problémy. „Byl jsem přetrénovaný. V podstatě bylo nejlepší celou sezonu vypustit, ale to jsem nechtěl. Nedávné deváté místo ze svěťáku pro mě znamená vítězství. Pořád ještě nejsem v Top formě, ale na domácí mistrák se těším,“ řekl Martin Bína po dnešním tréninku PelotonSportu.

Sobotní závod domácího šampionátu odstartuje ve Slaném nezvykle brzy – v 10.30 dopoledne a čeká se velké oteplení…Martin Bína na trati v Diegemu.

Čas startu není problém, je ostatně pro všechny stejný. Trať jsem si byl už projet. Vede do značné míry po loukách. Bude to měkké. Jsou tam táhlé výjezdy, dá se čekat těžký závod.

Očekává se souboj dvojic – Bína se Šimůnkem proti Skálovi s Borošem. „Belgičani“ versus Češi v táborských dresech…

Nemyslím si, že se na rozměklé slánské trati pojede pohromadě. Bude to spíš závod na férovku bez možností velkého taktizování. Nechci podceňovat mladé české závodníky, ale výkony, které stačí na špičku v Českém poháru, ještě nezaručují výsledky ve světě. Když přijedou do Belgie, končí maximálně kolem dvacátého místa. Třeba mě zmastí a dojedu pátý! Nebudu z toho dělat vědu. Sezona nestála za nic. V podstatě bylo nejlepší celý rok vypustit. Deváté místo na svěťáku v Zolderu koncem prosince mě však hodně povzbudilo. Dostat se v Belgii do elitní desítky – o tom se mi na počátku sezony ani nesnilo.

Vypustit celý závodní rok? Co by to znamenalo ve vztahu s týmem Corendon-Kwadro?

Tým za mnou po celou dobu stál, ale vypustit celou sezonu jsem nakonec nechtěl. Ukázalo se, že se dá ještě ledacos zachránit.

V přípravě na minulou cyklokrosovou sezonu jste trávil hodně času tréninkem v Krkonoších. Jak probíhala letošní příprava?

V podstatě jsem pořád v Belgii, kde v týmu trénujeme hlavně pod vedením Marka Herremanse. Z krize jsem se dostával na Mallorce. Strávil jsem tam skoro jeden a půl měsíce. Nejprve dva týdny koncem října. Potom jsem se na krátko vrátil do Belgie kvůli testům a s přípravou na Mallorce jsem pokračoval od 6. listopadu až do začátku prosince. Ukázalo se to jako správný krok.

Martin Bína na trati v Diegemu.Jakou roli dnes ve vaší přípravě hraje Vojtěch Červínek?

Komunikujeme spolu. I na Mallorce jsme se potkali. Tím že teď žiju skoro pořád v Belgii, jsem s domovem v kontaktu hlavně díky fyzioterapeutce Zuzce Malé.

Martine, v Táboře jste před pěti roky dosáhl čtvrtým místem svého zatím nejlepšího výsledku na mistrovství světa mezi Elitou…

Nechci srovnávat svou dnešní situaci s tehdejší. Teď je přede mnou domácí mistrák a pak máme všichni ještě poměrně dost času v tréninku něco udělat. V poslední době jsem si hodně protrpěl. Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. S každou chybou se dá naložit pozitivně! Cítím, že se všechno zase obrací k lepšímu, ale žádné prognózy směrem k mistrovství světa nedělám.

 

M. Strnad       Foto: Patrick Verhoest