První vítězství sezony 2014 pro Petera Sagana! Na trase mezi Wadi Al Abyiad a Bosharem (173 km) se před jarními klasikami předvedl v parádní formě, když ve finiši přespurtoval oba kolegy z úniku – Rigoberta Urana i Vincenza Nibaliho. Teprve za nimi dorazila s drobnou ztrátou skupina s Chrisem Froomem a Zdeňkem Štybarem. V etapě se čtyřmi kopci na trati se nakonec rozhodovalo ve sjezdu a následné rovince. Čtyřiadvacetiletý Sagan osvědčil sjezdařský um, rychlé myšlení, pozitivní agresivitu i závěrečné zrychlení. V zítřejší královské etapě s cílem na Green Mountain se mistr Slovenska představí v červeném dresu lídra. Na jeho definitivní vlastnictví si ovšem brousí zuby především čistokrevní vchaři. Odolá jim zítra Sagan?

Na Urana má k dispozici deset vteřin, na Nibaliho čtrnáct. S osmnáctivteřinovou ztrátou jdou do rozhodujícího boje například Zdeněk Štybar, Leopold König, Roman Kreuziger a také Chris Froome. V Keni narozený Brit dnes zaútočil v závěrečném stoupání na Bousher Alamrat (3,2 km – 6,8 %). Jenže protivítr, který opět provázel rozhodující chvíle etapy, zabránil týmu Sky ve vytvoření většího náskoku.

Sagan se ohlíží, jak daleko je Nibali s Uranem. Ve sjezdu pak zaútočil Sagan s Uranem a Nibalim – rychle si vytvořili až 20 vteřin náskoku, který se v cíli sice zmenšil na pouhé dvě, ale k etapovému prvenství to Saganovi stačilo. Čtyřicetičlennou skupinu přivedl na cílovou linii Daryl Impey z australské formace Orica Green Edge. „Byla to těžká etapa. Zaútočil jsem a v závěrečném sjezdu nešlapal. Postřehl jsem, že ke mně přijeli Vincenzo s Uranem. Perfektně jsme spolupracovali a dotáhli únik až do cíle. Vyhrát jsem chtěl už včera, a jsem rád, že se to konečně podařilo. Je to důležité pro mě osobně i pro celý tým,“ zhodnotil Sagan nejdelší etapu závodu Okolo Omanu.

Rigoberto Uran závodí letos v týmu OmegaPharma-QuickStep. Sagan zaútočil na vrcholu posledního kopce. Stíhal jsem ho ve sjezdu a společně s Nibalim jsme ho dostihli. Věděl jsem, že mě Sagan v cíli pravděpodobně porazí, ale chtěl jsem získat k dobru nějaké vteřinky v celkové klasifikaci,“ vysvětlil důvody k dnešnímu úniku Rigoberto Uran, který má v letošní sezoně pozdvihnout ambice stáje OmegaPharma-QuickStep k reálným výsledkům v závodech Grand Tours. „Ve sjezdu a potom na rovince jsme velmi dobře spolupracovali, ale dva kilometry před cílem jsme zvolili špatnou stopu na kruhovém objezdu a zezadu nás málem dostihli,“ popsal sedmadvacetiletý Kolumbijec dramatickou stíhačku posledních stovek metrů dnešní etapy.

Peter Sagan letos poprvé vítězí. Foto: Tour of Oman.Výsledky: 1. Sagan (Sl., Cannondale), 2. Uran (Kol., OmegaPharma-QuickStep) oba 4:02:20, 3. Nibali (It., Astana) -2, 4. Impey (Jar., Orica Green Edge), 5. Gallopin (Fr., Lotto Belisol), … 8. Štybar (Cz., Omega Pharma-QuickStep), … 11. Froome (Brit., Sky), 12. Rodriguez (Šp., Kaťuša), 13. König (Cz. NetApp-Endura), 19. Kreuziger (Cz., Tinkoff-Saxo), 22. van Garderen (USA, BMC), 30. P. Velits (Sl., BMC), všichni -2, … 66. Paďour (Cz., NetApp-Endura) – 9:15, 86. A.Schleck (Luc., Trek) – 17:04, 89. Boonen (Bel., Omega Pharma-QuickStep) -17:44, 103. Greipel (Něm., Lotto Belisol) – 21:10.

Průběžně po 4 etapách: 1. Sagan 14:46:44, 2. Uran -10, 3. Nibali -14, 4. Gallopin -17, 5. Impey , 6. Gavazzi (It., Astana) 7. Kreuziger, 8.  Froome, 9. van Garderen, 10. Gesink (Niz., Belkin), 11. Montoya (Kol., Sky), 12. Štybar, 15., König, 18. Rodriguez, všichni -18, 26. P. Velits -1:02, 64. Paďour – 9:31.

-Red-   Foto: Omega Pharma-QuickStep/Tim de Waele a Patrick Verhoest