Zrození Teamu Alonso Cannondale je údajně hotovou věcí! Americký výrobce kol Cannondale hledá dalšího silného sponzora. Mohl by jím být Fernando Alonso, známý pilot Formule 1. Ten je velkým fanouškem silniční cyklistiky a už delší dobu se v tomto sportu snaží etablovat. Během loňské Vuelty se zdálo téměř jisté, že zachrání krachující baskickou stáj Euskaltel-Euskadi. K dohodě nedošlo a doplatili na to mnozí španělští jezdci. Mimo jiné olympijský vítěz Samuel Sanchez, který stále hledá angažmá pro sezonu 2014. Ve spojení s Alonsem by se mu to přece jenom mohlo poštěstit. Ale až od 1. srpna, kdy začne nový termín kontraktů na další sezonu. Mezi jezdce spojované s novou stájí patří také Joaquim Rodriguez, Alberto Contador, aktuální světový šampion Rui Costa a také Peter Sagan. Tomu vyprší současná smlouva koncem roku.

Alonso bývá k vidění v cyklistickém prostředí stále častěji. Naposledy v Dubaji na nedávno skončeném etapovém závodě, který vyhrál Taylor Phinney (BMC). Pozornost španělské cyklistiky se k němu upíná stále častěji. Alonso – zachránce! Zajímají ho ovšem nejen krajané. V Dubaji se sešel například s Peterem Saganem.

Peter Sagan na loňském Valonském šípu. Foto: Patrick Verhoest.Pro sezonu 2015 by rád sestavil hodně silnou formaci. Manažerem se má stát Paolo Bettini. Na nejvyšší licenci – World Tour – by si však podle platných řádů UCI musel nový tým počkat a v první sezoně závodit jako Pro Continentální Team. Alonso má však údajně již slíbenou divokou kartu pro Vueltu. V otázce licence World Tour nepochybně sehraje roli i diplomacie. Team Alonso Cannondale by mohl být považovaný za nástupnický subjekt. Alonso již jednal s presidentem UCI Brianem Cooksonem i organizátory Tour de France.

Jisté je, že americký výrobce není tak ekonomicky silný, aby si dlouhodobě mohl dovolit „utáhnout“ provoz cyklistické stáje na nejvyšší úrovni. Vedení Cannondalu již loni jednalo s Olegem Tinkovem o případném vstupu do týmu. Ruský obchodník však dal přednost vyplacení Bjärna Rijseho a stal se tím neomezeným vládcem nad stájí Saxo-Tinkoff. Cannondale pak koupil majoritní podíl ve firmě Brixia Sports, která cyklistický tým Cannondale vlastní. S Alonsovými penězi i vlivem by se nová stáj nepochybně zařadila mezi nejsilnější hráče světa profesionální silniční cyklistiky.

-MS-   Foto: Patrick Verhoest