Po zklamání z desátého místa v deštivém „San Remu“ se dnes Peter Sagan dočkal prvenství. Zvítězil v ceněném jednorázovém závodě E3 Harelbeke (kategorie World Tour), v jehož uplynulé dekádě pětkrát trimfoval Tom Boonen a třikrát Fabian Cancellara.  Lídr stáje Cannondale uspěl ve finiši 57. ročníku proti přesile Omega Pharmy ve složení Terpstra – Vandenbergh a poradil si také s Geraintem Thomasem. Za čtveřicí přijela o minutu později početnější skupina se Zdeňkem Štybarem. Na dnešních 212 závodních kilometrů naváže v neděli další World Tour klasika: Gent – Wevelgem.

 Peter Sagan dominoval vysoce taktickému závěru explozivním zrychlením a středečního vítěze Nikiho Terpstru (Dwars door Vlaanderen – kategorie HC) odsunul na druhé místo. Nizozemský klasikář ovšem podal po jediném dni odpočnku znovu mimořádný výkon. Trasa E3 dala pelotonu opět možnost předvést se na Paterbergu a Starém Kwaremontu (Oude Kwaremont). „Nemyslel jsem si, že to dnes vyjde, ale v průběhu závodu jsem se cítill lépe a lépe. Závěr byl tvrdý. Na Starém Kwaremontu jsme dostihli únik a ve čtyřech se nám hned podařilo odjet a postupně náskok navyšovat. Po zmrzlém San Remu jsem si spravil dnes chuť,“ zhodnotil své působení Peter Sagan.

Jeho tři kolegové v úniku a ve finiši pak soupeři udělali pro úspěch všechno, ale nikdo z nich nebyl dostatečně rychlý. „Myslím, že jsem jel Sagan.nejlépe, jak jsem mohl. V závěru byl souboj se dvěma závodíky Omegy a Saganem hodně těžký. Cítil jsem, že nemám takovou výbušnost jako Sagan a Terpstra, ale zkusil jsem to,“ řekl třetí v cíli Geraint Thomas.

„Závod byl zatraceně hektický. Zpočátku jsem ještě cítil těžké nohy ze středy a chtěl jsem jet kmihem na lehký převod. Jenže na úzkých silnicích s množstvím zatáček se hodně padalo. Bylo lepší držet se vpředu, což se nám dařilo, ale na trati jsme vydali hodně sil. V konci nám pomohl vytvořit únik jeden z pádů. Vytvořila se mezera a pak jsme museli jet „full gas“ až do konce. V posledních kilometrech jsme pořád drželi padesátku. Z takového tempa se špatně odjíždí, museli byste zrychlit na šedesát. Závod vyústil ve sprint naší čtveřice z úniku. Věděl jsem, že proti Saganovi to bude těžké. Byl z nás dnes nejrychlejší. Po středečním vítězství jsem s druhým místem spokojený. Pro náš tým je to před Ronde van Vlaanderen a Paris-Roubaix povzbudivé. Dnes startovala téměř kompletní konkurence,“ připomněl za cílem Niki Terpstra.

Stijn Vandenbergh.Jeho týmový kolega Stijn Vandenbergh celý závod pracoval pro druhé a nakonec si dojel pro cenné čtvrté místo. „Po sérii kopců jsem zůstal vpředu pro Keisseho a Štybara. Po Paterbergu jsem táhl Toma a Štybyho, ale o něco později na Kwaremontu závod přímo explodoval! Podařilo se mi dostat ze druhé skupiny do první, kde jel Niki. V závěru jsme se snažili závod rozhodnout tak, aby nedošlo ke spurtu. Ale Sagan byl velmi silný, zalepil každou mezeru. A Geraint Thomas taky. Pokaždé především pomáhám Tomovi. I dnes mě to stálo dost sil, ale v závěru jsem se cítil dobře. Nevyhráli jsme úplně, ale druhé a čtvrté místo je pro tým také solidní výsledek. Závod mi ukázal, že jsem se před dalšími klasikami dostal do dobré kondice,“ řekl Stijn Vandenbergh.

Prvenství v nedělním Gent – Wevelgem (od r. 1934) obhajuje Peter Sagan. Na startu se pravděpodobně neobjeví Mark Cavendish kvůli vysokým horečkám – následek zimních podmínek v průběhu závodu Milan – San Remo. Zdeněk Štybar je však znovu připraven stejně jako Tom Boonen, Stijn Vandenbergh a Martin Velits. Odpočívat bude Niki Terpstra.

Výsledky E3 Harelbeke: 1. Peter Sagan (Svk) Cannondale 4:56:31, 2. Niki Terpstra (Ned) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 3. Rozhodující únik.Geraint Thomas (GBr) Team Sky, 4. Stijn Vandenbergh (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team všichni 4:56:31, 5. Sep Vanmarcke (Bel) Belkin Pro Cycling Team, 6. Tony Gallopin (Fra) Lotto Belisol oba + 1:16, 7. Borut Bozic (Slo) Astana Pro Team 8. Tyler Farrar (USA) Garmin Sharp, 9. Fabian Cancellara (Swi) Trek Factory Racing, 10. Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team, 11. Tom Boonen (Bel) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team, 12. Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Belisol, 13. Luca Paolini (Ita) Team Katusha, 14. Florian Senechal (Fra) Cofidis, Solutions Credits, 15. John Degenkolb (Ger) Team Giant-Shimano, 16. Laurens De Vreese (Bel) Wanty – Groupe Gobert, 17. Edvald Boasson Hagen (Nor) Team Sky, 18. Ignatas Konovalovas (Ltu) MTN – Qhubeka, 19. Zdenek Stybar (Cze) Omega Pharma – Quick-Step Cycling Team všichni +1:19, 20. Stijn Devolder (Bel) Trek Factory Racing +1:21.

 -Red- Foto: OPQS/Tim de Waele a Patrick Verhoest