Náskok přes 100 bodů dělá s Petera Sagana těžko překonatelného soupeře v bodovací soutěži Tour de France. V prvních sedmi etapách se vždy vešel do pořadí první pětice. Podobnou unikátní sprinterskou vyrovnanost předvedl naposledy Charles Pélissier v roce 1930! Slovenský jezdec stáje Cannondale je na nejlepší cestě dovést zelený dres do Paříže potřetí za sebou. Jenže na rozdíl od roku 2012, kdy vyhrál tři etapy, mu letos podobné prvenství stále chybí. Včera o něj přišel s milimetrovou ztrátou v souboji s Matteo Trentinem (OPQS), když v posledních kilometrech plýtval silami v neúspěšném úniku společně s Gregem van Avermaetem.

Peter Sagan může být z dosavadního průběhu Tour spokojený, nicméně jeho výraz při gratulaci Trentinovi svědčil o opaku. Zelený dres v Trentin a Sagan.jeho držení považují soupeři i veřejnost za samozřejmost a stále častěji mu předhazují „neúspěchy“ v etapových dojezdech. „Chce moc najednou,“ komentoval Petr Benčík v televizním přenosu Saganovo počínání v 7. etapě, kdy se několik kilometrů před cílem vrhl do „pochybného dobrodružství“ úniku, když ve vedoucí skupině chyběli klasičtí spurtéři Kittel, Greipel i další, kteří by ho mohli v hromadnm dojezdu ohrozit. Únikem nepochybně ztratil dost sil a přestože jich našel stále ještě dostatek pro souboj s Trentinem, prohrál ho o galusku. Za „běžných“ okolností by přitom jezdec typu Trentina neměl být pro Sagana nepřekonatelným soupeřem.

„Především chci poděkovat týmu za skvělou práci v průběhu etapy,“ zopakoval Sagan v cíli klasickou frázi. „Po posledním stoupání jsem se snažil odjet společně s Van Avermaetem, ale když jsem viděl skupinu, jak se za námi rychle řítí, počkal jsem na závěrečný spurt. Šel jsem do nej úplně naplno, ale nestačilo to,“ konstatoval mistr Slovenska. „V prvních etapách jsem dojel vždy vpředu a mám teď solidní náskok v soutěži o zelený dres. Ale chci víc! Lidé si myslí, že vyhrávat je pro mě snadné, ale tak to není. Dnes se to opět ukázalo. Vyhrát je vždycky těžké! Ještě budu mít na této Tour několik příležitostí,“ věří Peter Sagan.

Další šanci dostane ve středu v 11. etapě z Besanconu do Oyonnaxu (187,5 km). Výrazný horský profil osmé, deváté i desáté etapy Saganovi velkou naději na triumf nedávají. Pořadatelé letos zařadili do intineráře trasy pohoří Vogézy ve východní části Francie, kde se nacházejí kopce až 10 km dlouhé s vrcholy v nadmořské výšce okolo 1400 metrů. Poměrně nenápadné hory mohou ovlivnit celkové výsledky Tour stejně výrazně jako později Alpy a Pyreneje.

-Red-   Foto: OPQS/Tim de Waele a Patrick Verhoest