V první dubnovou neděli vyjede Peter Sagan na úzké vlámské silničky obhajovat prvenství v nejprestižnější belgické klasice Ronde van Vlaanderen. Loni vybojoval vítězství po sólovém úniku, když jeho zdrcujícímu tempu v závěru nestačil ani trojnásobný vítěz závodu Fabian Cancellara usilující o rekordní čtvrté prvenství. Švýcar už kariéru zakončil, ale Sagana letos čeká neméně zdatný soupeř. Greg Van Avermaet o víkendu zvítězil ve 250 km dlouhé jednorázovce Gent-Wevelgem, Peter Sagan dokončil generálku na „Ronde“ třetí. V koncovce závodu došlo ke svým způsobem historické události – Peter Sagan obětoval vítězství, když nechal vedoucí dvojici Van Avermaet – Keukeleire odjet a odmítal ji sám dohánět v situaci, kdy Niki Terpstra z konkurenčního týmu QuickStep nejevil moc chuti mu v jeho úsilí pomáhat.
„Nevím, co chtěl Terpstra dokázat. Nejprve vyprovokuje únik a pak odmítá střídat. Nejsem zklamaný, ale naopak před nedělním Ronde silně motivovaný. Když vyhráváte pořád dokola, může vaše motivace trochu opadnout. Teď však mám chuť získat další vítězství. Ale bojovat sám proti všem není sport. Je to spíš ubohá hra,“ postěžoval si Sagan v cíli klasiky Gent-Wevelgem, kterou vyhrál Van Avermaet před svým spolujezdcem z úniku Keukeleirem.
Zdá se, že pověstný pohár trpělivosti přetekl. Není divu, že Peterovi ujely nervy. Z jeho úst padala na vrub soupeřů jadrná slova jako například „ko.oiti“. Frustrace se postupně nahromadila. V cíli prvního letošního Monumentu, kdy mu v závěru moc nepomohl Kwiatkowski a pak ho přespurtoval, se Sagan ještě ovládl a sympaticky pronesl: „Nevadí, že jsem nevyhrál, hlavně že jsme si užili krásnou cyklistiku.“ Ve Wevelgemu mu už ruply nervy i když se nakonec dostal na stupně vítězů. V souboji o třetí místo podle očekávání přespurtoval kritizovaného Terpstru. Těsně za nimi již „burácel“ peloton. Nejvyšší rychlost z této velké skupiny prokázal další spolufavorit na prvenství v „Ronde“ – John Degenkolb před pětatřicetileým Tomem Boonenem, který se v neděli pokusí o to, co se loni nepodařilo Fabianu Cancellarovi. Vyhrát Ronde van Vlaanderen počtvrté. Když zmiňujeme Cancellaru, je užitečné připomenout si, že tento Švýcar se potýkal celou dlouhou kariéru se stejným problémem jako nyní Sagan. Také mu soupeři vystřídali zpravidla jen symbolicky. „Spartakus“ přesto zůstával nad věcí…
Tom Boonen, týmový kolega Nikiho Terpstry a světový šampion z roku 2005, má o taktice jiné představy než Peter Sagan. „Niki nezklamal, naopak zklamal Sagan. On je jediný, kdo prohrál Gent-Wevelgem. Niki jel vpředu a snažil se závod vyhrát. Bylo na Saganovi, aby reagoval, když je ze všech nejsilnější a mistrem světa,“ myslí si Boonen. Jenže Sagan dal soupeřům jasně na srozuměnou, že závod klidně prohraje, když mu soupeři nebudou střídat. Tentokrát na tom vydělal Van Avermaet, jehož forma je v posledních týdnech úžasná. Keukeleire mu v závěrečných 15ti kilometrech také příliš nepomohl a přesto dokázal 250 km dlouhý závod dotáhnout do vítězného konce. Naháněla ho nejen trojice Sagan s Terpstrou a Andersenem (Sunweb), ale i početný peloton. Neúspěšně!
„Ronde“ je ovšem ještě vyšší liga než Gent-Wevelgem. Na trati se postaví cyklistům do cesty 18 „helingenů“, tedy o sedm více než na trase z Gentu do Wevelgemu. Závod je tedy fyzicky ještě náročnější a nejspíš jako obvykle rozhodne posledních 17 kilometrů a dvojice „helingenů“ – Oude Kwaremont a Paterberg (13 km před cílem), kde se loni Sagan odpoutal od Cancellary. Dá se očekávat, že nejdůležitější úlohu sehraje celková fyzická kondice. Kdo ji má momentálně nejvyšší? Van Avermaet? Gilbert? Sagan? Nebo někdo jiný?
Text: Manfred Strnad Foto: Bora hansgrohe Cycling, BMC