Silničářská sezona právě začíná! A Peter Sagan do ní tradičně vstupuje etapovým závodem Tour Down Under v australském Adelaide. Na tom by nebylo nic neobvyklého stejně jako na skutečnosti, že „TDU“ otevírá nedělní kritérium, na které pak naváží další etapy – od úterka do neděle. Pozoruhodné na Saganově letošní závodní premiéře je fakt, že do hodinového kritéria vyrazí na hliníkovém kole!

Do nové sezony vstupuje Peter Sagan na kole z hliníkových slitin.

Jedná se o model Specialized Allez Sprint Disc. Doplňuje ho sada Shimano Dura Ace R9170 plus další komponenty CeramicSpeed a K-Edge. „Trénoval jsme na něm v prosinci na Mallorce. Do Austrálie mi připravili nové kolo. Je mnohem pevnější než Venge a Tarmac. Nejdřív ho vyzkouším v rámci kritéria a pak se uvidí. Je to poprvé, co na tomhle kole budu závodit,“ řekl Sagan na tiskové konferenci v Adelaide. „Na kole z hliníkových slitin jsem jezdil naposledy jako junior. Možná že dokonce ještě dřív. Zcela určitě je to dlouho a takové kolo jsem tehdy používal jen krátce. V každém případě se na to těším,“ dodává lídr týmu Bora-hansgrohe, jehož letošní provedení týmového dresu zdobí široké proužky slovenského šampiona a „úzká duha“ na rukávech někdejšího mistra světa.

Peter Sagan rád překvapuje. Je docela dobře možné, že vstup do sezony 2019 na hliníkovém kole patří k dalším z celé řady jeho zviditelnění a jde pouze o marketingovou epizodu – na podporu zájmu o vlastní osobu i modelu Allez. V každém případě je to zajímavý počin a nepochybně zvedne zájem o kola z hliníkových slitin, byť se nedá čekat, že stejné kolo použije Sagan v horských etapách Tour de France.

-MS-                  Foto: Bora-hansgrohe Cycling Team