Trenér Patxi Vila je přesvědčený, že trojnásobný mistr světa Peter Sagan může v sezoně 2019 na okruhu v Yorkshiru reálně pomýšlet na zisk čtvrtého duhového trikotu. „Šampionát na anglické půdě je další velkou Petrovou příležitostí. Každý ví, že bude opět patřit k největším favoritům. Maximálně zapracujeme na jeho kondici,“ řekl baskický kouč v rozhovoru pro web Tutobici, který přetiskl server CyclingNews.

Peter Sagan vydal nedávno biografii My World, která vyšla česky v Knižním klubu pod názvem Sagan – Můj svět. Slovenský jezdec se v ní mimořádně pochvalně vyjadřuje o spolupráci se svým současným trenérem. Vila pak na prahu sezony 2019 charakterizuje šestinásobného vítěze bodovací soutěže Tour de France slovy: „Čestný, autentický, silný“. Jejich vztah je založený na principech dialogu a důvěry. Peter Sagan ve své knize prozrazuje, že má svou hlavu a v minulosti mu hodně vadil přístup Bobbyho Julicha, který ho trénoval v Tinkoffu, a snažil se ho „vecpat do tabulek“. „Každý má své silné stránky a na těch je třeba pracovat. Když se nic nepokazilo, nic neopravujte,“ vyjadřuje se Sagan ve své knize.

Ve Vilovi našel kouče, který to pochopil. „Naslouchat pocitům svého těla je zásadní věc přípravy,“ dobře ví bývalý jezdec stále Lampre (2003 – 2008), který ve své kariéře nedosáhl žádných významných výsledků kromě prvenství v jedné z etap Paříž – Nice v roce 2006, kdy ve finiši porazil Floyda Landise. Peter Sagan to považuje pro trenérskou práci za výhodu: „Možná se cyklisté, kteří sami nedosáhli nijak velkých úspěchů, dokáží lépe vžít do pocitů druhých než velcí šampioni.“

Peter Sagan s týmovými kolegy na nedávném „team buildingu“ v rakouském Lienzu.

V přípravě je důležitá dobrá nálada a legrace, která nikdy nesmí chybět. Tvrdě trénujeme, a jsme si vědomi toho, jaké máme štěstí, že můžeme dělat právě tuhle práci. Proto si ji všichni v Teamu Peter vážíme a užíváme,“ prohlašuje Patxi Vila. „Vždycky cyklistům říkám, že ji mají dělat na 100 procent. Každý den, ale nakonec je to jen cyklistický závod. V zásadě jde o hru a musí to tak být. Peter je výjimečný člověk, jedinečný sportovec, takových není mnoho. Když jedete autobusem na start závodu, čekají tam na něho stovky fanoušků, což je všechno jiné než obvyklé a normální,“ dodává Vila.

Aktuální slovenský mistr dovrší koncem ledna devětadvacátý rok svého života. Jak dlouhá kariéra ho ještě čeká a ukrývá se v něm stále ještě potenciál ke zlepšování? „Na to je těžké odpovědět, protože takový jezdec jako Peter se v cyklistice ještě neobjevil,“ je přesvědčený Vila. „Všichni profesionální sportovci jsou výjimeční. Studoval jsem na universitě a přečetl řadu knih, ale nenajdete v nich pravidla, která byste mohli aplikovat na každého. S jistotou ale mohu říct, že Peter se ještě nepřestal vyvíjet a růst. Pracujeme na tom. Když se objeví takový talent, je těžké poznat jeho limity, protože je nemáte s kým porovnat. Jemu podobného ještě cyklistika nezažila,“ vysvětluje třiačtyřicetiletý kouč.

Saganovy cíle směrem k sezoně 2019? Milán – San Remo, Flandry, Paříž – Roubaix. Potom další zelený trikot při Tour de France. A pak? Není složité to uhodnout… „Osobně jsem velmi rád, když mohu svým jezdcům pomoci, aby se vyvarovali chyb, které jsem kdysi udělal já. Jsem šťastný, když dosáhnou svého limitního výkonu. Byl jsem šťastný, když Bodnar vyhrál časovku Tour de France stejně jako když Peter zvítězil v Roubaix, protože vím, kolik je za takovými výsledky práce,“ zakončuje Francisco Javier Vila přezdívaný Patxi.

-MS-       Foto: Bora-hansgrohe Cycling Team