Dvojnásobné překročení povoleného limitu je ve sportu vždy vážná věc. Chris Froome se tohoto prohřešku proti pravidlům dopustil při Vueltě, kterou poprvé ve svém životě vyhrál. Dopingový test po 18. etapě odhalil v jeho těle 2000 nanogramů salbutamolu v jednom mililitru moči, pravidla však povolují jen tisíc nanogramů této látky, která má anabolické účinky. Je součástí léků, které používají astmatici. Froome astmatem prokazatelně trpí už od dětství. Test se uskutečnil 7. září. Froome se o jeho výsledku dozvěděl 20. září – shodou okolností získal tehdy bronzovou medaili v časovce na světovém šampionátu v Bergenu. Okamžitě požádal o analýzu vzorku „B“, která – jak to obvykle bývá – potvrdila výsledek testu vzorku „A“. Od té doby se kauza vleče. Potrestat Frooma, či nikoli? Ozývají se hlasy, že by Froome měl být potrestán, vždyť například Alessandro Petacchi přišel v roce 2007 o pět vítězných etap na Giru kvůli překročení „salbutamolového limitu“ o „pouhých“ 352 nanogramů látky. Co vlastně obnáší těch Froomových 1000 nanogramů salbutamolu nad limit? PelotonSport požádal o názor na problematiku astmatu u vrcholově sportujících cyklistu, který mnoho let s tímto hendikepem žije a také závodí – Jiřího Siváka z pražské Sparty.

Jirko, jak se ti tahle „astmatická kauza“ jeví, když na vlastním těle zažíváš, co astma dokáže?

Nejvíc mě udivuje podivná politika UCI. O testu informovala až po třech měsících. Nechápu, že salbutamol – potažmo inhalátor VENTOLIN – není na seznamu zakázaných látek, ale když překročíš nějakou Jiří Sivák při spurtu na Giant lize v Plzni. hranici, jsi suspendován za doping. To je úplný kocourkov. Zvlášť s ohledem na to, že salbutamol aplikovaný injekčně má anabolické účinky.

Zkus laikům, kteří nic takového nezažili, popsat pocity astmatika, který se dostane do „krize“ a nemá příslušný lék po ruce.

Začne se ti špatně dýchat a je to čím dál horší. Snižuje se ti kapacita plic, rychlost nádechů a výdechů. Když se mě na to ptají kamarádi, kteří nic takového na vlastní kůži nepoznali, přirovnávám to k situaci, kdy si zacpete nos a přes pusu nasadíte roušku, jakou používají horníci a pevně ji utáhnete. Pokud při tréninku nemáte  inhalátor v kapse, jste rádi, že konečně dojedete domů. Když se to stane při závodě, většinou zabalíte. Cyklistika se bez okysličování dělat nedá. Při závodě číhá na astmatika řada nebezpečí. Pokud má někdo ještě alergickou formu, je to ještě komplikovanější. Rozkvetlá pole, lány a stromy lahodící oku mohou dostat cyklistu astmatika do problémů. Nebo se startuje u moře při teplotě 30 stupňů, odkud se vyjíždí do nadmořské výšky nad dva tisíce metrů. Tam je třeba o dvacet stupňů míň. Potom na cyklisty čeká sjezd. V horách často prší – ve sjezdu zmoknou a průdušky se v takových podmínkách stáhnou. Po prvním kopci však v závodě obvykle přichází na řadu další kopec a pak ještě další a další…

Zažil jsi situaci, kdy tě astma ovlivnilo při závodě? A jak se dá taková akutní situace řešit?

Pravidelně jezdím Giant ligu v Plzni a každý rok objedu i několik závodu UACu, pokud mi to program „áčka“ Sparty dovolí. Moje plíce jsou velmi citlivé na prudké změny teplot – ať v řádu hodin nebo dnů. Několikrát se mi stalo, že zatímco den před závodem bylo 20 stupňů, v závodě samotném teplota klesla pod deset. A k tomu se přidal déšť. I přes patřičnou medikaci jsem nebyl schopný na konci závodu spurtovat a byl rád, že je konec. Proti tomu se nijak bojovat nedá, kromě inhalace léku přímo v průběhu závodu. Někdy ani to nepomůže. Někdo má ale třeba mírnější formu a změny mu tolik nevadí.

Existuje jiný stejně účinný lék na astma, který může salbutamol nahradit?

Jirka Sivák při tréninku. Existuje celá řada inhalátorů se stejným účinkem jako Ventolin bez obsahu salbutamolu. Nejznámější je asi Berodual. Jsou to látky s rychlým nástupem a s délkou účinku maximálně dvě hodiny. Dále existují inhalační léky s pomalým nástupem a dlouhodobým účinkem, cca 12 hodin, které jsou v některých případech ještě doplněny o 30 – 400 mg kortikoidu, který tlumí záněty. Nejpoužívanějším lékem tohoto typu je Seretide. Léky s krátkodobým a dlouhodobým účinkem mají odlišné léčivé složky, takže se mohou kombinovat.

Jaké je podle tebe možné řešení z hlediska pravidel? A co konkrétně znamená hodnota 1000 ng/ml salbutamolu? Je to dostatečná dávka řešící všechny myslitelné situace sportujících astmatiků?

Existují ekvivalentní náhrady, proto bych zařadil salbutamol na seznam zakázaných látek. Jedna dávka Ventolinu obsahuje 100 nanogramů salbutamolu, standardně se aplikují dva vdechy. Hranice 1000 nanogramů je tedy dostatečná. Znamená vlastně 10 dávek a ještě musíme počítat s tím, že se salbutamol z těla odbourává. Maximální doporučovaná denní dávka je osm vdechů, tedy 800 nanogramů, kterou ale sportovci zcela běžně nedodržují. Dokážu si představit závodníka, a z vyprávění některých cyklistických matadorů to vím, že si v průběhu etapy s velkým převýšením a tudíž i s významnou změnou teploty před začátkem každého stoupání vytáhne inhalátor z kapsy… Froomových 2000 nanogramů znamená 20 inhalačních dávek a to si ještě odmyslíme postupné odbourávání. Když se podíváme na skladby etap, které absolvoval před osudným testem, ledacos nás logicky napadne.

Text: Manfred Strnad    Foto: AC Sparta Praha Cycling